Broadway’deki “Grey House”da kabus gibi bir şey oluyor

MoonMan

Member
Korku uyandıran, seyirciyi rahatsız eden veya ürkütücü bir yoğunluğa sahip parçalara gelince, aklıma sadece bir avuç geliyor. Martin McDonagh’ın tüyler ürpertici Yastık Adam bunlardan biri. Tracy Letts iki tane buldu: iyimser gerilim filmi Killer Joe ve paranoya hikayesi Bug.

Bu kesinlikle Levi Holloway’in şu anda Broadway’deki Lyceum Theatre’da gösterime giren Grey House’unu bir tuhaflık haline getiriyor. Konusu klasik bir korku: Bir çift (Tatiana Maslany ve Paul Sparks) bir kar fırtınasında mahsur kalır ve kendilerini alışılmadık çocuklar ve onların bakıcılarıyla (Laurie Metcalf) dolu ürkütücü bir evde bulurlar.

Holloway, 2019’da Chicago’da prömiyeri yapılan oyunu hakkında “Korku ceketi giyiyor,” dedi. “Ama bence bu korkudan çok yürekten.”

Bu tür sahnede nadir olabilir, ancak buradaki ana kahramanlardan hiçbiri rahatsız edici gerilimleri veya gerçekliğin sınırlarını araştıran eserlere yabancı değil. Metcalf ve Sparks, Stephen King ile ortak bir bağlantı paylaşıyor: Stephen King, Broadway’s Misery’de rol aldı ve o, Hulu’nun King’in kurgusal evreninde geçen Castle Rock’ın 2. Sezonunda yer aldı. Maslany’nin “Orphan Black” dizisindeki çok sayıda klonu ustaca canlandırması ona Emmy Ödülü kazandırdı. Millicent Simmonds, A Quiet Place ve A Quiet Place Part 2’de Emily Blunt’ın kızı Regan’ı canlandırırken, Sophia Anne Caruso Broadway müzikali Beetlejuice’da Lydia’yı oynadı ve Netflix fantastik filmi The School for Good and Evil’de rol aldı.”

Yönetmen Joe Mantello bile American Horror Story: NYC’de bir muhabiri oynamak için devreye girdi ve aktör şapkasını taktı.

Lyceum’un uygun atmosfere sahip bodrum salonunda yapılan bir dizi röportaj sırasında, dizinin oyuncu kadrosu ve yaratıcı ekibinin üyeleri, 30 Mayıs’ta prömiyer yapacak olan Gri Ev’in kendileri için korkunun ne anlama geldiğini ve özel zorlukları ve ödülleri tartıştı. Bunlar, bu konuşmalardan düzenlenmiş alıntılardır.

Levi Holloway

Holloway beş yaşındayken babası onu bir sinemada “Elm Sokağında Kabus” izlemeye götürdü. Holloway, “Derimi aldırdım,” dedi, “Çok korkmuştum.”

Babası yılmadan, sonunda genç Levi’nin korkunun mekaniğini anlayabilmesi için ona korku filmi dergisi Fangoria’ya bir abonelik satın aldı. Çocuğunu okumaya teşvik etmek için babası ona The Stand’dan başlayarak Stephen King’in kitaplarını verdi.

Bir oyun yazarı olarak, korkuya olan bağlılığı kısmen gerçek bir aşktan (John Carpenter’ın The Thing’ini favorisi olarak adlandırdı ve The Exorcist III’ün neden serinin en iyi parçası olduğu konusunda beni başlatmayın), ama aynı zamanda Ağır bir travmayı işlemek için bir fırsatı seviyor: 2016’da ikiz kız kardeşi 35 yaşında öldürüldü. O kadar anlamsız, anlamsız ve o kadar şaşırtıcı bir olaydı ki neden olduğunu düşündüm” dedi.

Holloway, “Kader ve kaderi ve hangi yöne gidersek gidelim sonunda olmamız gereken yere varacağımızı düşünmeye başladım” diye devam etti. “Bu yüzden onun hakkında yazmak istedim ve kederi, onu nereye götürdüğünü ve onu barındıran evi yazmak istedim.”

Sophia Anne Caruso

Caruso, “Akıl oyunları, manipülasyon ve genel olarak psikolojik gerilim filmleri, benim için en korkunç alıntı korku türleridir” dedi. “Ve bence bu oyun kesinlikle ‘psikolojik gerilim’ korku kategorisine giriyor.”

Genç oyuncu, kadınların genellikle güç kaybettiğini hissettiği türle mücadele ediyor. Oyundaki kadınlar için “Ama bu hikayede, insanlar gerçekten farkına varmadan çok fazla güce sahibiz” dedi. (Belki hepsi değil.)

Caruso, oyuncunun alaycı performanslara olan yeteneğini sergileyen rolüyle ilgili olarak, “Karakterimin sevdiğim yanı, onun her zaman bir adım önde olduğunu hissetmemdir,” dedi. “Tam olarak nereye gittiğimizi biliyor ama bunu göstermiyor ve bu, oynaması eğlenceli bir hüsran.”

Joe Mantello

Provalar başlamadan önce Mantello, Holloway’in oyunuyla paralellikler gördüğü The Shining’i izledi. Stanley Kubrick filmi için “Bu bir psikolojik gerilim ve evet, kan unsurları var, ama bence bu, o ailenin çok kış manzarasında tecrit edilmesiydi” dedi. “Ve hayatlarının akışını değiştiren bir varlık.”

Broadway’in en çok rağbet gören yönetmenlerinden biri olan Mantello, zorlu senaryolar hayal etmeye alışkındır, ancak Gray House’u yazmak ilk başta zordu. Bu yüzden Holloway’e oyunun iç mantığını neyin canlandırdığını sordu. Mantello, “Bence bu türde önemli olan, bu dünyanın belirli kuralları olması, bu evin belirli kuralları olmasıdır” dedi. “İzleyiciler bu kuralları hiçbir zaman tam olarak anlayamasa da hepimizin bunların farkında olması ve bunlara uyması gerekiyor.”

“Gri Ev” de sadece fiziksel bir yer değil: dizi 1977’de geçmesine rağmen çok modern hissettiren genel bir kaygıyla bağlantılı görünüyor. Mantello, “Şu anda dünyanın inanılmaz derecede tehlikeli bir yerde olduğunu hissediyorum ve insanların tehlikede olduğu fikrine çok bağlı hissediyorum” dedi. Gülerek ekledi, “Bu özel durumda tehlike görünüşte zararsız, gizemli çocuklarda.”

Laurie Metcalf

Metcalf, korku filmleriyle ilk karşılaşmaları hakkında “Beni en çok sarsan şey The Exorcist’ti” dedi. “Sanırım gençliğimin başındaydım ve bu beni sonraki 50 yıl boyunca korkuttu.”

Ve şimdi burada, Grey House’da oynuyor. Metcalf, sık sık birlikte çalıştığı Mantello ile yeniden çalışma ihtimalinin ilgisini çekti ve ilk okumada “tam olarak anlamadığını” kabul ettiği bir senaryoyu nasıl ele alacağını merak etti. “Joe’nun odada benim de görmek istediğim bir şey gördüğünü biliyordum” dedi.

Gösteri, karanlık zeka ve rahatsız edici atmosferin zorlu bir kombinasyonunu dengelemelidir. Metcalf, komedi ve korku türlerinin seyirci geri bildirimleriyle nasıl geliştiği hakkında “İzleyiciler bize yapbozun bu kısmını öğretecek – tepkileri bize kesinlikle çok şey anlatacak” dedi. “Mizah ve heyecanla ne kadar ileri gidebileceğimizi öğreneceğiz.”

Steppenwolf’un 1999 yapımı Martin McDonagh’ın Seyircileri dünyanın dört bir yanına götürme oyunundaki performansına atıfta bulunan Metcalf, “Aynı duyguyu ‘The Beauty Queen of Leenane’de de yaşadım, bu ürkütücü ve komik,” dedi. Gitmek oyuncular için gerçekten eğlenceli bir yol.”

Millicent Simmonds

Caruso’nun işaret ettiği gibi, tür sineması, özellikle korku, kadınlar için zor bir iş olabilir. Sağır olan Simmonds için fazladan bir katman var. Bir tercüman aracılığıyla karakteri hakkında “Dünyada gezinme gücüne ve gücüne gerçekten sahip olan sağır insanlar görmeniz nadirdir” dedi. “Genellikle kurbanlar, şefkatli insanlar ve yardım eden biri olarak tasvir ediliyorlar. “Senaryoyu okuduğumda,” diye ekledi, “her şey bir kişi hakkındaydı, sağır bir kişi olması gerekmez.”

Simmonds, genellikle filmlerdeki örümcekler ve sansürsüz şiddetle baş etmekte zorlandığını söyledi ve Darren Aronofsky’nin “Siyah Kuğu”sunun onun üzerinde bir etkisi olduğunu belirterek “çünkü neyin gerçek neyin gerçek olmadığını bilmiyorsunuz” – onun için de geçerli bir şey ” Gri Ev.”

Cagey, akranları gibi oyunu ayrıntılı olarak tartışırken, Simmonds oyunu bir annenin hikayesi olarak gördüğünü itiraf etti. “Bir annenin ne olduğu sorusunu araştırıyor” dedi. “Bir anne her birimiz için ne anlama geliyor? Anne olmak için neleri feda etmen gerekiyor? Bir aile nasıl kurulur?”

Paul Kıvılcımları

Mantello gibi Sparks da diziyi toplumumuzu saran daha büyük bir endişe duygusuyla, dünyamızın huzursuz olduğu duygusuyla ilişkilendirdi. “Kontrol edemediğimiz, anlamadığımız ve düşündüğümüz gibi olmayan birçok şey var” dedi. “Hepsi bu parçada.”

Oyuncu, “Gri Ev”in ormandaki kulübe olan büyük bir korku teması kullandığına dikkat çekti. Ancak Holloway, hikayeye, Sparks’ın onu parçalara ayırıp deşifre etmek istemesine neden olan şifreli bir yön ekleyerek hikayeyi yeni şekillerde çarpıtıyor.

Ancak, izleyicilerin izledikten sonra başkalarıyla paylaşacakları bir miktar kısıtlama göstereceklerini umuyor. “İnsanlara neler olup bittiğini anlatmamak için gerçekten çok çaba harcıyorum” dedi. “Bu aktörler, bu çocuklar – İnsanların ne bekleyeceklerini bileceklerini sanmıyorum. Ve hayal edebilecekleri hiçbir şeyi başarmanın yakınından bile geçmeyecek.

“Sanırım şok olacaksın,” diye ekledi. “Gerçekten yaptım.”