'Mary Jane' İncelemesi: Ebeveynlik Yoğun Bakım Anlamına Geldiğinde

MoonMan

Member
Alex'in 25 haftalık birden fazla feci hastalıkla doğmasından kısa bir süre sonra, Mary Jane'in kocası bu durumla baş edemeyerek evliliklerinden kaçtı. Yine de “biraz huzur bulmasını” umuyor, ben gerçekten buldum.

Ayrıca kendisine uyum sağlamak isteyen ancak bunu pek beceremeyen patronu hakkında da nazik davranıyor. Mary Jane hayretle “Bu onlar için günlük ahlaki bir işkence” diyor. “Gerçekten görülmesi gereken bir şey.”

Mary Jane'in kendi ahlaki azabı da görülmeye değer. Alex'le tek yatak odalı bir genç odasını paylaştığı Queens binasındaki pencere parmaklıklarını kaldırarak evi zor duruma soktuğu için kendini suçlu hissediyor. “Sadece pencereden dışarı bakmayı seviyor, özellikle de hasta olduğunda ve ben onu dışarı çıkaramadığımda, öyle mi?” diye açıklıyor yüksek sesle.

Hiç de düşmanca olmayan Süper, “Yasa bu” diye yanıtlıyor; her ne kadar şu anda 2 yaşında olan Alex bırakın pencere pervazına uzanmayı, ayakta bile zar zor oturabiliyor.

Mary Jane, “Sen mükemmel bir müfettişsin,” dedi. O, yaşam boyu özür dilemenin vücut bulmuş halidir.

Amy Herzog'un çelik tuzak oyunu “Mary Jane”in ele aldığı durum temelde budur: kişinin kendi çocuğuna aşık olarak ölmesi. Alex için de aynı şey annesi için geçerli: Tedavisi yok.

2017'de New York Theatre Workshop'ta sahnelendiğinde “Mary Jane”i “her insan için kalp kırıcı” olarak tanımlamıştım. Ebeveyn olmanıza gerek yoktu ama bu, sakin ve sıcak yüzeyinin altındaki dehşetin çekiciliğine kendinizi kaptırmanıza yardımcı oldu.

Manhattan Tiyatro Kulübü'nün Salı günü başlayan ve başrolde romantik drama oyuncusu Rachel McAdams'ın yer aldığı prodüksiyonu, bu erken teşhisi doğruluyor. Ancak “An Enemy of the People”ın Broadway uyarlaması birkaç blok ötede oynayan Herzog, anlamı yakalamakla ilgilenmiyor. Tüm harika oyunlar gibi “Mary Jane” de ışığı farklı zamanlarda farklı yönlerden yakalayarak farklı fikirleri ortaya çıkarıyor. Kovid'in en kötü tarafının diğer tarafında, “Mary Jane” bir ebeveynin daha fazla yaşam için ağlamasından ziyade ölümün anlamına dair bir soruya benziyor.

İlk başta bunu fark etmedim. Hikaye hızlı ama ustaca orijinal haliyle ortaya çıktı: Mary Jane'in, oyunun iki bölümünün her birinde dört olmak üzere sekiz kadınla şaşırtıcı derecede komik etkileşimlerinden oluşan bir dizi. İlk önce süper güç (Brenda Wehle) kendini mutfak lavabosuna atar ve bütünsel terapiler hakkında hoş olmayan bir sohbete başlar. (Mary Jane saygıyla dinler.) Sonra, Alex'e bakan ev hemşirelerinin en güveniliri olan Sherry (April Matthis) gelir. Mary Jane, yağışlı havalarda Sherry'nin bahçesiyle ilgilenerek çocuğun durumundaki değişiklik korkusunu ortadan kaldırıyor.

Ne kadar iyimser göründüğünün farkında değil; En sıkıcı konuşmanın bile neşter kadar keskin görünmesini sağlayan, Herzog'un tekniğidir. Uyarlanabilir bebek arabası ve sigorta tartışmaları dünyasına yeni başlayan Brianne (Susan Pourfar), Mary Jane'in Alex'e bakmayı bu kadar kolay hale getiren küstah müfredatından bunalmış durumda (onu hiç görmüyoruz). onun Japon balığı. Sherry'nin yeğeni Amelia (Lily Santiago) ziyaretteyken Alex nöbet geçirdiğinde Mary Jane sakin bir şekilde acil durum görevlisine teşekkür eder. İki kere.

Bölüm 2'de hayatı yenidoğan yoğun bakım ünitesine geçtiğinde – ara yoktur – yardımcı oyuncular yeni bir kılıkla geri döner. Matthis artık düşünceli ama meşgul bir doktordur ve Mary Jane'in sürekli reddedilmesine şaşırır. Santiago, Alex uyurken gelme becerisine sahip bir müzik terapistidir.

Diğer iki kadın, keskin dilli bir Ortodoks anne (Pourfar) ve cübbeli bir Budist papaz (Wehle), oyunu nazikçe manevi bir dünyaya taşıyor. Anne için kızının hastalığı netleşir ve ölümün yakınlığı hayattaki tek gerçek şey haline gelir. Papazın her ikisinin de çektiği acılarla kızgınlık duymadan yüzleşmekten başka seçeneği yok gibi görünüyor.

İnanç sorularına bu dönüş ve sonunda Mary Jane'in savunmasını kırmaları beni şaşırttı. Oyunu bu şekilde hatırlamıyordum, belki de oyunu ilk kez annemle babamın gözyaşları arasında gördüğüm için. Şimdi, çeşitli kadınlardan oluşan koronun da belirttiği gibi, mesele herkesin kayıplara katılımıyla ilgili gibi görünüyor.

Ne değişti? Senaryoda pandemiye kısa bir gönderme dışında çok az şey var. Anne Kauffman'ın sofistike prodüksiyonu da büyük ölçüde aynı görünüyor ve ses çıkarıyor. Lael Jellinek'in sahne tasarımı ortada mucizevi bir dönüşüme uğruyor; Leah Gelpe'nin sızlanmalar ve bip seslerinden oluşan müziği, geri kalanın neyi gizlediğine dair ipuçları veriyor. Prodüksiyonda yeni olan: Brenda Abbandandolo dikkat çekici kostümler sunuyor (Ortodoks annenin kıyafeti bir zafer) ve Ben Stanton hastanedeki sokak lambalarının, gece ışıklarının ve neon ışıklarının harika fotoğraflarını çekiyor. Oyuncu kadrosu geri dönse de dönmese de iyileştirmeye ihtiyaç duymuyor.

Baştan çıkarıcı sıcaklığıyla sıcaklığı değiştiren kişi McAdams'tır. Carrie Coon'un daha gerçekçi yaklaşımı 2017'de doğruysa, McAdams'ın doğal güneş ışığı ile Mary Jane'in gerçekliği arasındaki mesafenin artması, eserin gerilimini artırıyor. İnsan, Alex'in hastalığının hayatına büyük bir anlam kazandırmasından önce Mary Jane'in nasıl olduğunu ve daha da acı verici ve kalıcı olarak, hastalığın artık bir anlamı kalmadığında nasıl olacağını merak ediyor.

Mary Jane
2 Haziran'a kadar Manhattan'daki Samuel J. Friedman Tiyatrosu'nda; manhattantheaterclub.com. Süre: 1 saat 40 dakika.