Huey Lewis işitme duyusunu kaybetti. Bu onun müzikal yapmasını engellemedi.

MoonMan

Member
Ménière hastalığı adı verilen bir iç kulak sendromunun kendisini ciddi işitme kaybına ve müzik çalamama veya duyamamaya bıraktığını öğrendikten sonra Huey Lewis, bunu arkadaşlarına ve meslektaşlarına anlatmak gibi zor bir görevle karşı karşıya kaldı.

Alaycı sözleri ve hırıltılı vokalleri “I Want a New Drug” ve “If This Is It” gibi Reagan dönemi pop hitlerini tanımlayan Lewis, golf gezilerinde tanıştığı uzun süredir Bon Jovi davulcusu olan Tico Torres gibi kişilere yöneldi. Ancak konuşmalarının, Lewis'in kariyerini üzerine inşa ettiği pragmatik felsefenin beklenmedik bir kaynağı olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz ay kahvaltıda yapılan bir röportajda Lewis, Torres'le yaptığı o önemli konuşmayı tek başına canlı bir şekilde yeniden canlandırdı.

Lewis şöyle anımsıyor: “'Hey, Huey, nasılsın?' diye soruyor.” “'Tico, bu iyi değil' diyorum.” Ve açıklamaya başlıyorum. 'İşitme yeteneğimi kaybettim ve perdeyi duyamıyorum. 'Şarkı söyleyemem' dedim.”

“Ona tüm hikayeyi anlattım ve o böyle devam etti” – burada Lewis başını eğdi, gür kaşlarını gözlüğünün üzerinden çattı ve başını dehşet içinde salladı. Torres'in New Jersey aksanını taklit eden Lewis, “İşim bittiğinde 'Ne yapmamı istiyorsun?' diye sordu” dedi.

Lewis, “İşte benim mantram bu,” diye devam etti. “Ne yapacaksın? Gerçekten bu oldukça iyi bir soru. Bilmiyorum. Hala üzerinde çalışıyorum.”

Lewis, 2020'de teşhisini kamuoyuna açıklamadan önce oyunculuk kariyerinden zaten vazgeçmişti. Ancak sanatıyla olan ilişkisi temelden değişirken, yeni bir Broadway müzikali olan “The Heart of Rock and Roll” üzerinde çalışmaya devam ediyor. Huey Lewis ve News ile meşhur ettiği birçok şarkının üzerine inşa edildi.

22 Nisan'da James Earl Jones Tiyatrosu'nda açılacak olan müzikal, Lewis'in “Hip to Be Square”, “Workin' for a Livin'” gibi şarkılarını ve başlık şarkısını, bir çift hakkında (Corey tarafından çalınan) 1980'lerden kalma kurgusal bir hikayeye dönüştürüyor. Cott ve McKenzie Kurtz) pop yıldızı hırsları ve girişimcilik fırsatları arasında kaldı.

Bu, Lewis'in hayatını altüst eden ve müzikale beklenmedik bir aciliyet hissi veren hastalığını öğrenmesinden önce başlayan, on yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan bir proje.

73 yaşındaki Lewis şöyle açıkladı: “Zen Budistleri üç şeye ihtiyacınız olduğunu söylüyor: sevdiğiniz bir şey, umut edebileceğiniz bir şey ve yapabileceğiniz bir şey.”

“Seveceğim çok şey var” diye devam etti. “İşte benim umudum ve görevim bu. Düşüncelerim hakkında düşünmemi engelliyor [expletive] Duymak.”

Girişken, coşkulu bir hikaye anlatıcısı olan Lewis, dinleyicilere pikaresk kariyerinden hikayeler anlatmaktan hoşlanıyor; örneğin, Londra'ya tam zamanında gelen ve country-rock seslerinin punk hareketi tarafından taşındığını gören bir Bay Area grubu olan Clover'la geçirdiği biçimlendirici zamanlar; ya da Lewis'in 1993 yapımı komedi filmi “Short Cuts”ta rol aldığı Robert Altman'la birlikte sete giderken geçirdiği saatler.

Lewis, Altman'ın bazı tavsiyelerini hatırlatarak şunları söyledi: “Bana 'Senaryoyu öğren' dedi. Her gün okuyun. Karakterinizi, kahvaltıda ne yediklerini bilecek noktaya kadar bulun. Ve sonra kimseyi dinleme.'”

Lewis'in müzisyen arkadaşları onu kararlı ve güvenilir biri olarak tanımlıyor; bu durum Bao Nguyen'in 1985'teki yıldızlar arası yardım şarkısı “We Are the World”ün yaratılışını konu alan “The Greatest Night in Pop” adlı belgeselinde de yansıtılıyor.

Lionel Richie, e-posta sorularına yanıt olarak Lewis'in projeye son dakikada geldiğini ve Prince için yazılan bir bölümü devraldığını hatırlattı.

Yine de Richie, “Onun kendine güven ve sabırla hevesle atladığını hatırlıyorum” dedi.

Richie, “Yıllar önce belgeselde gördüğümüz Huey, bugün gördüğümüz Huey ile aynı” diye ekledi. “Belgeselin gala gecesine geçelim; o gece gösterimi izlediğinde hâlâ sinirleri bozuktu! Mizah anlayışı, şefkati ve misafirperver ruhu, onunla tanıştığım günden bu yana değişmeyen şeylerden sadece birkaçı.”

Lewis şahsen yüz yüze konuşmalar yapabilecek kadar iyi duyabiliyor. Bazen kulağındaki işitme cihazına kablosuz olarak iletim yapan, gizli, disk şeklinde bir dinleme cihazı kullanıyor.

Ancak grup halindeyken kendisini “bir kozanın içindeymiş gibi” hissedebiliyor, dedi Lewis.

“Orada oturuyorum” dedi, özellikle hiçbir şeye kafa sallayıp gülümsemiyormuş gibi yaparak. “Hiçbir şey duyamıyorum.”

Lewis ayrıca bir daha asla müzik yapamayacağını öğrendikten sonra hissettiği umutsuzluktan da açıkça bahsediyor. 1980'lerden bu yana sağ kulağında işitme kaybı olmasına rağmen, Ocak 2018'de Dallas'ta düzenlenen bir gösteri öncesinde sol kulağındaki işitme duyusunun aniden ve önemli ölçüde bozulduğunu söyledi.

Lewis, “Çoğunlukla yarı kızgın bir adamım” dedi, ancak bunu takip eden şey “hayatımın en sefil altı ayıydı”.

“Ölümümü düşündüm” dedi. “Yatakta yatıyordum. Akupunkturu, kafatası masajını, masörleri ve tamamen organik bir diyeti denedim.” Hangi doktorlarla konuşursa konuşsun ya da hangi ilaçları denemiş olursa olsun Lewis hepsinin aynı sonuca yol açtığını söyledi: “Hiçbir şey.”

Bu süre zarfında Lewis, yetişkin çocuklarıyla (oğlu Austin ve kızı Kelly) konuşmanın sonunda kendisine ilerleme konusunda güven verdiğini söyledi. “Haydi baba dediler. “Kalk baba,” diye açıkladı.

Lewis çalışmaya devam edebileceğini hissettiğinde, The Heart of Rock and Roll birkaç yıllık geliştirme sürecinin ardından geri dönmeye hazırdı.

Prodüksiyonun kökenleri, yapımcı Tyler Mitchell'in müziğini bir sahne şovuna uyarlamak için Lewis ile temasa geçtiği 2009 yılına dayanıyor.

Her ikisi de Ross, California'da yaşarken müzisyenin büyürken yiyecek eşyalarını paketleyen Mitchell, birçok şarkının zaten bir anlatı konusu olduğunu söyledi.

Mitchell, “Şarkıları pek çok insanda yankı uyandırıyor çünkü pek çok ilgili konuya değiniyorlar: hayallerinizin peşinden gitmek veya riske girmek, aşk ve ilişkiler, arkadaşlık, mavi yakalı çalışma” dedi. Gösterinin idealize edilmiş versiyonunda, Lewis'in şarkılarının sadece müziği değil aynı zamanda “gerçek hikayenin büyük bir bölümünü” sağlayacağını söyledi.

Ancak “Chicago”nun Broadway'de yeniden canlandırılmasında Billy Flynn'i iki kez canlandıran Lewis'e benzer tekliflerle yaklaşılmıştı ve temkinliydi.

Konu müzik kutusu müzikalleri türüne gelince (o ve yaratıcı ortakları “katalog müzikaller” terimini tercih ediyor), bir gösterinin sırf popüler şarkılar kullanması nedeniyle hit olacağı garanti edilmiyordu.

Lewis'in belirttiği gibi: “Ya Beach Boys başaramazsa ve Abba başarılı olursa? Ben sadece söylüyorum. Ama Mamma Mia! hakkında unuttuğumuz şey kitabın gerçekten harika olduğudur.”

Lewis ilgi çekici bir hikaye anlatacak bir dizi istiyordu ve bunu senarist Jonathan A. Abrams'ın (“Jüri No. 2”) yaptığı konuşmada bulduğunu hissetti.

Abrams, müzikal kitabını oluşturmaya grubun çeşitli şarkılarının sözlerini yazıp bunları duvara asarak ve en ince ayrıntısına kadar inceleyerek başladığını söyledi.

“Sanki bir tabloya bakıyormuşum gibi geri çekildim” dedi. “Ve kelimeler ağzımdan fırlayacaktı. “Kalça” ve “kalp” ve “ruh” ve “güç” ve “sevgi”. Buradan bu şeyin ne olmasını istediğimi formüle edebildim.

Lewis, dizinin otobiyografik bir hikaye anlatmamasına pek aldırış etmedi ve en çok bilinen şarkılarının çoğunun her zaman sadece genel anlamda onun hayatına dayandığını açıkladı.

“Biliyorsun, ilham perisi geldiğinde gelir” dedi. “Bu genellikle kişisel bir şeydir. Ve şarkıyı yazmaya başladığınızda abartıyorsunuz. Güzelleştiriyorsun.”

Bunu okumalar ve atölye çalışmaları takip etti, ancak gösterinin San Diego'daki Old Globe Theatre'daki galasının duyurulmasından sadece birkaç hafta önce Lewis, Dallas'ta ani işitme kaybı yaşadı.

Program ekibi kısa süre sonra bunu Lewis'ten öğrendi.

Mitchell, “Bunun müziği seven ve performans sergilemeyi bu kadar çok seven harika bir insanın başına geldiğini görmek çok ama çok acıydı” dedi. “Hayatının bu kısmının ondan alınması gerçekten zordu.”

Ancak Mitchell müzikal planlarını durdurmayı veya iptal etmeyi düşünmediğini söyledi. “Huey buna asla izin vermez” dedi. “Huey pes etmiyor.”

“Holiday Inn”in 2016 Broadway yapımını sahneye koyan müzikalin yönetmeni Gordon Greenberg, Lewis'in Old Globe'da katkıda bulunmak için orada olduğunu ve kendisine ihtiyaç duyulmadığını hissettiğinde geri adım atmak için orada olduğunu söyledi.

Greenberg şöyle dedi: “Her gün sabah 9'da provalarımızdaydı, gülüyor ve önerilerde bulunuyordu ve 'Bunu görebiliyorum ama seni bırakacağım' dediğinde anlayışlıydı.”

Old Globe'da “The Heart of Rock and Roll”un çeşitli performanslarına katılan Lewis gülerek şunları söyledi: “Bir şeyleri yeniden yönlendirmek, değiştirmek istiyordum. 'Ah hayır, o her şeyi yanlış yapıyor.'”

Şunları ekledi: “Objektif olarak değerlendiremiyorum ve bu şovda sonsuza kadar bunu yapacağım. Ama onu seviyorum ve nereye gittiğimizi seviyorum.”

Los Angeles Times için Old Globe prodüksiyonunu inceleyen Charles McNulty, kişinin müzikalden aldığı zevkin büyük olasılıkla “Huey Lewis & the News için ne kadar nostaljik olduğuna” bağlı olduğunu yazdı ve kendi “gizli” tiyatro izleyicileri anketinin bunu gösterdiğini ekledi. ” Malzemenin hoş ve sakinleştirici bir etkisi olmalı.”

Lewis, grup arkadaşı Johnny Colla ve dizinin müzik yönetmeni Brian Usifer ile birlikte yazdığı “Be Something” adlı Broadway prodüksiyonuna yeni bir şarkıyla katkıda bulundu.

Lewis bir telefon görüşmesinde “Parçaları iPhone'uma kaydettim ve Johnny'ye gönderdim ve Johnny her şeyin tanıtımını yaptı ve ayarlamalar yaptı” diye açıkladı ve bunun kendisi için yeni bir süreç olduğunu ekledi.

“Kendi kendime şarkı söyleyebilirim” dedi, “ama şarkı söyleyemem İle bir şey çünkü perdeyi duyamıyorum. Metni sadece iki gün önce değiştirdik. Savaşlarınızı seçmelisiniz.

Lewis koklear implant ameliyatını düşünüyor ve bu baharda konsültasyon yapması planlanıyor. Günlük hayatında kitap okumak ve balık tutmak gibi eğlencelere daha fazla ilgi duyduğunu ancak hiçbir şeyin evde yemek pişirirken bir caz albümü dinlemek kadar eğlenceli olamayacağını söyledi.

“Haftada beş gösteri yapmayı kaçırmıyorum” dedi. “Seyahat etmeyi hiç özlemiyorum. Ama ara sıra bir gösteriyi kaçırıyorum. Gösterimiz olan sirki de özlüyorum. Ama tamam – şarkı söylemeyi bir kenara bırakın. Eve dönüş performansı. Müzikten bile keyif alamıyorum.”

Yine de Lewis, “The Heart of Rock and Roll”un kendisine kendi müziğine yönelik yeni bir takdir kazandırdığını, çünkü gösterinin müziği yeni şekillerde sunduğunu ve tüm çalışmaları boyunca anlatısal bağlantılar yarattığını söyledi.

Lewis, “Şovdaki performansını görene kadar şarkılarda fark etmediğim bir kişilik var” dedi. “Vay canına, tüm bunların arasında ortak bir konu olduğunu fark ettim. Bu benim hikayem değil ama her şeye sinmiş bir hassasiyet var.”

Lewis onlarca yıllık müziğinin kendisinde yansıdığını görünce, bunun yalnızca işe yaradığını değil, aynı zamanda üretimde yaşadığını ve geliştiğini de fark etti.

“Şarkıların bu diğer hayatı ele almasını izlemek, çocuklarınızın büyüyüp bir iş bulmasını izlemek gibidir” dedi.