‘Damdaki Kemancı’nın beyazperde ve sahnedeki yıldızı Topol, 87 yaşında hayatını kaybetti.

MoonMan

Member
‘Damdaki Kemancı’nın merkezindeki duygulu ştetl sütçü Patrik Tevye rolünü 20’li yaşlarının sonlarında üstlenen ve on yıllardır bu rolü tekrarlayan İsrailli oyuncu Topol hayatını kaybetti. 87 yaşındaydı.

Ölümü İsrail Devlet Başkanı Isaac Duke tarafından açıklandı. Perşembe günü Twitter. Daha fazla bilgi sağlamadı.

Asıl adı Chaim Topol olan Topol, profesyonel yaşamının büyük bir bölümünde yalnızca soyadını kullandı – uluslararası üne kavuştu ve “Fiddler”ın 1971 yapımı film versiyonunun kadrosunu yönetti. , Broadway’de rolü yaratan Mostel’e Zero Preferred vardı.

Topol’un Oscar adaylığı ve Altın Küre Ödülü aldığı film, onu bir yıldız yaptı. 20. yüzyılın sonlarında, 2012’de The Jerusalem Post’a göre, “Yafa portakalından bu yana İsrail’in en ünlü ihracatı” idi.

Topol, Tony adaylığı aldığı 1990 Broadway canlandırması da dahil olmak üzere, onlarca yıldır dünya çapında sahne yapımlarında Tevye’yi yeniden canlandırdı. 2009 yılına kadar, kendi tahminine göre karakteri 3.500’den fazla kez oynamıştı.

Diğer filmleri arasında Joseph Losey’nin Bertolt Brecht’in oyunundan uyarladığı ve başrolünü oynadığı Galileo; bilim adamı Hans Zarkov’u canlandırdığı Flash Gordon (1980); ve Roger Moore’un oynadığı, Yunan kaçakçı Milos Columbo’yu canlandırdığı James Bond filmi For Your Eyes Only (1981).

Topol televizyonda 1983 mini dizisi The Winds of War’da Polonyalı Yahudi Berel Jastrow’u canlandırdı ve 1988 ve 1989’da yayınlanan War and Remembrance’ın devamı niteliğindeki War and Remembrance rolünü yeniden canlandırdı.

Ancak Topol’ün en çok bilinen kişi, Tanrı’yla tartışan, beş kız çocuğu olan zavallı bir baba olarak kaderine yas tutan ve 20. yüzyılın başlarındaki Çarlık Rusya’sının pogromları arasında giderek daha ihtiyatlı bir şekilde yaşayan yorgun, geleneklere bağlı herkes olan Tevye olduğu yadsınamaz bir şekildeydi.

United Press International 1989’da “‘The King and I’deki Yul Brynner ve ‘My Fair Lady’deki Rex Harrison gibi, Topol neredeyse karakteriyle eşanlamlı hale geldi,” dedi. Rol oynamaktan hiç yorulmayacağım.

Tevye’yi yaklaşık 700 kez oynadıktan sonra 1989’da The Boston Globe’a “Kabul edelim, müzikal tiyatroda bir erkek oyuncu için yazılmış en iyi rollerden biri” dedi. “Sizi çok çeşitli duygulara, mutluluktan üzüntüye, öfkeden aşka götürür.”

Pek çok tevyesi sırasında, bazı eleştirmenler Topol’un davranışını kendi kendini parodi noktasına kadar hayattan daha büyük olarak vergilendirdi. Ancak çoğu, “If I Were a Rich Man”, “Tradition” ve “Sunrise, Sunset” gibi uzun ömürlü şarkılarda duyulan duygulu tavrını ve yankılanan bas-baritonunu övdü.

Jewison Bey, Fiddler filmi için çalışmaya başladığında Tevye, Hollywood’un en ateşli rollerinden biriydi. Joseph Stein’ın bir kitabı, Sheldon Harnick’in sözleri ve Jerry Bock’un müziğiyle Yidiş yazar Sholem Aleichem’in hikayelerine dayanan Broadway şovu, 1964’te açıldığından beri büyük bir hit oldu. En İyi Müzikal, En İyi Müzikal Yönetmeni (Jerome Robbins için) ve Bay Mostel için bir Müzikalde En İyi Erkek Oyuncu dahil olmak üzere dokuz Tony Ödülü kazandı.

Bay Jewison, 2001’de NPR’ye “Kadro seçimi, şimdiye kadar yaşadığım en acı verici şeydi” dedi.

Bay Mostel’in yanı sıra, ekran rolü için adaylar arasında Rod Steiger, Danny Kaye ve – hayal etmesi zor bir senaryoda – Frank Sinatra da vardı.

Topol’un rolü hiç istemediği göz önüne alındığında, Bay Jewison’ın oyuncu seçimi çok daha çarpıcıydı.

Chaim Topol, 9 Eylül 1935’te Tel Aviv’de doğdu. Ailesi, bir sıvacı olan Jacob Topol ve bir terzi olan Rel Goldman Topol, Filistin’e yerleşmek için 1930’ların başında Doğu Avrupa’daki Shtetlach’tan kaçmıştı. Orada Jacob Topol, Yahudi paramiliter örgütü Haganah’ın bir üyesi oldu.

Chaim, gençken reklam grafikleri okudu ve yazıcı olarak eğitim aldı. Ancak 1953’te, İsrail ordusunda görev yaparken, bir subay, asker arkadaşlarıyla şakalaştığına kulak misafiri oldu. Bir Ordu eğlence departmanına gönderildi ve aradığını orada buldu.

Sonraki birkaç yılını grupla birlikte İsrail’i gezerek, çölü yeşertmenin ulusal bir zorunluluk olduğu bu acemi eyalette bir hit olan “Sprinkler Hora” gibi şarkılarla askerleri eğlendirerek geçirdi.

1956’da terhis olan Topol, biriminin üyeleriyle bir kibbutz’a yerleşti ve burada hiciv tiyatro topluluğu Batzal Yarok’u kurdular (adı “yeşil soğan” anlamına gelir). Üyeleri haftada iki gün karada ve dört gün sahnede çalıştı.

UPI’ye konuşan Topol, “Harika bir antrenmandı çünkü çok zor ve yorgun bir kalabalığımız vardı.” “Çoğu konserlerden önce traktör ve benzeri şeylerle dışarıdaydı.”

Daha sonra Haifa Şehir Tiyatrosu’nun kurucularından biri oldu ve burada Shakespeare’in The Taming of the Shrew oyununda Petruchio, Brecht’in The Caucasian Chalk Circle oyununda Azdak ve Eugène Ionesco’nun Rhinoceros oyununda Jean oynadı.

Topol’un ilk önemli uluslararası gösterimi 1964’te İsrail filmi Sallah’ta (namı diğer Sallah Shabati) başrolde geldi. İsrail’in ilk komedi filmlerinden biri olan film, İsrail’e huzursuz bir şekilde yeniden yerleştirilen Mizrahi Yahudilerinden (tarihsel olarak Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan gelen Yahudiler) oluşan bir ailenin hikayesini anlatıyordu.

“Sallah” En İyi Yabancı Film dalında Altın Küre kazandı; O zamanlar 20’li yaşlarının sonlarında olan Topol, altmışlı yaşlarında bir adam olan aile reisi Sallah Shabati’yi canlandırmasıyla En Umut Vaat Eden Yeni Erkek Oyuncu dalında Altın Küre’yi kazandı.

Bu performans nedeniyle Tel Aviv’de İbranice bir “Fiddler” yapımında Tevye’yi oynaması istendi. Gösteriye aşina olmadığı için Broadway’de Bay Mostel’i görmek için New York’a gitti.

Topol daha sonra, “Fiddler” ile sorunlarının burada başladığını söyledi.

İngiliz The Telegraph gazetesine 2008 yılında verdiği bir röportajda “Sıfır vahşiydi” diye hatırladı. Hanımefendi gibi şeyler söyledi. Finkelstein, seni sıktığım için mi yoksa kocan seni bütün gece ayakta tuttuğu için mi esniyorsun?’ Kendimle ne yapacağımı bilmiyordum. Telgrafla karşılık verdim ve bu programla ilişkilendirilmek istemememin mümkün olmadığını söyledim.”

Ancak Topol İsrail’e döndüğünde Tel Aviv’deki üretimi görünce fikrini değiştirdi. Sonunda Tevye’yi canlandıran ve rolü yaklaşık bir yıl oynayan oyuncunun yerini aldı.

Bu sıralarda “Fiddler”ın ilk Londra prodüksiyonu yapılıyordu. Birisi, Sallah Shabati’yi oynayan yaşlı Yahudi aktörün değerli bir Tevye olabileceğini öne sürdü ve onu İngiltere’ye çağırdılar. Henüz 30 yaşında olan Topol tiyatroya girdiğinde, yapımcılar yanlış adamı davet ettiklerini düşündüler. Ama uzun bir yolculuk yaptığı için, yumuşadılar ve yine de seçmelere girmesine izin verdiler.

O dönemde “yaklaşık 50 kelime İngilizce” bildiğini söyleyen Topol, şarkıları fonetik olarak Broadway cast albümünden öğrenmişti. Ayrıca, sadece arabasını sıkı bir şekilde kontrol ederek 25 yaşına kadar yaşama yeteneği ile yapımcıları etkiledi.

2009’da çok şehirli bir ABD turu sırasında The Boston Globe’a “29 yaşında, yaşlı bir adam imajını paramparça edecek şekilde aniden zıplamadığımdan emin olmak için bazı kasları tutmam gerektiğini biliyordum” dedi. hayal gücünden. “Yavaşladım ve dans ederken fazla dik olmadığımdan emin oldum. Tam bir işti. Artık 55 yaşımdan 20 yıl geçtiğime göre, istediğim kadar zıplamakta ve dans etmekte tamamen özgür hissediyorum.”

Topol, Şubat 1967’de Londra’da açıldı ve büyük ilgi gördü. O zamana kadar ilk adını bir kenara atmıştı: İngilizlerin “Chaim” in gırtlaktaki ünsüzüne şaşırdıklarını ve adını olabildiğince sık “Utanç” olarak telaffuz ettiklerini gördü.

Haziran ayında İsrail Altı Gün Savaşı’nda savaşırken, askerleri eğlendirdiği eve dönmek için üretimden ayrıldı. (1991’de Körfez Savaşı’nın patlak vermesiyle benzer bir karar aldı ve Tel Aviv’de ailesiyle birlikte olmak için Broadway canlandırmasından ayrıldı.)

London Fiddler’ı gördükten sonra, Bay Jewison beklenmedik bir karar vererek, filmde Amerika Birleşik Devletleri’nde hâlâ tanınmayan bir akraba olan Topol’u seçti.

1971’de The Globe’a konuşan Bay Jewison, “Rol için üçüncü kuşak bir Avrupalı aktör, arka planı anlayacak üçüncü kuşak bir adam istedim,” dedi. “Tevye’nin İkinci Cadde versiyonunu istemedim” – Bay Mostel’e ve durdurulamaz saçmalığına ince örtülü bir kazı.

Çekimler sırasında her gün iki saat makyaj yapan Topol – Jewison Bey yıldızının kara kaşlarının üzerine yapıştırdığı sakalından beyazlar ekleyerek üzerine düşeni yaptı – birçok eleştirmene göre Tevye’yi son derece ikna edici bir şekilde bir tane verdi.

The New Yorker’da filmle ilgili bir incelemede Pauline Kael onun hakkında şunları yazdı: “Sağlam bir varlığı var, erkeksi, iri yarı, ham gücü, ama aynı zamanda şehvetli ve sıcak kalpli. O fakir bir adam ama küçük bir adam değil, yıkılmış büyük bir adam – baskı koşulları tarafından yıkılmış, Eski Ahit’in büyüklüğüne sahip bir adam.”

Topol, 1956’da ordu eğlence biriminde bir aktris olan Galia Finkelstein ile evlendi. Associated Press’in bildirdiğine göre, bir oğulları Ömer ve Adi ve Anat adında iki kızları vardı ve hepsi hayatta. Hayatta kalanlar hakkında tam bilgi hemen mevcut değildi.

Topol iki kitabın yazarıydı, Topol’un anıları Topol (1981) ve Topol’s Treasury of Jewish Humour, Wit and Wisdom (1994).

Başarıları arasında, 2015 yılında aldığı, ülkenin en yüksek kültürel ödülü olan İsrail Ödülü de yer alıyor. Tanınma, hem oyunculuğu hem de hayır işleri için geldi, en önemlisi, İsrail’de tüm etnik ve dini kökenlerden ağır hasta çocuklar için bir tatil kampı olan Jordan River Village’ın kurulmasına katılımı. Paul Newman’ın Connecticut’taki Hole in the Wall Gang Camp’inden esinlenerek 2011’de açıldı.

Topol yıldan yıla en iyi bildiği rolün sürekli bir aydınlanma kaynağı olduğunu keşfetti.

2009’da verdiği bir röportajda “Fiddler’ı uzun süre yaptım ve bunun Yahudiler hakkında bir hikaye olduğunu düşündüm” dedi. “Ama şimdi dünyanın her yerinde performans sergiledim. Ve harika olan şey şu ki, gittiğim her yerde – Hindistan, Japonya, İngiltere, Yunanistan, Mısır – gösteriden sonra insanlar yanıma geliyor ve ‘Bu bizim de hikayemiz’ diyorlar.”