2023’ün en iyi sanat fotoğrafları

MoonMan

Member
Deadheads, balerinler ve Mick Jagger: 2023 sona ererken, fotoğraf editörlerimiz tarafından sipariş edilen ve kültürde yılı yakalayan bir avuç binlerce görsele bir kez daha bakın.

kış

“Bu annenin yemlik sahnesini yeniden yaratma şekliyle o kadar da ilgilenmedim çünkü paralellikler çok açıktı. Aileyle tanışmanın gerçek bir anını yakalamak istedim. Dollywood’un hikayesi Noel dekorasyonlarının çöküşüyle ilgiliydi ama aynı zamanda ailelerin birlikte vakit geçirme şekliyle de ilgiliydi.” – Stacy Kranitz

“Go-kart yarışı yaparak büyüyen bir çocuk olarak, bir F1 yarışına katılmayı hayal ediyordum. Yine de Miami’de ne bekleyeceğime dair hiçbir fikrim yoktu. Sahte bir marina, sahte bir plaj kulübü ve Post Malone sahne dekoruyla etkinlik beklediğimden daha abartılı geçti. Bu yüzden, hafta sonunun tüm ışıltısından ve ihtişamından uzakta böyle anlarla karşılaştığımda özellikle heyecanlandım.” – Scott Rossi

“Judd’la tanıştığım gece, sanırım hâlâ annesini kaybetmenin acısını çekiyordu ama turun açılış gecesine onsuz devam ederken çok sakin ve metanetliydi. Burada onun soyunma odasında birlikteydik. Kaybının üstesinden gelip gösteriye devam ederken içinde bulunduğu odaklanmış, neredeyse transa benzer durumu göstermek istedim. (Saç spreyini 60 saniyeden fazla sıktı ve etrafımız dumanlarla çevrildi.)” – Thea Traff

“Tom Cruise, odadaki hemen hemen herkesle derin bir bağ kurmuş gibi görünüyordu. Burada Steven Spielberg, Hong Chau ve Michelle Williams başlangıç bloklarında beklerken onu Jamie Lee Curtis’e sarılırken görebilirsiniz.” – Sinna Nasseri

“Jason Moran’ı, kendisini Siyahi müzik tarihimizi geliştirmeye adamış, kapsamlı, çeşitli ve karmaşık bir Siyahi müzisyen olarak uzun zamandır takdir ediyorum. Onu evinde fotoğraflama fırsatına sahip olmak büyük bir onurdu. Onu piyano çalarken izlemek, esnek parmaklarının tuşlar üzerinde gözlerimin takip edebileceğinden daha hızlı kaymasını izlemek, sema yapan dervişleri izlemek gibi meditasyon verici ve büyüleyiciydi.” – Gioncarlo Valentine

“Atış dansı zor olabilir çünkü işler çok hızlı ilerliyor. Dansçıların bu özel pozisyonu aldıklarını gördüğümde, onlardan bunu bir fotoğraf için çekmelerini istemem gerektiğini biliyordum çünkü bu, sahnede ve sahne dışında birbirleriyle olan ilişkilerini gösteriyordu.” – Tamam, McCausland

“Hong, Asyalı Amerikalı adaylarla ilgili Haberler Oscar portföyünün bir parçasıydı ve Hong’un tuttuğu küçük cep aynasının, bu sanatçıların filmleri aracılığıyla bize getirdiği keskin ve incelikli yansımaları yansıtmasını istedim.” —Justin J Wee

“Manhattan’ın Çin Mahallesi’ndeki Wo Hop’taydık ve oda o kadar küçüktü ki yalnızca yönetmen, kameraman, yönetmen yardımcısı ve ben kameranın karşısına çıkmadan bir köşeye sıkışabilirdik. Renkli alanın yanı sıra kostüm tasarımı da inanılmazdı; oyuncular ve figüranlarla çevrelenmiştim, tuhaf hissettim, sanki 60’lara ışınlanmışım gibi!” – Heather Sten

“Belki onlar Swiftie’lerdi ya da muhtemelen Swiftie’nin ebeveynleriydi. Her halükarda, bu özel hayranlar konserin tadını uzaktan çıkarmaktan memnun görünüyordu.” – Jutharat Pinyodoonyachet

“Bu fotoğraf bir prova sırasında çekildi ve makinistin tekniğini gerçek zamanlı olarak ayarlayıp geliştirmesini izlemek göz açıcıydı. Çizimlerinin jestleri ve doğaçlama hızıyla birleşen çalışma miktarı ve hassasiyet beni gerçekten büyüledi.” – Lila Barth

“’Rust’un oyuncuları ve ekibi Montana’daki Yellowstone Film Çiftliği’nde yeniden başlatılan yapımın ilk sahnesine hazırlanırken hafif bir kar yağışı yeri kapladı. Performansları veya film setlerini fotoğraflarken bir adım geri çekilip film yapımcılığının unsurlarını bir bütün olarak gösteren görüntüler yaratmaya çalışıyorum. Burada bariz bir alt metin var, ancak bağlam (Montana manzarası, mürettebat, ekipman) hepsini dengelemek için önemli bir dengeleyici ağırlıktır.” – Todd Heisler

“Prodüksiyonda Peter Pan’ı oynayan Greg Tannahill’in uçan bir arabaya bağlıyken kasıtlı olarak rastgele bir şekilde havada ‘uçtuğu’ bir an var. Planlı kaosun ustaca sahnelenen bu anı uçup gidiyor, bu yüzden sahnenin öncesinde, sırasında ve sonrasında her bir görseli kullandım. Dizi kaosla ilgili, bu yüzden onun içine atlayıp o anı tahmin edip kovalamaktan başka seçeneğim yoktu. Her şey o kadar hızlı oldu ki düşünmeye zamanım olmadı, sadece ateş etmek zorunda kaldım.” – Dolly Faibyshev

“Chita Rivera’nın hayatı hareketle karakterizedir. Onu 90 yaşındayken fotoğrafladığımda efsanevi Broadway yıldızından ne bekleyeceğimden pek emin değildim. Fotoğrafa adım attığı anda karizması ve enerjisi odayı doldurdu. Sahnede Chita zamansızdır.” – Philip Montgomery

“John’u Los Angeles’ın birkaç saat dışındaki çiftliğinde fotoğrafladım. Çok sıcak ve kuru bir gündü ve çekimin sonunda havuzu işaret edip John’a “Yüzme sesi nasıl geliyor?” diye sordum. – Chantal Anderson

“Trenary’nin ne kadar somutlaşmış olduğuna hayran kaldım. Solo balerinlerin çok kontrollü olabileceğini düşünmüştüm ama hem kişiliği hem de dans tarzıyla çok ham ve özgündü.” – Thea Traff

“Tüm dansçılar o kadar zarif bir şekilde hareket ediyordu ki, sanki gerçek kuşları fotoğraflıyormuşum gibi hissettim. Sürünün bir parçası olduğumu hissetmek için dansçılara mümkün olduğunca yakın olmak istedim. Bu resimde, kumdaki dansçı gruptan ilk uzaklaşan kişiydi: tıpkı sürüyü aniden terk eden ve diğerinin onu takip ettiği herhangi bir kuş gibi.” – Amir Hamja

“Dead şovları, tamamen kendi dünyamla kuşatıldığım ama yine de etrafımdaki binlerce insanla tek bir müzik dizisi aracılığıyla bağlantı kurduğumu hissettiğim birkaç yerden biri. Bu fotoğrafı çekerken tam olarak bunu düşünmüyordum ama bu kadın bu duyguyu mükemmel bir şekilde temsil ediyor. Bu, gösteri üstüne gösteri, gösteri üstüne geri gelmemizi sağlayan bir duygu.” – Peter Fischer

“Elizabeth çok zarafete ve büyüklüğe sahip, sette çok etkileyici biri. Sadece rahatlıyorduk ve ona profiline bakıp bakamayacağını sordum. Tüm vücudunun şekli, uzatılmış boynu, ışığa bakışı, bunun son atış olduğunu biliyordum.” – Jingyu Lin

“Fotoğrafçı olmadan yıllar önce, çocukluğumda UFO Günleri’ne katılmıştım. Uzun zamandır Amerika’nın dikkatini çeken bir konuyla ilgili bu fotoğraf çekimi için Elmwood’a dönmek, her zaman aklımda kalan bir yerle yeniden bağlantı kurmanın harika bir yoluydu.” — Erinn Springer

“Kalabalığın önünde taktığı yüzü gösteren bir görüntü yaratmak istedim. Bu sonucun etkili olduğunu düşünüyorum çünkü hem performansa yönelik hem de tuhaf!” — Thea Traff

“Bu çocuklar dünya sahnesinde olsalar bile derslik kuyruğunda beklerken kaybolabiliyorlar. Beni ya da kameramı fark etmiyorlar; Tamamen anı yaşıyorlar.” – Tamam, McCausland

“Bu bir ışık testiydi ve o öğleden sonra ilk atış yapıldı; o mutlu tesadüflerden biriydi. Hedefini vurdu, ellerini birleştirdi ve nefes aldı. Odak noktamı kontrol ettim, çekimi çerçeveledim ve derin bir nefes aldım. Sonra ikimiz de sakinleştikten sonra başladık.” – Erik Carter

“Bu, benim bu yapımdaki izleyicinin röntgenci doğasını yakalama girişimimdi. Final sahnesinde ise adaletsiz bir şeyin gerçekleşmesini izlediklerinin fazlasıyla farkındadırlar. Setin boyutu ve rengiyle birlikte bu görünümün prodüksiyona ilginç bir bakış açısı kazandırdığını düşündüm.” – Lila Barth

“John Stamos bu sene fotoğrafını çektiğim en enerjik kişiydi. Sürekli hareket ediyordu, pozlar ve fikirler üzerinden geçiyordu. Arada sırada bana dünyanın dönüşünü durduruyormuş gibi görünen bir bakış atıyordu.” -Sinna Nasseri