Goran Tufegdzic: Her teknik adam Türkiye’de çalışmak ister

kunteper

Global Mod
Global Mod
Birleşik Arap Emirlikleri Körfez Ligi kadrolarından Ajman’ın teknik yöneticiliğini yapan Sırp teknik adam Goran Tufegdzic, İhlas Haber Ajansı’na konuştu. 5 yıl boyunca Kuveyt Ulusal Grubu’nu çalıştıran ve uzun yıllardır bu coğrafyada teknik adamlık yaptığını tabir ederek kelamlarına başlayan Tufegdzic, “5 sene Kuveyt Ulusal Grubu’nun teknik yöneticiliğini yaptım, hayli de başarılı geçti. daha sonrasında çeşitli kulüp gruplarında misyon yaptım. Şu anda Birleşik Arap Emirlikleri ekibi Ajman’ı çalıştırıyorum. pek da düzgün bir dönem geçirdiğimizi söyleyebilirim. Tahminen Ajman Kulübü açısından tarihin en düzgünü olabilir. Avrupa ile kıyasladığımızda birtakım farklılıklar var, Avrupa futbolu ile Körfez ülkelerinin futbolu açısından. Bunların en bariz olduğu taraf fizikî açıdan gerçekleşiyor diyebiliriz. Bilhassa fizikî uğraşlar ve oyuncuların kondisyon düzeyleri burada Avrupa’ya oranla alt düzeyde diyebiliriz. Başka taraftan da her geçen yıl daha güzele giden bir futbol izliyoruz, daha gelişen bir futbol gözlemliyoruz” diyerek bölge futbolunu kıymetlendirdi.

“Futbolda düzey epey yükseldi”

2022 Dünya Kupası’na katılacak olan ekipler hakkında konuşan Tufegdzic, kıymetli grupların elenmesine dikkat çekerek, “Bu grupların elenmesi bize düzeyin ne kadar yükseldiğini gösteriyor. Artık kolay maç olmadığını nazaranbiliyoruz. Türkiye’nin, İtalya’nın bu turnuvadan dışarıda kalması bunu bir kez daha gösterdi. Olağan baht da yanlarında değildi. Uygun kadrolar da düzgün gayret etti. pek çekişmeli bir turnuva da bekliyorum. Gönlümden geçen Sırbistan’ın kupayı kazanması olacaktır lakin en azından temenni ettiğim şeylerden birisi de Sırbistan’ın daha evvelki turnuvalardan daha uygun bir sonuçla bitirmesi olur” dedi. Türkiye Üstün Ligi’yle ilgili değerlendirmede de bulunan Sırp çalıştırıcı, “İşlerimin yoğunluğundan dolayı fazlaca fazla izleyemiyorum fakat kesinlikle bilgim var Türk kulüpleri ve oyuncularıyla ilgili. Çok büyük bir tertip. pek epey düzgün oyuncuları, kulüpleri, tarihi eskiye dayanan rekabetleri mevcut. Bir parantez açmak gerekirse, Türk taraftarların tutkusuna açmak gerekir. Zira sahiden etkileyici, mükemmel görseller sunuyorlar. Çok ateşli bir biçimde ekiplerini destekliyorlar. Bu da bizim tarafımızdan kesinlikle gözlemleniyor” dedi. Bütün teknik erkeklerin Türkiye’de çalışmak isteyebileceğini de söyleyen Sırp çalıştırıcı, “Bu büyük bir meydan okuma ve keyifli tarafı da o. Çok âlâ kulüplere ve oyunculara sahip ülke. Bunları yönetmek için de büyük bir meydan okumanın ortasında olmak gerekiyor. Kesinlikle gelecekte Türkiye’de bir kulüpte çalışmak isterim” diyerek kelamlarını tamamladı.

İHA