Bir Dansçının Hayatı: Chita Rivera, Çok Çalışmak ve En İyisinden Öğrenmek Üzerine

MoonMan

Member
Yeni anı kitabında Chita Rivera, Stephen Sondheim’ın zorluklara rağmen sebat etmek için sevdiği övgüsü olan “I’m Still Here” şarkısıyla asla özdeşleşmediğini söylüyor. Şarkıyı çok seviyordu ama mükemmel bir profesyonel olarak nostaljiye ayıracak vakti yoktu – her zaman bir sonraki performansı dört gözle bekliyordu. Sonra salgın geldi ve “dünyanın geri kalanı gibi Orada Ben … idim.”

Pandemi duraksamasına neden olsa bile, geriye bakma dürtüsü, ilerleme arzusuyla besleniyordu. 90 yaşındaki Rivera, geçen ay Midtown Manhattan’daki Laurie Beechman Theatre’da çay içerken “Çocukların okuyabileceği ve uygulayabileceği bir anı kitabı gerçekten istiyordum” dedi. “Bu bir hatırlatma olmaktan çok, çocuklar için isterlerse ona sahip olabileceklerini anlamaları için bir fırsat ama çok çalışmaları gerekiyor.”

Gazeteci Patrick Pacheco ile birlikte yazılan ve 25 Nisan’da vizyona girecek olan Chita: A Memoir, üç kez Tony Ödülü sahibi bir kişinin hayatını bir gazinin netliği ve tasasız ruhuyla anlatıyor. Washington, DC’de büyümüş Porto Rikolu-Amerikalı sanatçı, 320 sayfasında, erken dönem dans derslerini, George Balanchine Amerikan Bale Okulu’nda okumak için New York’a taşınmasını, “Batı Yakası Hikayesi”ndeki Anita rolüyle çığır açan rolünü sevgiyle anıyor. ve Broadway’de (toplam 18 maç) ve ötesinde devam eden başarıları.

Balanchine, Jerome Robbins ve Bob Fosse gibi kişilerden öğrendiği her şeyi düşündükten sonra, uzun süredir anılarını yazması için kendisine yaklaşılan Rivera, sonunda hikayesini anlatmaya karar verdi. Deneyimlerini paylaşmaya ve mentorluk yapmaya yabancı değil. 2003’te Broadway’de yeniden canlandırılan “Nine” filminde Rivera’yla birlikte rol alan aktris Laura Benanti, bir telefon görüşmesinde Rivera’nın yapım sırasındaki cömertliğinin neredeyse anaç olduğunu söyledi.

Benanti, “Size anında bir ekibin parçası olduğunuzu hissettiriyor,” dedi. “Orada sadece kendisi için değil. Bana sadece oynadığın kişi kadar iyi olduğunu, dolayısıyla herkesin iyi olmasını istediğini öğretti.”

Kitap ayrıca Rivera’nın besteci John Kander ve söz yazarı Fred Ebb ile verimli işbirliklerini de araştırıyor. Kander’in telefonda tanımladığı şekliyle “üçlü hükümdarlığı”, Chicago’da yüksek profilli katil Velma Kelly olarak Tony adayı performanslarına yol açtı; The Rink’te kızıyla barışan paten pisti sahibi Anna; ve Kiss of the Spider Woman’da eşcinsel bir mahkumun diva tapınmasının nesnesi olan Aurora. Rivera’nın en ünlü rolleriyle olan bağını derinleştiren bu yapımların ulusal veya uluslararası turnelerine sık sık katıldı.

Kander buna bir bestecinin lütfu dedi. “Chita’yı duyduğunuzda, Chita’yı görürsünüz. Böyle biriyle çalıştığınızda, menzil o kadar büyük ki yazamayacağınız hiçbir şey yok,” dedi Rivera ile karakter geliştirmek. “Duyduğum bir hayalet. Chita’nın şarkı söylediğini hayal ettiğinizde doğal bir his varsa, o zaman doğru yoldasınız demektir.”

Rivera, keskin, şehvetli çevikliğiyle, 1952’de Call Me Madam’ın ulusal turnesinde dansçı olarak ilk profesyonel çıkışından, Kander ve Ebb (ve sık sık yazarı Terrence McNally). Doğumu West Side Story’nin Londra prömiyerini geciktirmesine rağmen kızı Lisa’yı Tony Mordente ile büyütürken bile büyük, bölgesel veya turne prodüksiyonu olmadan üç yıldan fazla geçmedi ve kabare gösterisini yapmaya devam ediyor. Rivera, çok sevdiği iş söz konusu olduğunda hafif bir kör nokta bırakmış olsa da tek bildiğinin bu istikrarlı çalışma olduğunu söyledi.

Örneğin, arkadaşı Fosse’nin 1978 tarihli revü “Dancin'”i ilk kez bu bahar Broadway’de yeniden başladığında gördü. Dizileri izlemek için fazla zamanım olmadı” dedi. “Altın çağ benim için böyle bir şeydi: birbiri ardına şovlar, muhteşem söz yazarları ve muhteşem besteciler, hepsi aynı anda büyüyor. Benim için harikaydı çünkü öğrenmeye devam ettim.”

Orijinal kadro üyelerinden biri olan Wayne Cilento’nun yönettiği “Dancin'”in yeniden canlandırılması, ona altın çağını hatırlattı. “Çünkü gerçekten çok çalışan harika dansçılarla dolu ve yaptıkları tek şey dans etmek.”

Rivera, anı kitabı için o zamanı tekrar ziyaret etmesine yardımcı olmak için, 1975’te eğlence dergisi After Dark’ta Grand Finale kabaresindeki gece kulübü gösterisi hakkında yazarken tanıştığı Pacheco’ya ulaştı. Ayrıca 2005 yılında Pacheco onlarla kapsamlı bir röportaj yaptığında Cosmopolitan aracılığıyla bir araya geldiler; Notları, McNally’nin solo Broadway şovu Chita Rivera: The Dancer’s Life kitabını bilgilendirdi.

Rivera, “Komik biri, havanın düzelmesinden hoşlanıyor ve beni eğlenceli buluyor” dedi. Pacheco daha sonra, ikisinin Latin ve Katolik oldukları için bağlantılı olduklarını ekledi – “kişiliklerinin anahtarı” dedi. Anı için yapılan röportajlar ilk olarak 2020 yazında New York, Rockland County’deki evinde gayri resmi görüşmeler olarak başladı. Bir anlatı yapısı bir araya geldiğinde bunu yayıncılara önerdiler.

Pacheco, “Covid gelmeseydi olacağını hiç sanmıyorum, çünkü kariyeri açısından durdurulamaz. Gerçekten bunun için yaşıyor – bu sahnede olmak.

Pacheco, Sammy Davis Jr. ile olan aşkından bahsetme konusundaki isteksizliğine dikkat çekerek, “Kişisel hayatını ifşa etmeye pek hevesli değildi,” diye devam etti. “Ama gerçekten iyi bir spordu. Birlikte bir bölüm okuduğumuz zaman, nadiren değişiklik isterdi. Benden 50 kelimeyi silmemi isteseydi, bunun büyük bir anlaşma olacağını 100.000 kelimeyle söylerdim.”

Ancak dedikodu arayanlar hayal kırıklığına uğrayabilir. Aşk ilişkilerini ve İtalyan erkeklere karşı zayıflığını tasvir etmedeki hafif yaramazlık bir yana, kitabın en keskin ifşası, Rivera’nın oyun yazarı Arthur Laurent’in 1960’ların başında Gypsy’nin Londra galasında Rose’u oynama talebini geri çevirmesi olabilir.

O sırada 30’lu yaşlarında olan Rivera, zorba bir sahne annesini oynamak için çok genç, tatlı ve içindeki “dönek” ten uzak hissettiğini yazıyor. Bu hain, kitapta ikinci kişiliği Dolores olarak görünür. (Rivera, Dolores Conchita Figueroa del Rivero Anderson olarak doğdu.) Chita “her şeyi bir araya getirmeye çalışan, sorunları çözen ve gülmeyi seven” tatlı olsa da, Dolores geri durmaz ve işlerini alır. “Beni koruyan oydu” dedi. “Patrick sayesinde onları kurtardık.”

Rivera, Boricua Jekyll ve Hyde gibi dövüşerek, bu kişilerin omuzlarında oturduğunu söyledi. Ulusal tur için “Sweet Charity”nin başrolünde arkadaşı Gwen Verdon’u değiştirmeyi düşünürken, “Omuzlarımdaki iki melek, ‘Bunu yapamazsın’ dedi. ‘Evet, yapabilirsin – eğer kendi ayakkabılarını getirirsen.’”

Karakterleri sahnede icat etmesine rağmen film uyarlamaları için dışarıda bırakılmayı reddeden, kitabın sert zekasının çoğunu sağlayan Dolores’tir. Kitapta Rita Moreno ve Catherine Zeta-Jones’un West Side Story için kazandığı bir yoruma atıfta bulunan Rivera, kendinden emin bir şekilde sırıtarak, “Yaptığım roller için her zaman Oscar kazanıyorlar, ama bu harika,” dedi. “Chicago.”

“Rol oynayan kişinin yerini alamayacağınızı düşünüyorum” diye devam etti. “Numaramda ‘Catherine, sen Oscar’ını sakla, ben de vampirimi tutarım’ diyorum. Ve harika bir vampir. Öndeki iki sıra izin verdiği sürece onu tutardım.”

Vampiri hatırladı – Kander’in Chicago’nun “All That Jazz” şarkısına girişi, baştan çıkarıcı bir sekiz bar sonsuza kadar alay etmek için – ve seyirciye nasıl baktığını ve o imza numarasını çalarken nasıl “zonkladığını” hatırladı. ”

“Bu vampiri ne zaman duysan aklına ‘caz’ geliyor,” dedi, parmaklarını bir davul sesi gibi vurarak. “Jazz’ı kim söyledi? Yaptım.”