“Anlattığımız Hikayeleri Yaşadık”: “Orman” geri döndü.

MoonMan

Member
Amerika prömiyerinden beş yıl sonra, bir kampta geçimini sağlamaya çalışan göçmenleri anlatan beğenilen oyun, yeni ve orijinal oyuncu kadrosuyla geri dönüyor.

2 Mart 2023

Afghan Cafe, ekmek fırına girerken taze, yumuşak ve dünyevi hamur kokuyor. Duvarların tavanla buluştuğu köşelerde, eski Bollywood filmlerinin dizili olduğu kutu gibi televizyonlar var. Zemin sertleştirilmiş malç, menü el yapımıdır. Ve tüm konuklar evden çok çok uzakta.

Fransa’nın Calais kentindeki geçici bir göçmen kampının sakinleri hakkında sürükleyici bir oyun olan “Orman”, 2018’de Amerika prömiyerini yaptığı Brooklyn’deki St. Ann’s Warehouse’a geri döndü. Hikaye, doğaçlama bir kafenin arka planında gelişirken, seyirciler, hain yaşam koşulları ve yerinden edilme tehdidiyle karşı karşıya kalırken, yürek burkan yolculuklarını anlatan Eritre, Suriye, Sudan, Irak ve İran’dan figürlerle tanışıyor.

“Orman” en son New York’ta gösterildiğinde (eleştirmen Ben Brantley filmi “gerilimli bir dram” ve “zorlayıcı bir tiyatro eseri” olarak nitelendirdi), Başkan Donald J. Trump’ın seyahat yasağı Amerika Birleşik Devletleri’ne girişi fiilen yasaklamıştı, bu da üç kişi anlamına geliyordu. oyuncuların neredeyse tamamı sahneye çıkmadı.

Bu sefer, çoğu eski mülteci olan yeni ve geri dönen oyuncuların bir karışımıyla yapım daha sorunsuz bir başlangıç yapmayı umuyordu. Grupta yeni olan isimler, hayatını kamptaki kadın ve çocuklara yardım etmeye adayan İngiliz gönüllü Paula’yı canlandıran Julie Hesmondhalgh ve tek başına seyahat eden Eritreli Hristiyan Helene’i canlandıran Mylène Gomera; Ammar Haj Ahmad, dizinin Suriyeli anlatıcısı Safi olarak, Mohamed Sarrar ise Sudanlı bir mülteci olan Omar olarak geri dönüyor.

Ancak Brooklyn setine dönüş inişli çıkışlıydı.

Oyunu Stephen Daldry ile birlikte yöneten Justin Martin, “Geçen sefer belli ki bazı sorunlar yaşadık, ancak zamanında buraya gelmenin bir yolunu bulduk,” dedi. “Bu sefer aslında bizim için biraz daha zordu.”

Gösteri 2023 için planlandığında, vize sorunları baştan başladı. Başvurular hiçbir açıklama yapılmadan kaldırıldı. Orijinal oyunculardan İranlı bir Kürt dövüş sanatçısı olan Yasin Moradi, Londra’da vizesini bekliyor.

Diğerleri Amerika Birleşik Devletleri’ne vardıklarında engellerle karşılaştı. Aslen Eritreli olan Gomera, sorgulanmak üzere havaalanında tutuldu.

“Bırakıp sallamak birkaç günümü aldı” dedi.

Amerika’daki siyasi bağlam değişmiş olabilir, ancak savaş, doğal afetler ve ekonomik çöküş dünyanın dört bir yanındaki toplulukları dışlamaya devam ediyor – ve sığınak arayan çaresiz insanların hikayesi hala yankılanıyor.

Safi birinci perdenin sonunda “Yer ne zaman yer olur?” diye sorar. “Bir yer ne zaman yuva olur?”

Bu bahar NYC tiyatrosu, müziği ve dansı hakkında daha fazla bilgi
  • Müzikal Canlanma: Müzikallerdeki en kötü karakterler neden en iyi melodileri alır? Eleştirmenimiz, canlanmaların başlamasıyla birlikte, hem gerçek hem de efsanevi dünya liderlerinin hak etmeyebilecekleri bir imaj değişikliğine gittiklerini yazıyor.
  • Yükselen Yıldızlar: Oyuncudan oyun yazarına dönüşen bu kişiler, önümüzdeki aylarda New York’ta gösterime girecek olan bu dört gösteriyi yaratmak için hayatlarındaki tüm anıları ve anlamları kazıyorlar.
  • Gustav Dudamel: New York Filarmoni Orkestrasının yeni müzik direktörü, Mayıs ayında Mahler’in Dokuzuncu Senfonisini yönetecek. Şehirdeki en sıcak biletlerden biri olacak.
  • Uğultuyu hissedin: Bob Fosse’nin Dancein’i Broadway’e geri döndü. yıldızları mı? Makineden başka her şey olan eklektik bir dansçı kadrosu.
Beş oyuncuyla şovla bağlantıları ve nerede bir ev duygusu buldukları hakkında konuştuk. Bunlar röportajlardan düzenlenmiş alıntılardır.

Ammar Hac Ahmed

Ben Suriyeliyim ve İngilizim ama dürüst olmak gerekirse bunların hiçbiri bir anlam ifade etmiyor. Ve belki söylemesi sevimsiz ama gerçek bu. Ben bağlamım ve ben insanım.

Benim için ev artık insanlardır. Şam’da olanlardan sonra artık yerlerle eskisi gibi bir ilişkim yok. İnşa ettiğiniz her şeyi kaybedebilirsiniz. Bazen güvenlik tutum ve düşüncelerden gelir. Benim için ev, birisi arkadaş canlısı olduğunda ve anlamak istediğinde oradadır.

Bazen zor olabiliyor çünkü ben performans sergiliyorum, insanlar alkışlıyor ve kız kardeşlerim depremin merkezi olan Türkiye’nin güneyinde arabalarda uyuyor.

Buraya en son geldiğimde sahnede geçirdiğim zaman dışında bir dakikasından bile zevk almamıştım. Ama geri gelmek için sabırsızlanıyordum. Oyuncular harika ve seyirciler etrafınızda. Büyülü olma potansiyeli her zaman vardır.

Mylene Gomera

Ben Eritreliyim. Kulağa ne kadar klişe gelse de, pek çok düzeyde küresel bir göçebeyim.

Oynadığım rol, Helene, aslında benim hikayem, benim yolculuğum. Eritrelilerin, özellikle de Eritreli kadınların sesi olmak büyük bir onur. Hissettiğim sorumluluk çok büyük.

Niyet asla ülkenizi terk etmemek. Bu kayıp. Ve bunun mutlaka daha iyi olmadığını, ancak daha güvenli olduğunu keşfedersiniz. Sürekli bir mücadele var: Şimdi daha iyi bir yerde miyim?

New York’ta olmak, sahnede olmak, hiçbir endüstri bağlantısı olmadan bu kadar yol kat etmek, Eritre’deki küçük bir köyden gelmek – bunun nasıl olabileceğini merak edip duruyorum.

Şirkette yeniyim ama kendimi evimde gibi hissediyorum. Hepimiz birbirimizle ilgileniriz; Bu oyun bunu gerektiriyor, anlattığımız hikayeleri yaşadık.

Muhammed Sarar

Calais’de ormanda yaşayan insanlardan biriyim. Gerçekte yaşadım ve şimdi tekrar yaşıyorum. Devam ettim, ama orada nasıl bir yer olduğunu başkalarına göstermek için aklıma geri döndüm.

Benim vatanım Sudan. Darfur’da olanlar yüzünden 25 yaşında kaçtım. Şiddetten ve kötülükten kaçtım.

Bazen gözyaşları sahneye çıkıyor çünkü bu sadece benimle ilgili değil, hala gelmek için çalışan, gidemeyen tüm insanlarla ilgili.

Julie Hesmondhalgh

İngiltere’de doğdum ve büyüdüm. İngiltere’nin kuzeyinde işçi sınıfından bir aileden geldiğim için, şimdi geleneksel olarak bir protesto ve radikalizm şehri olan Manchester’da yaşıyorum.

Hikayeme döndüğümde İrlanda mirası var, bu yüzden elbette bu her zaman göç ve önyargıyla birlikte gelir, ancak benim sığınma ve göçle bağlantım tamamen aktivist. Şöyle ifade edelim: Görüşme için yan odaya götürülen ben değildim.

Her zaman bir mülteci krizi vardır ve “Neden?” sorusunu sormalısınız ve ırkçılık bu konuşmanın bir parçası olmalıdır. Bu parça bu yüzden çok önemli: çünkü çok gerçek ve kişisel bir şekilde doğrudan duyduğumuz mülteci hikayelerine götürüyor. Ve işte burada sanat devreye giriyor.

Bu rolü oynamak bir onurdur. Bu işi daha önce istediğim tüm işlerden daha çok istiyordum.

Yasin Moradi

Ben aslen İranlı bir Kürdüm. Ne yazık ki hala Londra’daki evdeyim. Uzun bir süreçti.

Biden görevdeyken ABD’ye daha kolay gideceğimizi düşünmüştüm ama görünüşe göre eskisinden daha zor olacak. Üç haftadır hiçbir açıklama yapmadan burada bekleyen tek kişi benim.

Güvenli olmadığı sürece hiç kimse ülkesini terk etmeye zorlanamaz. 2015’te altı hafta ormanda yaşadım. Biz Kürtler, hiçbir yerimiz yok.

Bu parçayı ne kadar çok insan görürse, insanların sempatisi o kadar artar. Hikayesini duyduğunuzda veya şakalarına güldüğünüzde birinden nefret etmek zor.

Orada değilim ama kalbim onlarla.