“Brokeback Dağı” sahnede yoğunluktan yoksun

MoonMan

Member
Jack Twist (Mike Faist), “Brokeback Dağı”nda yaşadığı derin çekicilik için “Bu küçük bir şey değil” diyor.

Ancak rodeo kovboyu, Annie Proulx’un ünlü kısa öyküsünün öbür dünyasına da atıfta bulunabilir. İlk olarak 1997’de The New Yorker’ın sayfalarında yer alan Proulx’un trajik bir şekilde kısaltılmış bir olayı damıtılmış anlatımı, Oscar ödüllü bir film, bir opera ve şimdi de kendi kendini ilan eden bir müzik parçası oldu.

Bu son taksit Perşembe gecesi West End’deki @sohoplace tiyatrosunda açıldı ve 12 Ağustos’a kadar sürmesi planlandı ve bazı çok tanıdık karakterlere bir bakış sunuyor. Anlatının ana hatları orada; çok ihtiyaç duyulan et, kan ve tendonlar değildir.

1963’te Wyoming kırsalında aynı adı taşıyan koyunları güderken gizli bir ilişkiye başlayan iki adam olan girişken Jack ve içine kapanık, sorunlu Ennis del Mar (Lucas Hedges) ile tanışıklığımı tazelemekten memnuniyet duydum.

Ancak Amerikalı yazar Ashley Robinson’ın uyarlamasının, oyundan 45 dakika daha uzun süren (Jonathan Butterell’in atmosferik prodüksiyon saatleri) övülen bir filmde birçok kişinin kaçınılmaz olarak Jake Gyllenhaal ve Heath Ledger ile ilişkilendireceği malzemeye ilişkin anlayışımızı gerçekten derinleştirdiğinden emin değilim. . Süre: 90 dakika, ara yok).

20 yılı aşkın bir süredir parça parça anlatılan oyun, Butterell’in (çok sevimli) yerel sahne ve sinema müzikali Herkes Jamie Hakkında Konuşuyor’da birlikte çalıştığı İngiliz müzisyen Dan Gillespie Sells’in çekici bir orijinal şarkı dizisiyle noktalanıyor.

Müziğinin baştan çıkarıcı country dokunuşu, burada İskoç şarkıcı-söz yazarı Eddi Reader ve sahnenin yanında görülebilen bir yıldız grubu tarafından güçlü bir şekilde icra ediliyor: yakından bakın ve Elton John ile çalan pedal çelik gitaristi BJ Cole’u göreceksiniz ve Diğerlerinin yanı sıra Joan Armatrading birlikte çalıştı.

Müzik, evlendikleri kadın ve erkeklerin açıkça ifade etmekten çekindikleri duyguları ifade etmek içindir. Balladeer olarak adlandırılan okuyucuya, sahnede zihinlerinden çok bedenlerinde yaşayan karakterlerden yoksun bir ifade verilir.

Bir göze çarpan “Sharing Your Heart”, Ennis’in karısı Alma’nın (sevimli bir Emily Fairn) kocasının kalıcı şefkatinin başka yerde yattığını anladığı noktada gelir. Ayrı bir başlıkta, şarkının sözleri, bir filmin kolayca tasvir edebileceği, ancak burada iyi niyetle kabul edilmesi gereken “eflatun gökyüzünü” anlatıyor. Tom Pye’ın atmosferik seti yere daha yakın durarak mutfakları, kamp ateşlerini ve Ennis ile Jack’in ilk kez yakınlık yaşadığı çadırı canlandırıyor.

İkisi soğuktan sığınmak ister, ancak birbirlerinin kollarında daha fazla teselli bulurlar ve çadır, içeride devam eden cinsel faaliyetin sinyalini vermek için sallanır. Çalınan öpücükler dışında alamadığımız şey, hem orijinal hikayede hem de filmde çok dokunaklı bir şekilde çağrıştırılan, çifti şaşırtan yoğunlukta bir ilişkinin çok katmanlı gelişimi.

Ennis oyunun başında yıkanırken Jack’in bariz bir hayranlıkla izlemesi gereken bir şey var. Ancak yazı stili, aralarında olup bitenlerin tüm ağırlığını hissetmek için fazla sinoptik ve olay örgüsü fazla yoğun.

“Ben ibne değilim,” diyor Ennis, hayatını belirleyecek duyguları inkâr etmeye çalışarak en başta. Eksik olan şey, bu imkansız romantizmin gelgitlerini hissedebilmemiz için çiftin yanında düzgün bir şekilde geçirdiğimiz zamandır. Bize bir dizi doruk noktası verildiği için, konunun kendisinden çok oyunla ilgili açık bir not veriliyor ve ilerleyen yıllar Ennis’in iki kızının ve Jack’in oğlunun yaşlarıyla gösteriliyor. Vietnam Savaşı’ndan ve zorunlu askerlikten bahsedilmesi, öte dünyaya yüzeysel bir selam niteliğindedir.

Ekranda, elbette, hikayenin acımasız sonuna giden yolda oyuncuların yaşlanmasına izin verebilirsiniz. Buradaki yenilik, Jack’in Ennis üzerindeki kalıcı etkisini göstermek için baştan sona yaşlı Ennis’in (kederli bir Paul Hickey) mevcut olduğu bir hafıza oyunu olarak hikayeyi yeniden tasavvur etmektir. En azından benim için etki, yalnızca The Old Man adlı bir karakter tarafından tanımlanan hararetli bir ilişki hakkındaki başka bir oyun olan Sam Shepard’ın Fool For Love oyununa bir geri dönüş oldu.

İki başrol oyuncusu, ekran atalarının sunduğu göz korkutucu meydan okuma göz önüne alındığında, West End çıkışlarında başarılı oldu. Hedges, Ledger’in ekranda sahip olduğu ani fiziksel soğukkanlılığa sahip olmayabilir, ancak merhum selefinin kaşlarını çatmasını ve toplumun ve bir dereceye kadar kendi hoşgörüsüzlüğünden duyduğu derin korkuyu paylaşıyor. Bu asla barışı bilemeyecek biri.

Ve West Side Story’nin Steven Spielberg yeniden çevrimindeki Riff kadar akılda kalıcı ve canlı olan Faist, gerçekten harika: En başından itibaren ilgi çekici ve cana yakın, ancak Jack’in Ennis hakkındaki karakteristik yorumuna giden yolda psişik bir uçuruma çarpacak kadar: “Keşke ben seni nasıl terk edeceğini biliyordu.” Kötü bir mızıka çalmak için ara vererek Faist, aksi halde biraz gereksiz görünebilecek bir oyundan daha fazlasını garanti eder.

Bu “Brokeback” sırasında ağlayabilirsin ya da ağlamayabilirsin – ben ağlamadım – ama tıpkı Jack’in Ennis için yaptığı gibi, Faist’in performansının unutulmaz olacağına inanıyorum.

Brokeback Dağı

12 Ağustos’a kadar Londra’da @sohoplace’de; sohoplace.org