Gizli bir tiyatro kumpanyası kuran beş kadın

MoonMan

Member
Bu onların gizli topluluğuydu. Halk Tiyatrosu'nda birlikte çalışan beş kadın, içkiler ve umutlarla bağ kuruyor, hayal kırıklıklarını ve fikirlerini paylaşıyor, dertlerini paylaşıyor, beyin fırtınası yapıyor ve gülüyor.

İttifaklarına bir takma ad verdiler: “Kadınlar ve Hırs” – küstahça çünkü “hırslı” genç kadınlar için hala çok yüklü bir sıfattı. 2010'ların ortalarında Public'te buluşmaları, hoş anılardan çok daha fazlasını hatırlatacaktır: Artık her biri, yeni ilhamlara umutsuzca ihtiyaç duyan, kuşatılmış bir alanda güçlü bir kadın haline gelmiştir.

Şu anda Washington'daki Woolly Mammoth Tiyatrosu'nun sanat yönetmenliğini yapan kadınlardan biri olan Maria Goyanes, “Bu kadınlar hayatımın gidişatını değiştirmeye yardımcı oldu” dedi.

New York City Center'da uzun süredir devam eden Encores! serisini yöneten Lear deBessonet, hakim ruh halini hatırladı: “'Seni görüyorum kızım. Seni görüyorum. Artık meseleyi kendi elinize almalısınız.'”

Ve şimdi bunu yapıyorlar.

2021'de Encores! serisinin resmen başına geçmeden önce deBessonet, her yaz klasik bir hikayenin müzikal uyarlamasını gerçekleştiren topluluk odaklı program olan Public Works'ü yönetti. Nadiren yeniden canlanan, kısa süreli şovlar sunan Encores!'da pandemi sırasında zorlu bir başlangıç yaptı. Ancak o zamandan bu yana, Broadway'de açılan yıldızlarla dolu “Into the Woods” da dahil olmak üzere çok sayıda yüksek profilli prodüksiyona imza attı. Bu yaz aynı zamanda Broadway'de Sutton Foster'ın rol aldığı, beğenilen yapımı Once Upon a Mattress'i de görüyoruz.

Uzun yıllar Joe's Pub in Public'i işleten Shanta Thake, 2021'den bu yana Lincoln Sahne Sanatları Merkezi'nin Baş Sanat Sorumlusu olarak görev yapıyor. Halkın Mobil Birimi'ni yöneten Stephanie Ybarra, Baltimore Center Stage'in sanat yönetmeni olmak için ayrıldı ve şu anda Mellon Vakfı'nda sanat ve kültürden sorumlu program sorumlusu olarak görev yapıyor.

Public'teki Under the Radar festivalini koordine eden Meiyin Wang ise şu anda Aşağı Manhattan'daki 500 milyon dolarlık yeni Perelman Gösteri Sanatları Merkezi'nin yapım ve programlama direktörüdür.

Beş kadının tamamının (dördü siyahi kadın, hepsi şu anda 40'lı yaşlarında) etkili liderlik pozisyonlarına ulaşmış olması, yalnızca yeteneklerini değil, aynı zamanda sanatta gelişen güç imajını da yansıtıyor. Örneğin, National Endowment for the Arts tarafından yapılan bir araştırma, 2019 yılında performans sanatları şirketlerindeki liderlik pozisyonlarının yüzde 49'unun kadınların elinde olduğunu ortaya çıkardı.

Bu beş arkadaşın hikayesi istatistiklerin ötesine geçen bir gerçeği aydınlatıyor: Kadınlar, diğer pek çok meslek gibi tarihsel olarak erkeklerin ilerlemesini destekleyen bir mesleğin üst kademelerinde eşitliğe ulaşıyor. Yine de 21. yüzyılda “Erkekler ve Hırslar” adlı bir grubun hâlâ gerekli olabileceğini hayal etmek zor.

Kadınların tiyatroda daha fazlasını elde etmek için çabalaması yeni bir şey değil: 1950'lerde başlayan bölgesel tiyatro hareketinin kurucu babaları arasında Arena Sahnesi'nden Zelda Fichandler ve Dallas Tiyatro Merkezi'nden Margo Jones gibi kadınlar da vardı.

Yakın zamanda bu beş lideri bir araya getirdiğimde hangi içgüdüsel değerleri paylaştıklarını ve hangi sinerjileri paylaştıklarını anlamak istedim. (Hepsi hala iyi arkadaşlar ve birbirlerini destekliyorlar, ancak Bowery'deki artık kapalı olan BBar'a çekildiklerinde yaptıkları kadar yoğun olmasalar da.) Aynı zamanda, içinde bu kültürün var olduğu bir kültür hakkındaki düşüncelerini de duymak istedim. Liderlik pozisyonlarındaki kadınlara gelince hâlâ çifte standart uygulanıyor.

Goyanes, grubun motivasyonunu açıklarken, “Bu, hırsın kirli bir kelime gibi hissedilmesiyle ilgiliydi” dedi. “Nasıl bir şeydi, nasıl itildik ve bunun nasıl davranmamız gereken bir yol olmadığı görüldü.”

Thake, “Her zaman bir şeyler hakkında tartışırdık” dedi. “Ofiste oturduk ve 'merdiven' kelimesinin ardındaki varsayımları tartıştık. 'Sanat yönetmeni' sözünün ardında, bir kuruma liderlik etmek ne demektir sorusunun arkasında ne var? Hakim inanç sistemiyle ya da yetiştirilme tarzımızla mücadele ettik ama bizim için model olan neydi?”

DeBessonet, “Sanırım bizim için açıktı ki, benzemek istemediğimiz biri olmak anlamına geliyorsa lider olmaya istekli değildik.”

Bu, sürekli belirsizlikle dolu bir sektörde rolleri üstlenirken kendi güvensizliklerinden bahsettikleri anlamına geliyordu. Goyanes devam eden bir vicdan mücadelesini anlattı: Başarısız sanatçıların olduğu bir alanda istikrarlı bir işte çalışan bir yönetici olmak.

“Göçmen bir ailede büyüdüm” dedi. “İnsanlara daha doğrudan yardım etmeli miyim? Hikaye anlatmak yeterli mi yoksa bu gerçekten bencillik mi?”

Mücadele başlangıçta sadece yönetim vizyonlarını geliştirmekle ilgili değildi, aynı zamanda bir tür kolektif özgüven oluşturmak ve içlerinden birinin yükselişinin herkes için bir başarı olduğunu kabul etmekle ilgiliydi. Onun kuşağının kadınları için bu karşılıklı destek devrimden başka bir şey değildi.

Başlangıçta onlarla ayrı bir röportaj ayarlamıştım ve şimdi hep birlikte Greenwich Village'ın kalbinde, Public'in karşısındaki bir restoran olan Lafayette'deydik. Thake, Public'e 2003 yılında stajyer olarak katıldı ve Goyanes ertesi yıl geldi ve 2005 yılında sanat yönetmeni olarak atanan Oskar Eustis'in yapım asistanı oldu.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde Ybarra, Wang ve deBessonet'i Public'in saflarına getiren kişi Goyanes'ti. Ybarra'nın hatırladığı gibi, “profesyonel bir tanıdık” olan Goyanes, 2011'de bir gün onu aradı ve şöyle dedi: “Sanat departmanında boş bir kontenjanımız var; Eminim bu iş için fazlasıyla niteliklisindir. “Yine de gelip bizimle konuşacak mısın?”

Yale Drama Okulu'ndan mezun olan ve Broadway dışında yeni oyun yazarları için bir kuluçka merkezi olan Playwrights Realm'de yapım müdürü olarak deneyim sahibi olan Ybarra, bu işe girişti.

“İşte burada hırsımın ve stratejimin devreye girdiğini düşünüyorum” dedi. “Halka açılmak için maaş kesintisini kabul ettim. Halka açılmak için unvan kaybımı kabul ettim. Ama kendi kendime bahse giriyorum, 'Henüz kime sahip olduklarını bilmiyorlar' gibi.” Mobil Birim'deki liderliği – Lynn Nottage'ın “Sweat” şarkısının Kuzeydoğu ve Ortabatı'daki zor durumdaki sanayi kasabalarına yaptığı bir tur da dahil. 2018'de Baltimore Center Stage'in sanat yönetmeni seçildi.

Eski patronu Eustis, bir telefon görüşmesinde Public'in özel programlarının – “A Chorus Line” ve “Hamilton”un yanı sıra Central Park'ta Shakespeare'in yapımcılığını da üstlenen Broadway dışı kurum – bir şekilde bu kadınlar için yaratıldığını söyledi. . “Biz niş bir tiyatro değiliz” dedi. “Bu davaya katılabilen insanlar tarafından biliniyor ve bu programları yürüten kadınların her biri yüksek derecede özerkliğe sahipti.”

Eustis, “Bu kadınların hepsinin dünyaya, eşitliğe, demokrasiye, erişime ve ayrıca sanata tutkusu var” diye ekledi. “Ve Halk Tiyatrosu onları cezbetti.”

Gerçekten de, birbirleriyle olan bağlarını oluşturan şeyin bir kısmı, yaklaşık 200 çalışanı olan ve halkın tiyatrosu olma misyonuna sahip, bazen hantal, bazen mali açıdan sıkıntılı bir organizasyon olan Halkın idealist özlemleriydi.

Ancak şirketin kadınlara aktardıkları hiçbir zaman değerini kaybetmedi. Kampüsü daha geniş bir sanatçı yelpazesine açmak için Lincoln Center'da çalışan Thake, “Sanırım hepimizin aynı amacı vardı” dedi. Merkezin liderleri Mostly Mozart gibi uzun süredir devam eden programları değiştirirken, Thake ve ekibi şehir izleyicilerini NYC Ska Orkestrası, The Dream Machine Experience ve şarkıcı Dobet Gnahoré gibi hipper yaz eğlenceleriyle tanıştırıyor.

Thake kadınlar hakkında “Biz çok farklı insanlarız, aslında çok farklıyız” dedi. “Ancak hepimizin şu fikri paylaştığımıza inanıyorum: Sanat önemlidir.”

DeBessonet, herkesin sanata farklı ve kesintisiz olmayan yollardan geldiğini belirtti. Goyanes, Queens'te bir çöp toplayıcısının kızı olarak büyüdü. Wang Singapurlu ve okumak için ABD'ye geldi. Thake, Noel Baba, Indiana'da orta sınıf bir aileden geliyor. (“Süsleme Yolu'nda büyüdüm,” dedi gülerek.) Ybarra, San Antonio'da Latin kökenli bir baba ve Çek bir anneyle büyüdü. Ve Louisiana, Baton Rouge'da bir çocukken “deBessonet kız kardeşim ve köpeğimle birlikte arka bahçemde gösteriler düzenlerdi.”

Farklı köklerine rağmen bu kadınlar çocuklukları boyunca benzer bir dünya görüşü geliştirdiler. “'Halktan' olmak ne anlama geliyor? 'Halkın' olmak ne anlama geliyor? 'Halk için' olmak ne anlama geliyor?” dedi deBessonet. “Biliyorsunuz üçü de önemli ve Bayındırlık İşleri’nin kuruluşunda önemliydiler. Bence Halk Tiyatrosu hayalinin özü de bu.”

Hepsi hayallerini geride bırakmak ve halkın karşılaştığı çeşitli zorluklarla birlikte yönetimin sert gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kaldı: para toplamak, yönetim kurullarıyla müzakere etmek ve ödeme yapan müşterileri çekecek sezonları programlamaya çalışmak. Bu da engeller olmadan gerçekleşmedi: Örneğin Ybarra, Baltimore'da şirketin sanatına ve sanatçılarına daha fazla çeşitlilik getirmeye çalıştığında sert bir direnişle karşılaştı.

Wang, sanat yönetmeni Bill Rauch ile birlikte Perelman'da yeni bir sanat portföyü oluşturma hakkında şunları söyledi: “Sanat konusunda hiç endişelenmiyorum, sadece gelişecek ve gerçekleştiği köşelere doğru yolunu bulacaktır.” Şu anda açılış sezonunda olan merkez, Andrew Lloyd Webber'in TS Eliot'un şiirine dayanan müzikalinin radikal bir yeniden tasavvuru olan Cats: The Jellicle Ball ile ilk gerçek başarısını yakaladı.

Daha büyük endişe mi? “Bu, insanların evlerinden çıkıp çevrelerine gitmelerini ve orada olmalarını sağlamakla ilgili” dedi. “Bu karşılama, ait olma, heyecan fikri şöyle: Bunu nasıl yapıyorsun? Ve benim için önümde duran görev budur.”

Kadınlar bir bankın etrafında şarap ve şişe sularını yudumladılar, guacamole yediler ve geçen baharda bitmek bilmeyen Pazartesi gecesi bağış toplama galaları, yaklaşan tatiller ve daha fazlası hakkında sohbet ettiler. Harvey Weinstein'ın New York'taki mahkumiyetinin bozulması ve kürtaj haklarını kısıtlayan davaların analizi haberlerde yer aldı. Tiyatro dünyasındaki ilerlemenin kanıtı olarak, bu yıl en iyi yönetmen (hem oyun hem de müzikal) dalında 10 Tony Ödülü adaylığından yedisinin kadınlara verildiğini yetersiz bir şekilde öne sürdüm.

“Neler oluyor?” diye sordum. Masada kahkahalar yükseldi.

“Geriye doğru mu?” dedi birisi. Bir başkası “Kadın haklarında gerileme mi?” dedi.

Thake, “Bu, kadınların her şeyi kazanması ve yönetmesi gerektiğinin güzel bir hatırlatıcısı” dedi.

Grubun temasına dönersek, “Her biriniz diğer dördünü gördüğünüzde ne düşünüyorsunuz?” diye sordum.

Goyanes, “İnsanlara mesaj atıp 'Dışarı çıkabilir miyiz?' demeyi düşünüyorum” dedi. Konuşmamız gerek!'”

Ybarra'nın aklında özel bir anı var: “Benim ve Lear'ın bu ofis alanında, her ne ise, birlikte dururken çekilmiş çok net görüntüleri var ve biz sadece 'Nasılsın? Bunu yapsan iyi olur, ben de bunu yapmak zorundayım. …'”

Ve konuşma bu şekilde ilerledi. Kimse bunun bitmesini istemiyor gibiydi. Bu sanatçı arkadaşların arasında bile sanki hiç bitmeyecekmiş gibi bir his vardı.