İnceleme: “Beni Burada Bul”da kız kardeşler babalarının vasiyeti ve mirasıyla boğuşuyor

MoonMan

Member
Düğünler, yıldönümleri, tatiller: Aile birleşimi, hem ekranda hem de sahnede neşe getirmeyi asla başaramayan dramatik bir hediyedir. Crystal Finn'in Wild Project'teki yeni parçası “Beni Burada Bul” cenaze alt türünün bir alt kategorisine giriyor: bir vasiyetin açılışı. Bu durumda bir patriğin son arzusu üç kızı ve onların aileleri tarafından öğrenilir. Gerçekler ve çatışmalar temkinli ve neredeyse çekingen bir şekilde ortaya çıkıyor çünkü Finn yüzleşmekten ziyade nazikçe dürterek ve dürtükleyerek ilgileniyor.

Clubbed Thumbs Summerworks 2024'ün üçüncü ve son bölümü olan “Beni Burada Bul” ne yazık ki belirli bir noktaya bağlı kalmak istemiyor. Ancak Constance Shulman, Miriam Silverman ve Frank Wood'un da aralarında bulunduğu kadro o kadar iyi ki yapım, Formula 1 sürücülerine yakıt tasarruflu bir sedanın anahtarlarını vermenin teatral eşdeğeri gibi hissettiriyor. Oyuncular uzman ama araç ancak bu kadarını yapabiliyor.

Hikaye, yaşları 60'ların ortasından 70'lerin başına kadar değişen Nancy (Lizbeth Mackay), Dee-Dee (Shulman) ve Deborah (Kathleen Tolan) kardeşler etrafında dönüyor. Deborah en yaşlısıdır ve son 30 yılını bir adada bir gurunun peşinden koşarak geçirmiştir. Tolan ona, başkalarının göremediği bir ışığı görebilen birinin mutlu havasını veriyor; bu da, alaycı Dee-Dee ve stresli Nancy ile hoş bir tezat oluşturuyor.

Vasiyetin en önemli ifşası, Deborah'ya hiçbir şey kalmamış olmasıdır, bu da Deborah'ın omuz silkmesine neden olur. Nancy, Deborah'a babasının onu sevdiğini söylediğinde Dee-Dee şöyle der: “Yani… bu… sadece bilmiyoruz… o yaptı, Deborah.”

Ancak Nancy, babasını da bir zorba olarak tanımlıyor. Boşandığını kendisine anlattığında şu cevabı verdi: “Üç kız çocuğu vardı ve hiçbiri başarılı olamadı.”

Oyunda üç kız kardeş bulunsa da Finn (Summerworks 2024'ün ilk bölümü olan “Usus”un oyuncu kadrosunda yer aldı) Çehov'dan daha az, küçük, zararsız fırça darbeleriyle boyanmış Amerikan portre tarzına daha çok gönderme yapıyor.

Sorun, bunların birbirine uymaması ve çoğunlukla belirsiz bir şekilde ortalıkta dolaşmasıdır. Bu, Dots kolektifinin sahne tasarımına da yansıyor. Yarım daire şeklindeki ahşap koltuklar ve dolgulu cumbalı pencere, olmamız gereken yer olan bir göl evini akla getirmiyor; Uzun bir süre karakterlerin ya manevi açıdan çalkantılı bir yerde ya da şimdiye kadarki en tuhaf hukuk firmasında buluşacağını düşünmüştüm.

Yine de Caitlin Sullivan'ın yapımı son derece görülmeye değer çünkü harika oyuncular sürekli olarak nüanslar buluyor, hatta belki de yaratıyor. Örneğin Shulman, daha az kendine özgü bir oyuncunun ağzına sıradan gelebilecek replikleri yüksek sesle güldürebiliyor. Bazıları oyun yazarının niyetini çok fazla aydınlatmasa ve onu sorgulamamıza neden olsa da, bizi büyüleyen pek çok beklenmedik yorum var.

Sessiz bir tepki bile mini bir drama dönüşebilir. Bir noktada Nancy, eski kocası Leo'ya (Wood) hala aşık olduğunu itiraf eder, ancak şu anki erkek arkadaşı Mike'ın (Keith Reddin) peşinde olduğundan habersizdir. Mike'ın yüzünde, güneşi bir anlığına kapatan bir bulut gibi geçici bir kızgınlık hissi var ve çiftin dinamiği, içten bir destekten daha yürek parçalayıcı bir şeye dönüşüyor.

Ailenin yetişkin çocukları ne yazık ki yetersiz kalıyor, ancak Dee-Dee'nin oğlu ve gelini rolündeki Kyle Beltran ve Shannon Tyo sayesinde ve özellikle (geçen yıl The Sign in Sidney'deki performansıyla bir ödül kazanan) Silverman sayesinde ilgi çekici karakterler haline geldiler. Brustein's Window) Tony Ödülü sahibi), bu da Nancy'nin kızına büyüleyici, tereddütlü bir huzursuzluk veriyor. Oyuncuların taşıdığı bu zarafet anları temel bir canlılığa sahiptir ve eseri bir tiyatro eseri haline getirir.

Beni burada bul
29 Haziran'a kadar Manhattan'daki Wild Project'te; clubbedthumb.org. Çalışma süresi: 1 saat 15 dakika.