Cumhurbaşkanı Erdoğan, Söke’de kağıt fabrikasının açılışını yaptı

Adanali

Active member
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Söke’de kağıt fabrikasının açılışını yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan KİPAŞ Holding yatırımlarından birisi olan ve Avrupa'nın en büyüğü olma özelliğine sahip Batı Kipaş Kağıt fabrikasının açılışına katıldı. Erdoğan'a açılışta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Fuat Oktay, Eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı vekili Binali Yıldırım ile MKYK Üyeleri ve iş insanları eşlik etti. DEVASA YATIRIMTörende açılış konuşmasını yapan Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Öksüz, milli ekonomiye katkı sağlayan kurum haline geldiklerini belirterek, “ Söke OSB'ye kurduğumuz 550 milyon dolarlık ilk etabını tamamladık. 450 milyon dolarlık ikinci etabın yüzde 40’ını tamamladık. Avrupa'nın en büyük makinesini aldık. İkinci makine geldiğinde Avrupa’nın en büyük kâğıt fabrikası olacağız. Sıfır atık ile yapılmış çevreci bir yatırım burası. İhracata başladık. Hükûmetimizin ihracat ağırlıklı politika izlemesi biz sanayicileri memnun etti. Fabrikamız devletimize, memleketimize Aydın’a hayırlı uğurlu olsun” dedi. BU YATIRIM ALDIĞI DESTEKLERİ HAK EDİYORCumhurbaşkanı Erdoğan, fabrikanın 800 kişiye istihdam yanında 450 milyon dolar cari açığın kapanmasına katkı vereceğini söyledi. Fabrikanın ikici etap yatırımının devam ettiğini belirten Erdoğan, “Yıl sonu itibarıyla 450 milyon dolarlık yatırım öngörülüyor. 500 kişilik ilave istidam ile buradan bin 400 kişi evine ekmek götürecek. Fabrikanın ekonomik katkısının yanında tesis çevreci üretim yaparak faaliyet gösterecek. Yüzde 100 geri dönüşümlü atik kâğıttan üretim ile yılda 12 milyon, ikinci etap ile birlikte 21 milyon ağacın kesilmesinin önene geçecek. Bu yatırım istihdam ve ekonomiye katkı sağlayacak. Türk ekonomisine güvenen herkese sahip çıkıyoruz. Yerli yabancı tüm yatırımcılara destek veriyoruz. Bu yatarımın aldığı destekleri hak ettiği açıktır” dedi. ‘ TÜRKİYE DOMATES SAMAN İTHALATÇISI DEĞİL’Türkiye’nin domates ve saman ithalatçısı olduğu eleştirilerine tepki gösteren Erdoğan, “Yatırımcıya sağladığımız destekle 25 bin ilave istihdamın önünü açtık. 176 milyon lira firmalara destek sağladık. Türkiye'nin ihracatı l 273 milyar 378 milyon liraya ulaştı. Fabrika satarak domates alarak değil Avrupa’nın imalat merkezi ülkesi olduk. Sanayi üretimi yüzde 178 olan bir ülkeyiz. Avrupa ülkeleri içinde ihracat fazlası veren bu ülkeye domates ithalatçısı demek hakarettir. Tatlı su siyasetçilerini kendileriyle bas basa bırakıyorum. Türkiye şirketlerin gayretleriyle güçlenip dünyanın en iyi 10 iyi ekonomisi olma yolunda ilerliyor. Önümüzdeki dönemde yeni basari hikayeleri yazacağız. Türkiye hak ettiği yere getireceğiz. Rabbim yolumuzu açık etsin. Açılışını yaptığımız muazzam tesis Türkiye’nin saman ithalatçısı olduğunu sananları Söke OSB'den başlamak üzere OSB’lere davet ediyorum” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a konuşmasının ardından is insani Öksüz tarafından hediye verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindekiler ve fabrika çalışanları ile birlikte fabrikanın açılış kurdelesini keserek fabrikanın hayırlı olmasını temenni etti.
Alıntıdır