“Max’ten Mektuplar” sahnedeyken, Sarah Ruhl bir kez daha bir şairin yasını tutuyor

MoonMan

Member
Metzger, “Uzun zaman önce bana ‘Sence Max bunu ister mi?’ diye sordu” diye anımsıyor ve “çok, çok Max’in yapacağından eminim.” Ruhl için yüzlerce sayfalık yazışmada “kemikleri” bulmak bir deneme yanılma süreci haline geldi.

İlk perdenin “öğretmen ve öğrencinin birbirini tanıması ve arkadaşlık kurması” olduğunu fark eden sanatçı, hakkında bir diyalektikle başlayan ikinci perdede “bu öğretmen-öğrenci ilişkisini tersine çevirecektir” dedi. ölümden sonra yaşam başlar. Ruhl, “Max’e ölümden korktuğu zaman öbür dünyaya sakinleştirici bir bakış sunmaya çalıştım,” dedi. “Ve sonunda ‘Teşekkür ederim’ dedi. Ama hayır.'”

Ruhl’un daha önceki mektup parçası Dear Elizabeth’in New York prodüksiyonunu yöneten Kate Whoriskey, aynı zamanda mektuplaşan iki şair hakkında, yönetmenlik için imza attı ve aktris Jessica Hecht, canlandırmak için uzun süredir arkadaşı ve çalışanı olan Ruhl’a katılmayı kabul etti. Ancak Ritvo’nun seçilmesi benzersiz bir zorluk teşkil etti: “Onun geniş bir erişime sahip olduğu ve insanların hala yas tuttuğu gerçeğine kesinlikle duyarlıyım,” dedi Ruhl.

Seçmeler sırasında etkilendiğini söyledi. Ruhl, “Max’in sesini genç bir insanın vücudunda görmek gerçekten güzeldi,” dedi.

Ruhl ve Whoriskey, Ruhl ve Ritvo’ya çorba ve şiir dağıtarak “alanla ilgilenebilecek” – Thornton Wilder’ın “Bizim Kasabamız” filmindeki sahne yöneticisine benzer şekilde – sahnede üçüncü bir vücut fikrini beğendiler. Aktörler Ben Edelman ve Zane Pais, Ritvo rolünü okuduğunda, Ruhl ekibin dönüşümlü gecelerle “her iki rolü de güzelce oynayabileceklerini” hissettiklerini söyledi. Edelman’ın piyano çaldığı ve Pais’in gitar çaldığı ortaya çıktı, bu yüzden her biri performans için beste yaparken diğeri Ritvo’nun şiirini okudu.

Ruhl dualite hakkında “Bir gizem var ve tarif edilemez” dedi. “Ama bu zihin ve beden ve gözlemci ve gözlemlenenle ilgili.” Ruhl’un program notunda yazdığı gibi, oyuncuların birbirinin yerine geçebilmesi, Ritvo’nun ruhunun ve mirasının “herhangi bir aktörden daha büyük” olduğunu gösterdiğinden bahsetmiyorum bile.

Metzger, “Max’in kendisi de çoktu,” dedi. “Bir şiiri her okuduğunda, şiirin anıyla okuduğu anı birleştirdiği için onu farklı okurdu.”