“Belki gerçek hayatta bu konuda iyi olabilirim”: Jimmy Ödülleri'nde Broadway'i Çekmek

MoonMan

Member
Damson Chola Jr., Pazartesi gecesi güçlü “ragtime” marşı “Make Them Hear You”yu söyleyip Minskoff Tiyatrosu'nu güçlü bir performansla sarstıktan kısa bir süre sonra, genç şarkıcı En İyi Erkek Oyuncu dalında Jimmy Ödülü'nü aldı. Aynı derecede kendinden emin bir kabul konuşması yaptı, minnettarlığını sessiz bir ritimle ve her şeyi gören ve duyan birinin ara sıra alaycı kıkırdamasıyla ifade etti.

“40 yaşında mı?” diye merak etti komşum.

Pek olası değil. Jimmy'ler lisede müzikal tiyatroda mükemmelliği kutluyor ve mezun olan Chola 18 yaşında. En İyi Kadın Oyuncu ödüllü Gretchen Shope, belki de kendi yaş grubuna göre daha beklenen bir ifadeyle, “TikTok'ta bana benzediğimi söyleyen kıza” teşekkür ederek teşekkür etti. Chappell Roan.” Öte yandan Shope, “Funny Girl”den “The Music That Makes Me Dance” ile büyük ikramiyeyi kazanmıştı, peki tiyatro çocukları için neyin tipik olduğunu kim söyleyebilir?

Eskiden Ulusal Lise Müzikal Tiyatro Ödülleri olarak bilinen Jimmy'ler, 2009 yılında Pittsburgh CLO tiyatro organizasyonu ve Nederlander Organizasyonunun bir bölümü tarafından oluşturuldu. (Takma ad, kuruluşun eski başkanı James M. Nederlander'dan geliyor.) Ödül töreni o zamandan bu yana önemli ölçüde büyüdü. Bu yıl, bölgesel ödül törenleri ülke genelinden on binlerce katılımcıyı 102 adaya düşürdü.

Jimmy'ler de giderek daha popüler hale geldi: Broadway ve ulusal turlar için cast ajansları onları gelecek vaat eden sanatçıları bulmanın başlıca yolu olarak görüyor. Ve fark edilmek için kazanmanıza bile gerek yok. 2013 finalisti olan Eva Noblezada, “Miss Saigon” ve “Hadestown” filmleriyle 2017 ve 2019 Tony Ödülleri'ne aday gösterildi ve şu anda “The Great Gatsby” dizisinde rol alıyor. 2019 finalisti Casey Likes, Broadway'deki ilk çıkışını Almost Famous'ta başrol olarak yaptı ve şimdi Geleceğe Dönüş'te Marty McFly'ı canlandırıyor. Minskoff'un konuk sunucuları arasında, yalnızca iki yıl sonra “Kimberly Akimbo” filmindeki performansıyla Tony adaylığı kazanan 2021 finalisti Justin Cooley de vardı.

Şu anda Little Shop of Horrors'ın Broadway dışı yeniden canlandırmasında Seymour'u oynayan Andrew Barth Feldman, 2018 Jimmys ödülünü kazandığında ikinci yılını yeni tamamlamıştı. (O yılın en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan, Z Kuşağı yıldızı olmanın eşiğindeki Reneé Rapp'ti.) Aylar sonra Feldman, Broadway'deki ilk çıkışını “Sevgili Evan Hansen” rolüyle yaptı. Geçen hafta bir telefon görüşmesinde “Sırayı atladığımı fark ettim” dedi ve Jimmy'lerin benim için büyük bir onay olduğunu ekledi. “Ben ve ailem için o an şöyle düşündüm: 'Tamam, belki de bunun nedeni sadece küçük kasabamızdaki dizilerde rol alacak kadar tutkulu olmam değil; belki gerçek hayatta da bunda iyiyimdir.' .'”

Minskoff gösterisine giden günlerde (Perşembe gününe kadar Facebook ve YouTube'da izlenebilecek), gerçek hayat ve “Rüya mı görüyorum?” anları sık sık çatışıyordu. Adaylar, okul performanslarına dayalı olarak aylarca süren bir seçim sürecinin ardından New York'a geldi. (Belirli bir Disney+ serisinin yan ürününün “Lise Müzikal: Müzikal: Seri: Jimmy'ler” olarak adlandırıldığını hayal etmek kolaydır.) “Sonunda 'Les Misérables'daki Jean Valjean karakterini seçtim. 17 yaşında oynanabilecek güçlü bir karakter,” dedi Likes telefonla, yaygın bir oyuncu seçimi sorununu yansıtıyordu. “Yaşlı, ölmekte olan bir adamı canlandırmak için mükemmel bir yaş olduğunu söyleyebilirim.” (Açılış monoloğunda sunucu Josh Groban, Tony Ödülleri'nin “'Passion'da şarkı söyleyen 15 yaşındaki Fosca'yı kaçırdığı” konusunda şaka yaptı.) )

“Les Miz” elbette “Pippin” ve “Into the Woods”un yanı sıra lise şovları arasında daimi bir favoridir. Ancak şimdi bu gösteriler, Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812, Cry-Baby ve Parade gibi çeşitli yeni oyunlarla iyi uyum sağlıyor ve müzik kanonunun evrimine büyüleyici bir bakış sunuyor. (Shope, Michigan'daki okulunda nispeten bilinmeyen “Alice by Heart” filmindeki performansına dayanarak seçildi.)

Ödüller aynı zamanda oyunculuk departmanlarındaki oyuncu seçimi parametrelerinin evrimine de ışık tuttu: Los Angeles okulunun “Batı Yakası Hikâyesi”nde Tony'yi canlandıran Marley Garner, Minskoff'ta heyecan verici bir “Maria” sahneledi.

Jimmy adayları New York'tayken Juilliard School'da fırtınalı bir hafta geçirdiler; bu hafta geziler ve MJ ve Tonys müzikaline biletler de dahildi. Bu son deneyim, Illinois lisesinde son sınıf öğrencisi olan Theo Rickert için “hayatını değiştiriyordu”. Rickert (rol: SpongeBob SquarePants) “Yurduma geri döndüm ve ağladım” dedi. Ancak çoğunlukla adaylar çalıştı. Finalistlerin solo performanslarının yanı sıra birkaç büyük topluluk ve beş karışık performansı da içeren Pazartesi günkü etkinlik için yoğun bir prova yaptılar. Ayrıca saatlerce bireysel ve grup koçluğu aldılar. 2013 ve 2015'te aday gösterilen ve o zamandan bu yana Broadway'de “Frozen” yapımlarında önemli roller üstlenen McKenzie Kurtz, “Antrenörlük benim şarkım ya da numaram olmasa bile her gün öfkeyle not aldığımı hatırlıyorum” dedi. ,” “Wicked” ve yakın zamanda tamamlanan “The Heart of Rock and Roll”. “Mümkün olduğu kadar çok bilgi toplamaya çalıştım.”

Aktör Telly Leung'un yönettiği grup koçluk oturumlarından birinde Nashville'den Jayden Murphy, Bridges on the River'daki “It All Fades Away” şarkısıyla büyük ikramiyeyi kazandı. Şarkının geçmişteki bir aşkı hatırlayan yaşlı bir adam için yazılmış olması önemli değil: Murphy bu rol için biçilmiş kaftandı ve aday arkadaşları ona hayran kalmıştı. “Tüylerim diken diken oldu,” diye mırıldandı içlerinden biri.

En azından resmi olarak birinci sınıf öğrencileri ve mezunlar bunun kazanmakla ilgili olmadığını, öğrenmeyle ve müzikal tiyatroya kendileri kadar takıntılı insanlarla çevrelenmekle ilgili olduğunu söylüyor. “Little Shop of Horrors” filmindeki Seymour rolüyle seçilen, Dallas bölgesinden lise mezunu olan Chola, “Bu kadar çok yeteneğe, çabaya ve bu kadar sanat sevgisine sahip bir odada olmak gerçeküstü” dedi. “Bunu düşündükçe neredeyse ağlayacaktım” diye devam etti. “Onu bu kadar seven tek kişi ben değilim.”

En İyi Erkek Oyuncu ödülünün birkaç gün önce bahsettiği bir şey, törenden sonra birdenbire farklı bir boyut kazandı. Chola, “Annem ve babam Zambiya göçmeni ve ben 'devam et' sloganıyla büyüdüm” demişti. “Yaşlanıyorlar ve emekli olmalarını istiyorum ama konu emeklilik olduğunda Amerika göçmenlere pek dostane davranmıyor. Umarım bir gün onlara Amerikan rüyasını verirdim. Bu benim için sadece bir adım daha yakın.”