“Dark Noon” ile Hollywood westernleri Güney Afrika'da yeniden canlanıyor

MoonMan

Member
Salon burada. Tozlu kovboy şapkaları, yeni döşenmiş demiryolu rayları ve Hint başlıkları da aynı şekilde.

Ancak “Dark Noon”, Hollywood Western filmlerinin bu ayırt edici özelliklerinin tadını çıkarırken, onlara yeni gözlerle bakıyor ve hiçbir zafer klişesini sorgusuz sualsiz bırakmıyor. Danimarkalı bir yönetmen ile Güney Afrikalı bir tiyatro topluluğu arasındaki bu işbirliğindeki (17 Haziran galasından önce Brooklyn'deki St. Ann's Warehouse'da ön gösterimlerde) neredeyse her sahne, setin kavrulmuş kırmızı topraklarında en az bir kurşunla delik deşik edilmiş cesetle bitiyor. Ölenlerin çoğu kadın ya da yerli.

Eylem sırasında ortaya çıkan tipik takla otu topluluğunun eş direktörü ve koreografı Nhlanhla Mahlangu, “Burası bir batı kasabası” dedi, “ama aynı zamanda Güney Afrika'nın tüm yerleşim kasabaları. Ülkemizdeki silahlı saldırıları da konuşuyoruz.”

Oyunun yedi oyuncusunun neredeyse tamamı, Charleston, Güney Carolina'daki Spoleto Festivali ABD'deki son gösterisinin ardından çalışmayı tartışmak için Mahlangu ile giderek kalabalıklaşan bir salon odasına toplandı ve bu benzerlikler üzerinde hemfikir oldular. Oyunculardan Mandla Gaduka, “Hayatımızın büyük bir kısmı bu kinayelerle bağlantılı” dedi.

Beyaz şapkalı kovboyun, tipik olarak yerli öncüllerine yönelik açık veya (genellikle) örtülü soykırım yoluyla Vahşi Batı'yı ehlileştirdiği anlatı, “Karanlık Öğle”de yorucu bir incelemeye tabi tutuluyor.

Senaryoyu yazıp yöneten Tue Biering, projeye yaklaşık beş yıl önce çok farklı bir konseptle başladığını söyledi. Zoom röportajında ”Her şey Afrika hakkında bir Amerikan Western filminin merceğinden konuşmak istediğim için başladı” dedi. “Ve hikayeyi anlatan beyaz bir Avrupalı olarak bunun çok yanlış olduğunu düşündüm. 'Bunu tersine çevirsek nasıl olur' diye düşündüm. Farzedelim Sen söylenmiş Benim Hikaye?'”

Tabii ki, tam anlamıyla Biering'in hikayesi değil, senaryonun küstahça ifade ettiği gibi “beyaz hayatların hiçbir önemi olmadığı bir dönemden” baskı ve yoksulluktan kaçan ve sonra her şansı yakalayan milyonlarca Avrupalının hikayesi. toprak mülkiyeti sömürgeleştirme anlamına geliyordu. Bu erkek ve kadınların (ama çoğunlukla erkeklerin) orada buldukları yerli halka baskı yapmaya devam etmeleri “Karanlık Öğlen”de merkezi bir rol oynuyor.

Johannesburg'daki bir dizi atölye çalışmasının parçası olarak Biering ve Mahlangu, bir grup oyuncuyu bir araya getirdi ve her oyuncuya Amerikan tarihi üzerine bir araştırma konusu (din, silah kültürü vb.) verdi. Daha sonra oyuncular prova odasının ortasında sırayla Batılı kostümlerden oluşan bir koleksiyondan farklı kıyafetleri deneyip doğaçlama yaptılar. Kostümler, araştırmalar, oyuncuların Clint Eastwood filmlerinin VHS kasetlerindeki anıları ve apartheid sonrası Güney Afrika'daki kendi deneyimleri, hepsi Biering'in senaryosunda yer aldı.

“Dark Noon”un ağırlıklı olarak siyahi oyuncu kadrosu (bir oyuncu beyaz) Avrupalı yerleşimcileri canlandırırken sonuçta farklı bir şey giydi: beyaz yüz. Beş yıldır Dark Noon'da yer alan Lillian Tshabalala-Malulyck, beyaz pudra giymeye yönelik tutumunun zamanla değiştiğini söyledi.

“İlk başta beyazlatma konusunda çok heyecanlıydım” dedi. “Siyahi bir oyuncu olarak, siyah yüze karşı isyankar ve özgürleştirici bir tepki gibi hissettim. Gösteri ilerledikçe iki yanlışın nasıl bir doğru etmeyeceğini düşünüyorum. Ancak tuhaflıklara aldırış etmemeyi öğrendim ve bence bu gösteri izleyicilere de aynısını yapma şansı veriyor.”

Ancak bazı izleyiciler gösterinin yalnızca bir bölümünde yerinde kalıyor. Sanatçılar onları düzenli olarak viski içtikleri, kiliseye gittikleri ve hatta dans ettikleri sahneye sürüklerler. Aynı hızla, dikenli tel ağıllara götürülürler ve hatta bazen daha güzel karşılaşmalardan sadece birkaç saniye sonra köle müzayedesinde satılırlar.

Mahlangu, seyircinin deneyimini, 19. yüzyılın başlarında gönüllü olarak İngiltere'ye yelken açan ve daha sonra Hottentot Venüsü olarak bilinen bir ucube gösterisi merakı olarak Avrupa'da sergilenen Güney Afrikalı Sarah Baartman'ın deneyimiyle karşılaştırdı. Mahlangu, “Karanlık Öğle” etabıyla ilgili olarak “Bu gemiye neyle karşılaşacağınızı bilmeden bindiğiniz anlar oluyor” dedi.

Ayrıca şunları söyledi: “Oyunumuz western tadında olduğu için Hollywood filmlerinin hepsinde başrol ve figüranlar var. Orada olmak için para ödeyen lüks figüranlarımız var!”

Seyircinin esirgediği görevlerden biri de oyuncuların boş sahneyi yavaş yavaş bir salon, bir kilise, bir hapishane ve diğer binalarla doldurduğu bir batı kasabasının gerçek zamanlı inşası.

Biering, “Amerikan tarihi hakkında okuduğumda, tamamen toprakla ilgiliydim ve 'Burası benim ülkem' diyen bir şey yetiştirmekle ilgileniyordum” dedi.

Tshabalala-Malulyck şehrin inşasını soylulaştırmanın kötülükleriyle karşılaştırdı. “Gelişme ve ilerlemeden bahsediyor” dedi, “ama aynı zamanda şunu da soruyor: Bu kimin için? Kim bundan faydalanıyor?”

Utah Üniversitesi'nde film çalışmaları profesörü ve “How the West Was 'Cast” podcast'inin sunucusu Andrew Patrick Nelson, Hollywood'un bu zor soruları 1920'ler gibi erken bir dönemde sorduğunu söylüyor.

Nelson, “İyi adamlar ve kötü adamlar hakkında her zaman muzaffer gelenekler bulabilir misin?” dedi. “Bu olabilir. Ancak büyük Batılıların neredeyse tamamı, beyaz medeniyetin Batı'yı ele geçirme sürecini oldukça eleştiriyor.”

Ancak “Arayanlar” gibi ikonik westernlerin gücünün, aynı anda kahramanlarını hem yücelten hem de kınayan bir şekilde okunabilmesinde yattığını söyledi. “Bu iki şey bir arada olabilir” dedi. “Burada uğraştığımız efsanenin gücü budur.”

Spoleto performansı, 2023 Edinburgh Festival Fringe'de hem izleyicilerin ilgisini çeken hem de ayakta alkışlanan, çok seyahat edilen oyun “Dark Noon”un ABD prömiyeriydi. (Oyuncular ve teknik ekip için vize almak iki partinin de çabasını gerektirdi. Spoleto genel müdürü Mena Mark Hanna, “Lindsey Graham ve Chuck Schumer'in ofisleri sonunda onları buraya getirmek için bir araya geldi” dedi ve “bu da sanatın insanları getirdiğinin kanıtıdır” dedi. birlikte.”)

Charleston'daki o yeşil odada, oyuncular ve yaratıcı ekip sonunda Amerika'nın yalın tarihini Amerikalı izleyicilere sunma konusunda bazı rahatsızlıklarını dile getirdiler. Gaduka, “Bu korkutucu” diye itiraf etti, ancak “Biz siyah Güney Afrikalılar olarak İngiltere tarafından sömürgeleştirilirken Birleşik Krallık da kendi zorluklarını beraberinde getirdi.”

Tshabalala-Malulyck ise izleyicinin bu tuhaflığını “Karanlık Öğle” deneyiminin değerli ve hatta gerekli bir parçası olarak görüyor. “Umarım açık fikirli olabilirler ve otomatik olarak aralarına mesafe koymazlar” dedi. “Umarım bunda kendini görebilirsin. Umarım tarihin gerçekte ne olduğunu kendileri keşfedebilirler ve Amerikalılar olarak yanlarında ne taşıyacakları konusunda kendi kararlarını verebilirler.”