Gözden Geçirme: “Benim Hakkımda Değil”, AIDS’in damgasını vurduğu on yılları anımsatıyor

MoonMan

Member
1980’lerde ve 90’larda Manhattan şehir merkezinde yeni bir gösterinin büyük ölçüde gerçekleşmesi bir şey. İzleyicilere aynı anda izliyormuş gibi hissettirmek başka bir şey: Eduardo Machado’nun Theatre for the New City’de prömiyeri yapılan Not About Me, o dönemden büyük bir şekilde yayınlanmış olabilirdi.

O zamanları yaşayan New York tiyatro izleyicileri için, zaman zaman harap oyunculuk ve sevecen ilkel projeksiyonlar, girdaplı bir zaman makinesine adım atmaya benzer bir deneyim. Daha genç insanlar, eski East Village tiyatrosunun bir diyoramasına rastladıklarını düşünebilirler. Dar pantolonların göz açıcı bolluğunun gerçeği biraz fazla ileri götürdüğü konusunda muhtemelen herkes hemfikir olacaktır.

Benim Hakkımda Değil’in kahramanı ve anlatıcısı (bu isme biraz kuşkuyla bakın), Eduardo (Mateo d’Amato) adında Küba doğumlu bir gey oyun yazarıdır ve Küba doğumlu bir gey oyun yazarı olan Machado ile çarpıcı bir benzerliğe sahiptir. Bu otokurgusal eğilim, uzun süredir kendi tarihiyle boğuşan bir sanatçının kendi imajının bir parçasıdır. Hatta Eduardo bir Harriett ile evli, çünkü Machado yaklaşık 20 yıldır gerçek hayatta – Eduardo’nun arkadaşlarından biri olan Frank’e (Ellis Charles Hoffmeister) göre “tüm oyunlarınızda her zaman yardımcı karakter yaptığınız karınız”.

Machado, Eduardo’nun deyimiyle “Benim neslimin ilk salgını” olan AIDS’i hatırlatan Covid’in gelişiyle “Benim Hakkımda Değil” in tetiklendiğini itiraf etti. Oyun yazarının yönetmenliğini de üstlendiği dizi, AIDS’in hâlâ bir “gey hastalığı” olarak kabul edildiği 1980’lerin ortalarında başlıyor. Kulüplerde dans eden ve gezinen Eduardo ve arkadaşları, yeni viral tehditten önce habersiz, sonra biraz endişeli, sonra da korkmuş durumda. Daha da kötüsü, kendisini biseksüel olarak görüyor. Eduardo, gösterinin çoğunu erkeklerle, özellikle Gerald’la (Michael Domitrovich, Machado’nun Tastes Like Cuba: An Exile’s Hunger for Home adlı anı kitabında gerçek hayat bağlantısının başka bir örneğinde birlikte çalıştığı) flört ederek geçiriyor ve sorunlu bir kadınla takıntılı bir şekilde oradan ayrılıyor. , yüksek ruhlu aktris Donna (Heather Velazquez). Arkadaşı Tommy (Charles Manning), Eduardo’nun Kariyeriniz İçin Elverişli Olduğunda Biseksüelden Eşcinsele Nasıl Gidilir adlı bir oyun yazması gerektiği konusunda şaka yaptığında her iki taraftan da eleştiri alır.

Eduardo neredeyse her zaman herkesin arzularının nesnesi olarak resmedilir, buna daha platonik bir şekilde başka bir aktris, Los Angeles’ta yaşayan Marjorie (katıldığım performansta Crystal Field’ın yerine geçen Sharon Ullrick) dahildir. Ateşi Eduardo’nun hayata bakış açısını yansıtan – cüretkar, tavus kuşu benzeri, hepçil – Tennessee Williams’ın kısa bir oyununu prova ediyorlar. Daha da önemlisi, Marjorie kanser hastasıdır ve Eduardo onun yaklaşan ölümünü kabul etmeyi öğrenmelidir.

Oyun asla tek bir tonda yerleşmez ve birçok sahne orantısız bir şekilde ciddiyet ve savurganlık arasında rahatsız edici bir şekilde gidip gelir – genellikle dramatikler gülmek için oynanıyormuş gibi gelir ve bunun tersi de geçerlidir. Ayrıca Machado’nun, açık gözlü bir dürüstlükle, Eduardo’yu kasıtlı olarak biraz pervasız ve narsist olarak tasvir edip etmediği (iki arkadaşının öldüğünü öğrendikten sonra, “40. doğum günümde mi?” bilmem nasıl değişir ego karşına çıkar. Niyet ile cila eksikliği arasındaki bu gerilim – şov, ölümüne hazırlanmış gibi hissetmiyor – en azından “Benim Hakkımda Değil” i öne çıkaran şey.

Oyun, onlarca yılı yavaşça örüyor ve şimdiki zamanda, Eduardo’yu hem ezen hem de teşvik eden başka bir salgınla sona eriyor. “Yazmak ya da yazmamak, bütün mesele bu” diye soruyor. Yazmaya karar verdiği için mutlu olalım.

benimle ilgili değil
5 Şubat’a kadar Theatre for the New City, Manhattan’da; tiyatroforthenewcity.net. Çalışma süresi: 2 saat.