İnceleme: Brooklyn Laundry'de menü dışı sipariş yok

MoonMan

Member
Fran ve Owen yalnızca birkaç dakikadır sohbet ediyorlardı ve Fran ona çıkma teklif ettiğinde tam olarak dostane bir şekilde değildi. Sahibi olduğu çamaşırhanenin müşterisi olduğu için bu riskli bir şey. Ancak Owen'a göre Fran eski nişanlısına benziyor: “Zeki, harikadan sadece birkaç santim uzakta ama sönük” diyor.

Bekar olmaktan o kadar yıpranmış olan Fran, yeni tanıştığı bir adamın sıradan bir hakaretinin artık anlaşmayı bozmayacağından, ihtiyatlı bir şekilde akşam yemeğini kabul eder.

“Ama bunu neden istediğini gerçekten anlamıyorum” diye ekliyor. “Ben senin eski kasvetli arkadaşın değilim. Ben başka biriyim.”

Owen buna karşı çıkıyor: “Kim olduğumu düşünürseniz düşünün, ben de başka biriyim.”

Bu onun düşündüğünden daha doğrudur. Fran rolünde Cecily Strong ve Owen rolünde David Zayas'ın yer aldığı, John Patrick Shanley'nin baştan çıkarıcı oyuncu kadrosu, oldukça hantal yeni oyunu “Brooklyn Laundry”, uyarı işaretleri hakkında düşünmenizi sağlayabilir; insanların ne beklediklerini bilmeleri için hepimizin yanımızda getirmemiz gereken uyarılar. bizimle tanışıyorlar.

Fran'in uyarısı uzun ve karmaşık olurdu, Owen'ın uyarısı ise daha da fazla. Herhangi biri kendi kitabını okuduğunda şaşırırdı. Biraz kırık olduklarını ve tamire ihtiyaçları olduğunu görüyorsunuz. Nasıl olduğunu tam olarak anlamıyorlar.

Fran hakkında ek not: Owen oldukça tatlı görünse de (kaba dost canlısılık Zayas'ın vesayetidir), göründüğünden çok daha içine kapanık ve kendine çok daha fazla acıyan biri. Koşmak belki?

Ama sonra biz seyirciler, New York City Center I. Aşama'da Manhattan Tiyatro Kulübü için Shanley tarafından yönetilen bu dünya prömiyeri prodüksiyonunda Strong ve Zayas'ın son derece büyüleyici, çok komik ve güzel müzikler yaptığı bu akşam yemeği randevusunu kaçıracaktık.

Shanley'nin oyunlarında, 1987'de Oscar ödüllü “Moonstruck” adlı filminin hit olmasını sağlayan tutkulu, tuhaf kimyayı arıyorsanız bu sahne tam size göre.

Genel bakış açısını değiştirmeyi uman Fran, mantarlı restorana gelir. Kafes yeşilliklerinin ve peri ışıklarının altında kendisinin daha yumuşak, daha harika bir versiyonudur; sanki içinden geçtikleri hava dokulumuş gibi el hareketleri yavaşlamıştır. (Set tasarımı Santo Loquasto'ya, kostümler Suzy Benzinger'e, ışıklandırma Brian MacDevitt'e ait.)

Fran, zulasını Owen'la paylaşır ve birbirlerine karşı savunmasız kalırlar; hem dürüst hem de aptal. Yine de akşam yemeği için tavuk sipariş edemeyeceği gerçeğini kabul etmesi konusunda ısrar ediyor.

Owen, “Menüdekiler arasından seçim yapmalısın Fran, kafanda görünmeyenler değil” diyor.

Anlaşılır bir şekilde itiraz ediyor: “Ama ben en çok görünmeyeni seviyorum.”

Kesinlikle karanlık bir çizgiye sahip romantik komedi “Brooklyn Laundry”nin ana teması üzücü gerçeklikle yüzleşmektir. Ancak romantik bir komedi olarak tanıtılmıyor; Pazarlama, işin üç kız kardeş ve bir çamaşırcıdan oluştuğunu öne sürüyor. Aslında film, bir kız kardeş ve onun, berbat bir zamanlamayla aşık olduğu çamaşırcı adamla ilgili, tam da iki kız kardeşi gerçekten bazı şeyler yaşıyorken.

Trish (Florencia Lozano, nankör bir rolde), Pennsylvania'nın kırsalındaki iç karartıcı derecede ıssız karavanında korkunç ve yavaş bir şekilde ölür. Susie (Andrea Syglowski, diyaloğun işe yaraması için öfkeyi ustaca kullanan) kendi ani trajedisinin insafına kalmıştır.

Ama bunların hepsi Fran ve Owen'ın hikâyesine hizmet ediyor; sonlara doğru retro-geleneksel bir hal alan ve şu saçma dizelerle: “Bu biraz çılgınca ama diyeceğim”, “Sen bir kadınsın” ve “Sen” kusura bakma.” ama bunu söylemem gerekiyor. “Sen bir erkeksin, Owen.”

Acaba “Brooklyn Laundry”yi Shanley kendisi yönetmeseydi – onu metnin güçlendirilmesi gereken yere itecek bir yönetmen olsaydı; Fran'in Trish'le olan tek sahnesine hayat verecek bir ton bulmak; Restoran sahnesi dışında doğrudan içeri girmek yerine tasarımdaki görsel kasvetten uzaklaşılıyor.

Ancak menüde bu yok.

Brooklyn'de çamaşırhane
14 Nisan'a kadar New York Şehir Merkezi Aşama I, Manhattan; manhattantheaterclub.com. Çalışma süresi: 1 saat 20 dakika.