Bölge tiyatrosunu canlandıran Adrian Hall 95 yaşında hayatını kaybetti.

MoonMan

Member
Bay Hall, 3 Aralık 1927’de Van’da Lennie ve Mattie Hall’un çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası, onun izinden gitmesi ve çiftçi olması gerektiğini düşündü; annesi onu bir vaiz olarak hayal etti. Bunun yerine, geniş çapta okudu, okul oyunlarında oynadı ve liseden sonra 16 yaşında East State Texas Teachers College in Commerce’e kaydoldu.

1947’de Dallas’a uğursuz bir yolculuğa çıkar ve orada başlattığı repertuar tiyatrosuyla dikkatleri üzerine çeken Bayan Jones ile tanışır.

California’daki Pasadena Playhouse’daki tiyatro sanatları okuluna başvurmasını önerdi. Öğretmen Koleji’ne dönmeden önce orada altı ay okudu ve kabul edildi. 1949’da mezun oldu ve 1951’den 1953’e kadar Ordu’da görev yaptı, burada Yedinci Ordu Repertuar Şirketi’ni kurdu ve 1986’da The Boston Globe’a verdiği demeçte Avrupa çapında “‘Darkness at Noon’ gibi acımasız küçük oyunlar” sergiledi.

1950’lerde ve 60’ların başında Bay Hall, amatör bir tiyatro topluluğu olan Trinity Square’i profesyonel bir tiyatro topluluğuna dönüştürmeye çalışan bir grup Providence iş adamından telefon almadan önce New York City, Catskills ve diğer yerleri yönetti.

Hemen kurtulan bırakmaz.

Bay Hall harika bir kişiliğe sahipti ve bazen tiyatro yöneticileriyle çatışıyordu; Tüm sezonunu önceden taahhüt etme konusundaki isteksizliği, abonelik pazarlamasını zorlaştırdığı için bir sürtüşme kaynağıydı. 1989’da Trinity yönetim kurulundan ayrılması, onu Providence’tan ayrılmaya ve tüm dikkatini Dallas işine adamaya sevk etti, ancak aynı yıl orada yönetim kuruluyla çatışıp serbest yönetmen olunca bu sonuca ulaştı.

1989’da Los Angeles Times’a “Arada bir,” dedi, “bir Adrian Hall, Dallas Theatre Center plaketi gibi sabit bir nesneye çarpacak.”

Kişiliği onu ayırt ettiyse, bazıları için açıkça eşcinsel olmak da öyleydi. Bu da çalışmalarını etkiledi.

1986’da The Globe’a “Eşcinsel olmak, başkaları ne derse desin bir dışlanmışlıktır ve bir parçam bundan gerçekten hoşlanıyor,” dedi ve farklı olduğunuz için puan almanın ve onlar hakkında daha az düşünmenin nasıl bir şey olduğunu tamamen kabul etti.

“Toplumun dışlanmışlarıyla özdeşleşiyorum. Her zaman var. Benim işim bununla ilgili.”