Chita Rivera, Rita Moreno'dan, 'Chicago'nun oyuncu kadrosundan ve daha fazlasından övgüleri paylaşıyor

MoonMan

Member
Chita Rivera, Chicago'nun orijinal yapımında Velma Kelly'nin rolü de dahil olmak üzere, artık kanon haline gelen birçok unutulmaz Broadway karakteri yarattı. Broadway'in uzun süredir devam eden yeniden canlandırılmasının oyuncu kadrosu, Salı gecesi, ölümünün duyurulmasından sadece birkaç saat sonra New York'taki Ambassador Tiyatrosu'nda sahneye çıktığında, ona saygılarını sunmaları çok doğaldı.

Performansın ardından oyuncular sahnede toplandı ve şu anda Kelly'yi oynayan Amra-Faye Wright, Rivera'yı diğer dansçılar için ayağa kalkan bir “Broadway devi” olarak hatırladı.

Oyuncular gözlerine dokunurken Wright, “Rol Chita Rivera'ya ait olduğu için hâlâ kendimi sahtekar gibi hissediyorum” dedi. “O yarattı. Chicago'nun orijinal yapımında rol aldı ve bu sahnede, her performansında kalbimizde yaşamaya devam ediyor. Seni seviyoruz Çita.”

Besteci, yazar ve oyuncu Lin-Manuel Miranda, Instagram'da Rivera'yı Porto Riko bayrağı emojisiyle “Broadway'de
🇵🇷
'nin öncüsü” olarak tanımladı ve onu “mutlak bir orijinal” olarak nitelendirdi.

Miranda, Rivera'nın Porto Riko mirasının sembolik önemini vurgulayan birkaç kişiden biriydi. “West Side Story”de (Rivera'nın Broadway'de çığır açan rolü) Anita rolüyle Oscar kazanan Rita Moreno, bunu bir e-posta beyanında şöyle kabul etti: “Onu ilk kez 'Mr. “Harika” ve “Aman Tanrım, bu kim?” diye bağırdı. Bu muhteşem yaratığın benim halkımdan biri olduğunu öğrendiğimde gururla alkışladım.

Ve Temsilciler Meclisi'ne seçilen ilk Porto Rikolu kadın olan New York Temsilcisi Nydia M. Velázquez, sosyal medyada yayınlandı Rivera'nın “Porto Riko mirasıyla gurur duyduğunu ve diğer Latin sanatçıların yolunu açmaya yardımcı olduğunu” söyledi.

Rivera'nın önde gelen aktrislerinin çoğu – Broadway hayranları tarafından en çok övülen kadınlar – aynı zamanda ona saygılarını sundular.

Audra McDonald, Instagram'da “Her zaman onun sonsuza kadar yaşayacağını düşünmüştüm” diye yazdı. “O hayattan ve hayatın kendisinden daha fazlasıydı.” Laura Benanti, Rivera'yı “galaksideki en parlak yıldız, odadaki en çalışkan kişi, her masadaki en komik ve en sıcak insan” olarak nitelendirdi. Bernadette Peters ise bir e-posta açıklamasında şunu söyledi: ” İnanılmaz derecede yetenekli, canlı ve eğlenceli bir insandı. Sonuna kadar büyük bir yıldızdı.”

Aktör Harvey Fierstein, başlangıçta bir hayran olduğunu, onu çocukluğunda “Bye Bye Birdie”de gördüğünü hatırlıyor ve onu “Torch Song” Trilogy'de gördükten sonra ona daha da yakınlaştığını söyledi.

Fierstein bir telefon görüşmesinde “Sahnede çok heyecan vericiydi; komikti, dramatikti ve her şeyi yapabilirdi” dedi. “O benim için bir akıl hocasıydı, harika bir arkadaştı ve en çok hayran olduğum insanlardan biriydi. Mutlu bir kızdı ama aynı zamanda şimdiye kadarki en çalışkan kadındı; bunu seviyordu ve elinden gelse daha fazlasını yapardı.”