Bu sonbaharda dört tiyatro sanatçısı dikkat edecek

MoonMan

Member
Oyun yazarı Emma Horwitz hayatının çoğunu New York’ta geçirdi. Şehrin kokusu anılarının kokusudur, ya da duruma göre kokusu.

31 yaşındaki Horwitz, “Yaz geldiğinde ve pis kokulu bir çöp kamyonunun kokusunu duyduğumda çocukluğumu düşünüyorum” dedi. “Bir anda 7 yaşında olduğumu düşünüyorum.”

Horwitz, Manhattan’ın merkezindeki Bryant Park’ta bir ağustos sabahı kahve içerken, oyunun başında yetim kalan ana karakteri yedi yaşında olan ve ailesinin kokusunu hatırlayarak rahatlayan komedisi “Mary Gets Hers”ü anlattı.

Horwitz, “Koku tarif edilemez” dedi. “Kişisel. Geçici. Teatral.”

Şakacı, bilge ve hüzün dolu: “Mary Gets Hers”, Saksonya kanonu Hrotsvitha von Gandersheim’ın 10. yüzyıldan kalma bir oyunu olan “Abraham”ın bir yorumudur. Orta Çağ draması komikliğiyle tanınmıyor ama “Abraham”, 2018’de Brown Üniversitesi’nde oyun yazarlığı öğrencisiyken Horwitz’i okuyup uyarlamaya başladığında onu güldürmüştü.

Oyunun münzevileri ona palyaçolar gibi göründü, gerçi belki de o kadar istekliydi; Horwitz, çocukluğunda açgözlü bir Archie ve Jughead hayranıydı ve kurgu ve çizgi roman yazarı oldu. “İbrahim”deki karakterler aracılığıyla Hrotsvitha’nın kendisine göz kırptığını hissetti.

Horwitz şimdi Off-Broadway’deki ilk çıkışıyla geri dönüyor. Yönetmenliğini Brown’ın orada ilk yönetmenlik yapmış sınıf arkadaşı Josiah Davis’in üstlendiği Playwrights Realm prodüksiyonu “Mary Gets Hers”, 22 Eylül’de Hell’s Kitchen’daki Robert W. Wilson MCC Tiyatro Alanı’nda açılıyor.

Davis telefonda parçayı “komik ve duygusallıktan uzak” olarak nitelendirdi.

“Bu muhtemelen Emma’yı tanımlamak için de kullanacağım bir kelimedir” diye ekledi. “Büyük, büyük, derin kalpli ama duygusuz.”

Hem Horwitz’in hem de Hrotsvitha’nın versiyonlarında Meryem, iffetini korumak için onu bir hücreye tek başına koyan bir Hıristiyan olan münzevi Abraham tarafından büyütülür. Yıllar sonra kaçar ve fahişe olur. Ancak Maria von Horwitz kendi hikayesinin kontrolünü ele alıyor, kadın erdemine dair fikirleri kurnazca alt üst ediyor ve her zaman anne babasını özlüyor.

Mary’nin kederi, esas olarak geniş ailesinin yakınlarda olduğu Yukarı Batı Yakası’nda büyüyen Horwitz’i etkiledi. Brown’da geçirdiği süre boyunca yaklaşık 18 ay boyunca üç büyükanne ve büyükbabayı ve bir teyzesini kaybetti. Onu tiyatroya götüren ve ona inanan anneannesinin ölümü onu özellikle çok etkiledi.

Horwitz, “Beni küçükken gören kişi oydu; cinsiyeti değişken, biraz utangaç ve sessiz bir çocuktu” dedi. “Büyükannem öldüğünde onun gibi kokan bir şey bulma konusunda çaresizdim.”

Bir bez buldu ve onu plastik bir torbaya koydu. Ancak büyükannesinin kokusu artık kaybolmuştur.

Horwitz, “Bunun olacağını biliyordum” dedi. “Ama hâlâ onun gibi kokacağına dair umudum vardı.” – LAURA COLLINS HUGHES

“Ohio’da Nasıl Dans Edilir”

Liam Pearce

Yeni Broadway müzikali “Ohio’da Nasıl Dans Edilir”in yıldızı Liam Pearce, çocukluğunu performans sergileyerek geçirdi: küçük erkek kardeşleriyle oturma odasında konserler düzenledi, okul sonrası müzik programlarında eğlendi ve topluluk tiyatrosu yapımlarında rol aldı. Hissettiği rahatlamayı hâlâ hatırlayabiliyor.

24 yaşındaki Pearce, geçtiğimiz günlerde kahvaltıda “Çocukken duygu ve enerji doluydum” dedi. “Aklımda milyonlarca şey vardı. Ama performans sergilerken bunu düşünmedim. Gerçekten kendimin ve vücudumun gitmesine izin verdim.

2018’de Charlotte, Kuzey Carolina’dan New York City’ye taşındı ve Pace Üniversitesi’nin müzikal tiyatro programına kaydoldu. 1,80 boyu, dalgalı saçları, iri gözleri, hızlı tenoru ve tatlı gülümsemesiyle romantik başrolleri oynayacakmış gibi görünüyordu. Ve onları oynadı: “Rent”te Roger, “Once”ta Guy.

İki yıl önce, Instagram’da istediği başka bir rol için, Ohio’daki ilk Nasıl Dans Edilir atölyesinde bir rol için bir oyuncu kadrosu reklamı gördü. 2015 yapımı bir belgeselden uyarlanan müzikal, otizm spektrum bozukluğu olan yedi gencin, psikologlarının düzenlediği bahar şenliğine hazırlanmalarını konu alıyor. Mesajını temsilcisine gönderdi.

Mesajında ”Bu arada” dedi, “Ben otizmliyim.” Ve kendimi bu programda görüyorum.”

Yapımcılar kabul etti. İki yıl sonra, birkaç atölye çalışması ve Syracuse Sahnesi’ndeki bir denemeden sonra, 10 Aralık’ta Broadway’in Belsaco Tiyatrosu’nda gruptaki genç bir kadına aşık olan hevesli bir elektrik mühendisi olan Drew olarak sahneye çıkacak. Yakın zamanda çekilen bir videoda onun neşeli, heyecan verici “Building Momentum” şarkısını söylediği görülüyor. Her ne kadar kendisini Drew’a alışılmadık derecede yakın hissetse de Pearce, Drew’un pek çok karakterden sadece biri olmasından ve diğer altı otistik oyuncuyla birlikte her gece sahnede olmasından gurur duyuyor.

Gösteriyle ilgili olarak “Spektrumda bu kadar geniş bir insan yelpazesini temsil ediyor olmamız çok güzel” dedi.

Büyürken bazı davranışları maskelediğini ve teşhisini nadiren ortaya çıkardığını söyledi. Müzikal ve rol arkadaşlarının örneği onun için bunu değiştirdi.

“Artık herkesin önünde otizmliyim” dedi.

Dizinin ilk sayılarından biri olan “Today Is”da Drew ve diğer karakterler kendileri için olmayan yerleri ziyaret etme hakkında şarkı söylüyorlar: okullar, şehir otobüsleri, iş yerleri. Ancak Pearce, Broadway sahnesinin tam olarak ait olduğu yer olduğuna inanıyor.

“Sahneye çıktığımda bedenimde kelimelere dökemediğim bir elektrik hissediyorum. Hayatımda başka bir şey yapmayı hayal edemiyorum” dedi. “Müzik ve tiyatro beni kabuğumdan çıkardı ve bana böyle bir topluluk kazandırdı. Burası benim için tasarlanmış bir alan.” – ALEXIS SOLOSKI

‘Cehennemin mutfağı’

Maleah Joi Ay

Altıncı sınıfta Maleah Joi Moon, ilk tiyatro seçmelerinde okulunun “Oz Büyücüsü” yapımında Dorothy rolünü kazandı. Yaklaşık on yıl sonra, Grammy ödüllü müzisyen Alicia Keys’in istikrarsız gençlik yıllarından ilham alan yeni müzikal “Hell’s Kitchen”da Ali’nin başrolü için seçmelere katıldığında bu deneyim son derece yararlı oldu.

Melek gibi kahkahalarla, seçme paketindeki orijinal müziği birlikte çalışabileceği bir piyanist bulamayınca hissettiği çaresizliği hatırladı. “Ben de ‘Oraya gidip The Wiz’den bir şarkı söyleyeceğim’ diye düşündüm.”

Hareket işe yaradı. Bu sonbaharda Moon, 21. yaş gününü 19 Kasım’da açılacak olan Halk Tiyatrosu’nda “Hell’s Kitchen”ın dünya prömiyerinin provalarında geçirecek. Ve tıpkı Dorothy gibi o da bir tür kasırganın kendisini vurmak üzere olduğunu biliyor.

Bu başrolde ilk kez sahneye çıkışının muazzam önemi onun gözünden kaçmadı. Aslında bu onu neredeyse korkutuyordu. Müzikal Tiyatro alanında Güzel Sanatlar Lisansını tamamlamadan önce 2022 yılında Pace Üniversitesi’nden ayrılmıştı. “Yaptığım şeyi neden yapmak istediğimi anlamaya çalışıyordum ve neşeyi yeniden keşfetmek için biraz zamana ihtiyacım vardı” dedi. Öyle ki, “‘Hell’s Kitchen’ seçmeleri zamanı geldiğinde menajerime ‘Kulağa harika geliyor’ dedim. Bunun benim için doğru olduğunu düşünmüyorum.’ Yeterli olduğumu hissetmedim.”

Akıllıca davranarak bu ajan yine de onu ikna etti. Yönetmeni Michael Greif (“Kira,” Sevgili Evan Hansen) fikrini değiştirdiği için çok heyecanlı. “Onunla şahsen tanıştığımızda esnek, içgüdüsel, cesur bir oyuncu ve çok daha sıra dışı bir şarkıcı olduğunu kanıtladı” dedi. “Hepimiz üretimimizi onların etrafında inşa etmekten heyecan duyduk. Bizi haklı çıkarıyor.”

Moon’un korkusunun aynı zamanda Keys’in reşit olma yolculuğuyla tutarlı bir değer olduğunu fark etmesi uzun sürmedi. Keys’in yeni şarkılarının yanı sıra kataloğundaki “Fallin'” ve “The Gospel” gibi isimlerin de yer aldığı müzikal, bizi benzer şekilde korkutucu bir noktada Ali’yle tanıştırıyor. Ali, 17 yılını Hell’s Kitchen’daki sıkışık bir dairede, yıldız olma hayallerini her fırsatta engelleyen boğucu bir anneyle yaşayarak geçirdi.

Bu günlerde Moon hiçbir şeyin, hatta kendinden şüphe duymanın bile yoluna çıkmasına izin vermiyor. “Sadece insanlara dokunmaya çalıştığımız iddiasıyla herkesi bir araya getirdiğinizde, diğer her şey sos gibi eriyip gidiyor” dedi. “O ilk günden sonra bunu ne kadar sevdiğimi fark ettim. Bu bir rüya.” – BRITTANI SAMUEL

“Sahne ortağı”

John J. Caswell Jr.

Oyun yazarı John J. Caswell Jr. uzun süredir kaçırılan bağlantılardan etkileniyor.

Büyükannesi kısa bir süre aktör Wayne Newton’la çıktı ve karşı olgusal olaylar hakkında şaka yapmak bir aile tatili geleneği haline geldi. “Ya Wayne Newton ile evlenseydin? Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir telefon görüşmesinde alaycı bir şekilde, “O bakkalda 30 yıl çalışmak zorunda kalmamalıydın” dedi.

Caswell’in yeni oyunu “Scene Partners”, bir dizi “ya şöyle olursa” sorusunun gölgesinde kalıyor. Dianne Wiest’in başrolde olduğu ve 12 Kasım’da Vineyard Theatre’da açılacak olan oyunu annesi ve büyükannesini düşünerek yazdı. Ailesindeki kadınların ona mutlu bir yuva sağladığını söyledi, “Fakat koşullar farklı olsaydı nelere sahip olabileceklerini her zaman merak etmişimdir.”

“Scene Partners”, aile içi şiddet ve uyuşturucu kullanımı gibi ağır temaları ustalıkla ve resmen yenilikçi bir şekilde ele almalarıyla beğeni toplayan önceki çalışmaları “Man Cave” ve “Wet Brain”den bazı açılardan kayda değer bir ayrılığı temsil ediyor. Wiest’in 75 yaşındaki oyuncu Meryl Kowalski’yi canlandırdığı “Scene Partners” çok daha hafif bir çalışma; Caswell’in ifadesiyle “talihli bir Avcı S. Thompson ülke çapında yıldızlığa giden yolda ilerliyor.” Kendini Tekinsiz’in içinde bulmaya çalışırken, kendini, hayatını konu alan bir filmde kendini oynamak için seçmelere katılırken bulur.

Ancak parçaların bazı benzerlikleri var. “Bilinçaltının bir kısmını görebileceğimiz, çok tuhaf insan deneyimlerinin gerçekliğin yanına sızdığı fiziksel alanlar yaratmakla gerçekten ilgileniyorum çünkü bence daha iyi veya daha kötü durumda olduğumuz, gittiğimiz başka yerler de var. “dedi.

Oyunun yönetmeni Rachel Chavkin (“Hadestown” ve “Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812”) bir e-postasında Caswell’in fantezisini “kesinlikle çılgın ve derinden etkileyici” olarak tanımladı.

“‘Scene Partners’ı defalarca okuduğumda, kendi benzersiz mantıklarıyla titreşen dünyaları resmeden karakterlerinin yolculuklarının ne kadar duygusal olduğunu unutamıyorum.”

41 yaşındaki Caswell, Phoenix’te 10 yaşında bir çocukken kötü şiirler ve romanlar yazdığından bu yana uzun bir yol kat etti. Sonunda memleketinde, “queer temalı oyunlar” yapan, kar amacı gütmeyen bir performans grubu olan Progressive Theatre Workshop’u kurdu ve 2009’da avangard yönetmen Richard Foreman’la bir oyun üzerinde çalışmak üzere New York’a taşındı ve bu oyunla başarıya ulaştı. bir raf dolusu ödül var.

Yine de Wiest ve Chavkin gibi insanlarla çalışma deneyimi Caswell için pek çok sıkıntılı an yaratıyor.

“Her gün uyanıyorum ve bunun gerçekten olup olmadığından emin olmak için e-postalarımı kontrol etmem gerektiğini hissediyorum” dedi. – RHODA FENG

Fotoğraf kredisi: Hiroko Masuike/Haber (Emma Horwitz ve Liam Pearce); Steve Moon (Maleah Joi Moon); Chelcie Parry (John J. Caswell Jr.)