Coneheads kostümlerini de giyen Tony ödüllü Franne Lee, 81 yaşında öldü

MoonMan

Member
Kostüm ve set tasarımcısı Franne Lee, 1970’lerde Broadway’de Tony Ödüllü çalışmalarının yanı sıra erken Cumartesi Gecesi Canlı skeçleri için katil arı kıyafetleri ve koni şeklinde başlıklar tasarlayarak dönemin en unutulmaz sahnelerinden bazılarının yaratılmasına yardımcı oldu. komik anlar yaratan kişi, Pazar günü Atlantis, Florida’da hayatını kaybetti. 81 yaşındaydı.

Kızı Stacy Sandler, belirtmediği kısa bir hastalıktan sonra öldüğünü duyurdu.

Bayan Lee, en ünlü eserlerinden bazılarını 1970’lerde set tasarımcısı Eugene Lee ile birlikteyken yarattı. 1973’te Brooklyn’deki Chelsea Tiyatro Merkezi’nde Harold Prince’in yönettiği beğenilen “Candide” de dahil olmak üzere yapımlarda onunla işbirliği yaptı. Ertesi yıl film, 740 performansın sergilendiği Midtown Manhattan’daki Broadway Tiyatrosu’na taşındı.

Clive Barnes, Haber’da Broadway’in enkarnasyonu hakkında şunları yazdı: “Sahneleme uzmanlar Eugene ve Franne Lee tarafından tasarlandı ve bu saygın Broadway evini boşaltıp orayı engelli koltuklara dönüştürdüler.”, müzisyenlerin alanları, Daha fazla konfor ve rahatlık için odanın sonunda geleneksel bir sahne bulunan podyumlar, asma köprüler ve oyun platformları.

Lee’ler, set tasarımı dalında 1974 Tony Ödülü’nü paylaştı ve Bayan Lee, uzmanlık alanı olan kostümler dalında bir ödül daha kazandı. Hikayeye göre “Candide”i görenlerden biri, NBC için alışılmadık bir gece yarısı programı hazırlayan Lorne Michaels adında genç bir yapımcıydı. Ekim 1975’te gösterime girdiğinde NBC’nin Cumartesi Gecesi olarak adlandırılan ancak kısa süre sonra Saturday Night Live haline gelen programdan etkilendi ve tasarımcı olarak Lee’leri yakaladı.

Orijinal “SNL” kadrosu, sıra dışı skeçlerle kısa sürede isim yaptı ve Bayan Lee, artık ünlü olan bu oyunların ortaya çıkmasında etkili oldu; Blues Brothers olduklarında John Belushi ve Dan Aykroyd’u siyah giydirdi ve sarı çizgili Katil Arı kostümlerine ve daha fazlasına paçalı donlar giydiriyorlar.

Ucuz kostüm tasarımıydı. Bayan Lee’nin alet ve kalıp yapımcısı olan babası, katil arı anteni görevi gören zıplayan yayları icat etti ve uçlarına pinpon topları yapıştırarak bunları tamamladı. Bayan Lee ile ilk kez 1968 yılında kısa ömürlü Manhattan kulübü Cerebrum’da çalışırken tanışan John Storyk, bir telefon görüşmesinde Lees’in dairesine uğradığını ve belirleyici özellik haline gelen konilerin başlangıcını fark ettiğini hatırladı. 1970’lerin sonlarında dizide tekrarlanan ve daha sonra kendi uzun metrajlı filmlerini çeken uzaylılar, çalışma masalarında Coneheads vardı.

Uzun süredir “SNL yapımcısı” olan James Signorelli, Tom Shales ve James Andrew Miller’ın “New York’tan Canlı: Yıldızları, Yazarları ve Misafirleri Tarafından Anlatılan Cumartesi Gecesi Canlı Yayınının Tam, Sansürsüz Tarihi” (2002) kitabına ilişkin bir röportajda Bayan Lee’nin stüdyo duvarlarının ötesinde modayı etkilediğini söyledi.

“Kostüm tasarımcımız Franne Lee’nin gösteri için Lorne’u giydirme şekli bir anda New York’taki herkesin giyinme şekline dönüştü” dedi. “Lorne sahneye her zaman gömlek, ceket ve kot pantolonla çıkıyordu. Bunu hiç kimse görmemişti. Ama siz farkına bile varmadan herkes Levis ve bir ceket giyerek oturuyordu.”

Orijinal “SNL” oyuncu kadrosunun bir üyesi olan Laraine Newman, Bayan Lee’nin kendisinin de gösterinin bir parçası olduğu bir zamanı hatırladı; gösteride değil ama Bayan Newman’ın ünlü modacı Francesco Scavullo ile yaptığı bir fotoğraf çekimi sırasında. ve… ünlü fotoğrafçılar tarafından yapıldı. Bayan Newman, dişlerle tamamlanan vampir görünümüne sahipti.

Bayan Newman, e-posta yoluyla şunları söyledi: “Franne bana bu inanılmaz Edward dönemi tarzı siyah dantel elbiseyi buldu ve içinde harika görüntüler elde ettik ve sonra Scavullo, Franne’in benim kurbanım olması gerektiği fikrine kapıldı ve öyle de oldu.” ısırıyor.” Frannes Hals. Gülmemek çok zordu çünkü Franne o yüz ifadelerini yapıyordu, şok olmuş ya da kanı çekilmiş gibi görünmeye çalışıyordu. Bu harika bir anı ve hala düşündüğümde gülüyorum. Çok yetenekliydi.”

Bu yetenek, kurbanlarını etli turtalara dönüştüren cani bir berberi konu alan Stephen Sondheim müzikali Sweeney Todd’un orijinal Broadway prodüksiyonu için hazırladığı kostüm tasarımları nedeniyle Bayan Lee’ye 1979’da bir Tony Ödülü daha kazandırdı. Gösteriyi, Bayan Lee’ye göre başlangıçta kendisine, ısrarlarına rağmen projeyi üstlenmeye hazır olmadığını söyleyen Bay Prince yönetti.

“Bana ‘Sen delisin, kesinlikle delisin!’ dedi. 2002’de The Tennessean gazetesine verdiği röportajda “İnsanların insanları yemesiyle ilgili bir müzikal yapamazsınız” diye hatırladı. “‘Ben de ‘Neden olmasın?’ dedim.”

Frances Elaine Newman, 30 Aralık 1941’de Bronx’ta Martin ve Anne (Marks) Newman’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının Long Island’da küçük bir makine atölyesi vardı ve annesi ofset baskı müdürüydü.

Kızı, Bayan Lee’nin Wisconsin Üniversitesi’nde resim eğitimi aldığını, tiyatroya ve kostüm tasarımına olan sevgisini keşfettiğini söyledi. Daha sonra Ralph Sandler ile evlendi ve yerel tiyatrolar için kostüm ve tasarım işleri yaparak işi onu oraya götürdüğünde Pennsylvania’ya taşındı. Çift 1967’de boşandı ve Bayan Lee, New York’a taşındı.

Cerebrum’da çalıştığını hatırlatan Bay Storyk, “Franne ve ben aynı ilana yanıt verdik” dedi. Bay Storyk kulübü tasarladı; Bayan Lee, misafirleri mekanı gezdiren, farkındalığı artıran ve çeşitli etkileşimli ortamlar sağlayan sözde bir rehberdi. Bir yıldan az bir sürede kapandı.

Ancak Bayan Lee, Philadelphia’daki Yaşayan Sanatlar Tiyatrosu gibi gruplar için kostümler yaratarak tiyatroya olan ilgisini sürdürmeye devam etti. Ayrıca Bay Lee ile de tanıştı. Set tasarımcısı olarak yaptıkları ilk işbirlikleri arasında (Bayan Lee hâlâ Franne Newman olarak anılıyor) André Gregory’nin yönettiği ‘Alice Harikalar Diyarında’nın 1970 versiyonu vardı ve övgü dolu eleştiriler aldı.

İkisi bir çift oldu ve ilişkilerinin niteliği belirsiz kalmasına rağmen Franne, Bay Lee’nin adını aldı; Bay Lee’nin uzun süredir danışmanı olan Patrick Lynch, ikilinin hiçbir zaman resmi olarak evlenmediğini söyledi. (Bay Lee Şubat ayında öldü.) Her halükarda kişisel ve profesyonel ortaklıkları, Bayan Lee’nin Saturday Night Live’dan ayrıldığı 1980 yılına kadar sürdü.

1980’ler ve 1990’lar boyunca New York gösterileri için kostümler tasarlamaya devam etti; bunlar arasında birkaç kısa ömürlü Broadway prodüksiyonu ve 90’ların ortasında Halk Tiyatrosu’nda Christopher Walken’in Elvis Presley’in hayatı ve efsanesini ele alması da vardı. “O.”

Ayrıca bunu bir süre Batı Yakası’nda da denedi ve birkaç TV şovu ve TV filminde işbirliği yaptı. 2001 yılında Nashville’e yerleşti ve burada bir galeri ve sanatçı kooperatifi olan Ploughhaus’un kurulmasına yardım etti. Daha sonra Wisconsin’de yaşadı ve 2017 itibariyle Miami’nin yaklaşık 65 mil kuzeyinde Lake Worth Beach, Florida’da ikamet etti ve burada o bölgedeki tiyatrolar için kostümler tasarladı.

Bayan Lee’nin, Bay Sandler’la olan evliliğinden olan kızının yanı sıra, bu evlilikten Geoffrey Sandler adında bir oğlu da kaldı; Bay Lee’nin oğlu Willie Lee; bir erkek kardeş, Bill Newman; altı torun; ve büyük bir torunu.

“SNL” yıllarının cimri, Kendin Yap ahlakı, kostüm tasarımcısı olarak kariyeri boyunca Bayan Lee’nin yanında kaldı. 2018’de Florida Winter Garden’daki Garden Theatre’da Conor McPherson’ın gerilim filmi The Birds’ün (Alfred Hitchcock filmiyle aynı kaynak materyale dayanan) yapımı için kostümler üzerinde çalıştı. Bunun için bir ikinci el mağazasından 45 dolara satın aldığı bir gelinlik gerekiyordu.

Orlando Sentinel’e “Ben son sınıftayım” dedi, “bu yüzden çarşamba günü oraya gidersem yarı fiyatına öderim.”