Günseli Bayram: Sivrisinekle gayrette bilimsel araştırma gerekli

PilaR

Member
Kozmik muharriri Günseli Bayram, yaz biterken sivrisinek sıkıntısının bitmediğine dikkat çekti. Uzmanların yeni bir istilacı sivrisinek konusunda açıklama yaptığını belirten Bayram, kaplan sivrisineği ya da orman sivrisineği olarak bilinen bu çeşidin alerjileri tetiklediği ve bir tıp kurt enfeksiyonu virüsü taşıdığı konusunda uyardı.

Günseli Bayram’ın “İnsanlığın sivrisinekle dansı” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu biçimde:

“Yazın resmi olarak bittiği şu günlerde, İstanbul’da sivrisineklerle imtihanımız maalesef bitmedi. Benim üzere alerjik bünyeliler açısından bu canlılarla tıpkı ortamda olmak esasen uzun yıllardır zahmetli idi. Lakin son bir iki senede etrafımdaki biroldukça kişinin bedeninin sivrisinek ısırığına evvelki senelera göre daha fazla reaksiyon gösterdiğini gözlemliyorum. Son olarak bu yılın ağustos ayı başında Çocuk Alerji, Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Alerji ve Astım Derneği Lideri Prof. Dr. Ahmet Akçay Doğu Karadeniz’den, Batum’a ve Kırım Yarımadası’na kadar olan bir alanda Aedes albopictus tipi sivrisineklerin arttığı ve batıda Trakya ile İstanbul’dan gerçek da yayılım gösterdiklerini ve bu istilacı tıbbın beşerde alerjik tepkilere yol açtığını deklare etti. Daha hayli Asya’da yayılım gösteren bu cins, kaplan sivrisineği ya da orman sivrisineği olarak da biliniyor. Bu sivrisinek chikungunya virüsü, deng virüsü and dirofilariasis (bir tıp kurt enfeksiyonu) vektörlerinin de taşıyıcısı bununla birlikte. Bu cinsin denetimsiz yayılımı hem bu hastalıkların yayılımı tıpkı vakitte farklı hastalık yapan organizmaların öbür canlılardan beşere zoonetik transferinde köprü vazifesi görme mümkünlüğü niçiniyle sıhhat açısından tehlike teşkil ediyor. Son açıklamalar bu sivrisinekle çabada gen transferi aracılığı ile ilaçlara dirençli sivrisineklerin evrimi niçiniyle başarılı olunamadığına işaret etmekte. Bu açıdan, Aedes albopictus çeşidinin ilaç direnci kazanma sistemleri üstündeki bilimsel çalışmalara şiddetle gereksinim bulunmakta. (HABER MERKEZİ)

(YAZININ TAMAMI)

Okumaya devam et...