Burt Bacharach için “Promises, Promises” bir Broadway hitiydi ve çok fazlaydı

MoonMan

Member
Yaklaşık bir hafta sonra, Palm Springs’teki Merrick’ten gelen bir telefon, Bacharach’ın canlı bir prodüksiyonda haftada sekiz kez kontrol edebileceği şeylerin sınırları olduğunu doğruladı. “Beni aradı ve ‘Sekiz denizaltı’ dedi. [substitute players] Dün gece davulcu dahil orkestrada ve tahmin edin seyirciler arasında kimler vardı? Richard Rodgers! Bu harika, harika besteci. Richard Rodgers!” dedi, Notes on Broadway’de. “Kendimi çok kötü hissettim çünkü müziğim çalması o kadar kolay değil. “Promises, Promises” gibi bir şarkı, neredeyse her çubukta zaman işaretini değiştirir. Ve benim… daha önce hiç çalmamış, görebilen ve okuyabilen bir davulcum var.”

“söz ver söz ver” öyleydi Bacharach için pek de onarılamaz bir hayal kırıklığı değil: orijinal Broadway yapımı 1.281 performans sergiledi (ve muhasebeciyi oynayan Jerry Orbach, rol için Tony Ödülü kazandı); West End’de sağlam bir koşu vardı; ve 2010’da Kristin Chenoweth ve Sean Hayes’in oynadığı bir Broadway canlandırması (büyük ve çağdaş zevkler için kesilmiş). Ve “Bir Daha Asla Aşık Olmayacağım”, 1970 yılında Warwick için hit bir single oldu ve Billboard’un yetişkin çağdaş tablosunda 1 numaraya ulaştı; Aynı zamanda, Broadway’den türetilen bir şarkının Billboard listelerinde bir numaraya ulaştığı son zaman olacaktı.

Bu, Bacharach için soğuk bir teselliydi. Onlarca yıl sonra, CD’ye eşlik eden şarkı sözleri için Broadway deneyimine dönüp baktığında, emindi: “Bir müzikal yaptığınızda, her gece değişir” diye yazdı. “Kayıtlı bir şey yaparsanız, her gece değiştirilmez. Bu yüzden yapmayı en sevdiğim şey bu.”

Astar notlarında da alıntılanan David, iş arkadaşı ve Broadway gerçeği hakkında şunları söyledi: “Eğer bir mükemmeliyetçiyseniz, bu sizi deli edebilir.”

Promises prömiyerinden on altı ay sonra, Stephen Sondheim’ın Şirketi Broadway’i vurdu ve Bacharach’ın yenilikleri olmadan müziğinin modernliği düşünülemezdi. Aslında birçoğu, Promises’ın orkestratörü Tunick tarafından Company için orkestrasyon yaptığında yeniden tanıtıldı.

Müzik eleştirmeni Will Friedwald bu makale için verdiği bir röportajda “‘Another Hundred People’ı ilk kez duymuş olsaydım, Sondheim değil de Bacharach olduğunu tahmin ederdim,” dedi.