İnceleme: Jessica Lange, Paula Vogel'in “Mother Play” filminde başrolde.

MoonMan

Member
Oyunun 105 dakikasında karakterler muhtemelen 40 yıldan fazla yaşlanıyor. Phyllis gibi başka bir oyuncu zamanın küçük tahribatını aktarmak için daha fazlasını yapabilirdi ama Lange bunun yerine onun zamansız vahşiliğine ve çekiciliğine odaklanıyor. Vogel gibi bir oyun yazarı olan Martha'ya iyilik, doğruluk ve sade konuşma armağanını getiren Keenan-Bolger ve soytarılığın ardındaki acıyı gösterecek kadar akıllı olan doğuştan palyaço Parsons tarafından ustaca destekleniyor.

Uzun süredir birlikte çalıştığımız Yönetmen Tina Landau, bu soytarılıkların neredeyse tamamını kendisine ait kılıyor. Sahne değiştiğinde hamamböcekleri gözden kaybolmuyor. Bunun yerine “La Cucaracha”nın caz versiyonuyla dans ediyorlar. Lange ve Parsons yanarken daha da çok dans oluyor bebeğim, “Disco Inferno” düetiyle yanıyorlar.

Bu, ölüm ve yabancılaşmayla ilgili bir oyun için fazla mı aptalca geliyor? Muhtemelen. Ancak aptallık her zaman Vogel'in çalışmalarının ayırt edici özelliği olmuştur ve en azından benim için bazen bir hayal kırıklığı kaynağıdır. İlk yazılarını okuduğumda şunu düşündüm: Ciddi misin? Ancak müstehcen şakaları seven Vogel, gülmenin işleri ciddiye almanın bir yolu olduğunu biliyor. Bazen en iyi yol.

“Baltimore Valsi” ile karşılaştırıldığında, onun bariz karşılığı olan “Mother Play” daha sessiz, daha nazik ve daha az rahatsız edici bir gösteri. Vogel'in karşılaştığı yaralar büyük ölçüde iyileşti ve son ruh hali şefkat ve rahatlama haline geldi. Phyllis söz konusu olduğunda Martha, oyun yazarının bildiğini biliyor: Birini affetmeden de sevebilirsiniz ve sevgi, alternatiflere tercih edilir.

Yaklaşık otuz yıl önce Vogel bir muhabire şöyle demişti: “Bana şifa verdiğini hissettiren tiyatroyu seviyorum.” Bu “Mother Play”, karton kutular ve ambalaj bantlarıyla gelen bir merhem. Ölüleri hayata döndürerek onurlandırır ve bir kız çocuğunun sevgisini ve öfkesini ifade edebileceği bir alan sağlayarak yaşayanları besler. Martha'nın kutusu Pandora'nın kutusu değil. Bu sadece hayatı organize etmenin farklı bir yolu.

Anne oyunu
16 Haziran'a kadar Manhattan'daki Helen Hayes Tiyatrosu'nda; 2st.com. Süre: 1 saat 45 dakika.