İnceleme: “Spiritus/Virgil'in Dansı”nda Ölüler Arasında Bir Amaç Aramak

MoonMan

Member
Seyirciyi Dael Orlandersmith'in yalın, yeni solo parçası “Spiritus/Virgil's Dance”i araştırırken yönlendiren Virgil için, sefil kitlelerin kendilerine hayatta kalma yeteneğinden başka bir şey vermeyen korkunç işlere gidişlerini görmek cehennem gibi bir şey var.

20 yaşındaki Virgil, gençliğin tutkusu ve kendini beğenmişliğiyle, “bu sert, sert, neredeyse ölü insanlara” küçümsemeyle, kafa karışıklığıyla ve benzer bir kaderden kaçınacaklarının kesinliğiyle bakıyor.

Ancak hayatta anlam bulmanın göründüğünden daha zor olduğu ortaya çıkar. Orta yaşta Vergil, tıpkı Dante'nin İlahi Komedya'sındaki anlatıcı gibi “karanlık bir ormanda kaybolmuş” hissediyor. Ancak Orlandersmith Virgil'i oldukça dünyevi: Woodlawn Mezarlığı'nda ölüler arasında takılmanın gençlik anılarıyla Manhattan'a nakledilen bir Bronx yerlisi.

Greenwich Village'daki Rattlestick Tiyatrosu'nda Orlandersmith tarafından sahnelenen ve uzun süredir birlikte çalıştığı Neel Keller tarafından yönetilen “Spiritus” ölümden veya ölmekten çekinmiyor. Aslında size mumyalama ve diğer cenaze becerilerini öğreten nadir parçadır.

Virgil'in hayırsever bir hayata giden yolu, bir aile üyesinin cenazesiyle başlar, başka bir akrabanın bakımevinde kalmasıyla devam eder ve ardından kahramanımızın ölülerle ilgilenme konusundaki şefkatli kararında tatmin bulur.

İster öne doğru eğilin ister geri çekilin, “Spiritus”un dehşeti hayal gücünüzün canlılığına bağlıdır. Takeshi Kata'nın çemberden ilham alan set tasarımı ve Nicholas Hussong'un keskin projeksiyonları, prodüksiyona natüralizm öğeleri getiriyor ancak Orlandersmith, görüntüleri büyük ölçüde kendi dillerine bırakıyor. (Abartısız kostüm tasarımı Kaye Voyce'a, uygun karanlık aydınlatma Mary Louise Geiger'a ve bazen gerçeküstü ses Lindsay Jones'a ait.)

Orlandersmith'in yazıları burada en güçlü ve özlü haliyle değil; “Spiritus”, “The Gimmick”, “Yellowman” veya “Until the Flood” parçalarının zenginliğine sahip değil. Yine de bu tuhaf, şaşırtıcı ve biraz da seyrek gösteriyi heyecanla ve merakla takip ettim. Aynı zamanda kayba karşı çarpık bir tepki olarak da hareket eden yaşam üzerine meditasyon yalnızca bir saat sürer.

Orlandersmith her zamanki akıcılığıyla Virgil'in karakterlerine girip çıkıyor: Virgil'in ailesine bakan ve Virgil'i kanatları altına alan bir cenazeci olan Jimmy; Nezaketiyle senaryoyu biraz sevimsiz kılan bir darülaceze hemşiresi olan Peggy; ve Virgil'in babası, Virgil'in henüz vakit varken daha iyi tanıyamadığı için pişman olduğu insanlardan biri.

Performans sırasında parçanın şiirsel sonu bana ani geldi ama durumun böyle olduğundan emin değilim. Sanırım az önce Virgil'in yeni yürümeye başlayan ölü bir çocukla ilgili söylediği bir şeyi yakaladım. Bu satırlar sahte bir duygu gibi görünüyor; küçük kızın hayatta olduğu zamanki ikinci el anıları, Virgil'in ilk elden deneyimi olarak sunuluyor.

Ancak “Spiritus” daha sonra Virgil gibi aklımda kaldı. Birkaç gece sonra Kate Douglas'ın çok farklı oyunu The Apiary at Second Stage'i gördüğümde, Ruh'la tematik örtüşmeyi düşünmeden duramadım: Her iki eser de ölümle, bakımla ve anlamlı bir yaşamın liderliğiyle derinden ilgileniyor. Kendi gününüzü iki gösteriyle planlıyorsanız iyi bir ikili olurlar.

Spiritus/Virgil'in Dansı
9 Mart'a kadar Rattlestick Tiyatrosu, Manhattan; rattlestick.org. Çalışma süresi: 1 saat.