Judi Dench ile Kitap Röportajından

MoonMan

Member
Hediye olarak aldığınız en iyi kitap hangisi?

Bu imkansız bir soru. 89 yılın en iyi şeyi? Ne bileyim ben? Çocukken doğum günü hediyesi olarak AP Wavell'in Diğer Erkekler Çiçekleri'nin verildiğini hatırlıyorum. Şiirin gücüne gözlerimi açan bir şiir koleksiyonudur. Ama sonra Patricia Highsmith'in Yetenekli Bay Ripley'sini de sevdim. Kocam Michael [Williams]Tatil okuması olarak aldım. Çok yedim ve bitmesini istemedim. Kendimi günde birkaç sayfayla sınırlamak zorunda kaldım.

En son okuduğunuz harika kitap hangisiydi?

Julia Donaldson'ın yazdığı Fındık faresi soğuk algınlığı var. Soğuk algınlığından iyileşirken bana gönderilen, çocuklara yönelik bir kitap.

Hiç kitap okurken başınız belaya girdi mi?

15 yaşımdayken yatılı okulun ışıkları söndü. Yorganın altında bir el feneriyle yatağıma uzandım ve Rudyard Kipling'in “Just So Stories” kitabını okudum.

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

Yapmıyorum. O kadar çok kitabım var ama yeterince rafım yok, bu yüzden her yerde kitaplarım var; masalara, sandalyelere, pencere pervazlarına yığılmış, her köşe bucakta kitaplar var. Görme yeteneğim nedeniyle artık okuyamıyorum ama kitaplarla çevrili olmayı seviyorum; onlar geçmişin anlık görüntüleridir: ilk gece hediyeleri, yurt dışı tatilleri, kayıp arkadaşlarımın ve sevdiklerimin anıları. Babamın 1903 tarihli “Shakespeare Tapınağı”nın tek kopyaları hâlâ bende. Bunlar, kırmızı deri ciltli, kapağında altın kaplama harflerle yazılmış küçük kopyalar ve bir tanesini elime aldığımda kendimi kendi elimde hayal edebiliyorum. Çocukluğuma geri dönüyorum. ve Shakespeare hakkında aile sınavları.

Yeni kitabınızda Shakespeare'in yazılarının “kendimizi daha az yalnız hissetmemizi sağlama yeteneğine sahip olduğunu” söylüyorsunuz. Başka hangi yazı sizin için bunu yaptı?

Ah, pek çok yazar – Iris Murdoch, Chekhov, Zoë Heller, JD Salinger – hepsi bizi kendimize getirebilecek ve kim olduğumuzu keşfetmemize yardımcı olabilecek yazarlar.

Kitapta teatral bir hayalet gördüğünüzden bahsetmişsiniz. Hayalet hikayelerini sever misiniz?

İyi bir hayalet hikayesini seviyorum. Kızım Finty küçükken İskoçya'da bir aile kamp tatilini hatırlıyorum. Michael kendine büyük bir votka tonik doldururken ve bize MR James'in “The Mezzotint” adlı kitabını okurken biz bir battaniyenin altına sokulduk. Heyecan vericiydi.

Hiç vakit geçirmek için Backstage'i okudunuz mu?

Hayır, asla zaman yoktur. Her halükarda yapamadım çünkü hikayeye fazla kapılıp ipucunu kaçıracağımdan korkuyordum.

Hangi kitap, kurgu olsun ya da olmasın, tiyatrodaki yaşamı ve çalışmayı en iyi şekilde yansıtır?

Yine çok fazla var ama ben Richard Eyre'nin “Ulusal Hizmet” adlı eserini tercih edeceğim. Ulusal Tiyatro gibi büyük bir organizasyonu yönetmenin iniş ve çıkışlarının çok dürüst bir anlatımı.

Brendan O'Hea'yı bu kitap için iyi bir röportajcı yapan şey neydi?

Biz eski dostuz ve birbirimizden hiçbir sırrımız yoktur. Aynı mizah anlayışına ve Shakespeare'e karşı ortak bir tutkuya da sahibiz. Kalıcı sorular soruyor, bu da muhtemelen bu kitapta kişisel hayatım ve oyunculuk tekniğim hakkında diğerlerinden daha fazla bilgi verdiğim anlamına geliyor.

Shakespeare yazar tartışmasıyla ilgileniyor musunuz?

HAYIR. Stratfordlu William Shakespeare benim için yeterince iyi ve bununla yetineceğim.

Çeşitli medyada canlandırdığınız karakterler arasında en tatmin edici bulduğunuz rol hangisiydi?

Kleopatra derdim: Karamsar, komik, otoriter, tutkulu, saygısız – tüm hayatı bu rolde geçiyor – onu oynayarak gerçek bir entelektüel egzersiz yapıyorsunuz. Aslında şu anda onları çalmak için sahneye çıkmaya hazırlanmak isterdim – bakın, bu düşünce tüylerimi diken diken ediyor.

Oyuncu olmak isteyen biri kitabın bir bölümünü okuyacak olsa ne önerirsiniz ve neden?

Her bölümden öğrenilecek bir şeyler olmasını umuyorum, ancak prova prosedürleri, ilk gece sinirleriyle başa çıkma konusunda tavsiyeler ve ayet konuşmayla ilgili ipuçları var. Son 70 yılda öğrendiklerimin sadece küçük bir kısmını paylaşıyorum; bunların, oyuncu adaylarının kendi fikirlerini oluşturmaları için bir sıçrama tahtası görevi göreceğini umuyorum. Ayrıca insanlardan harika geri dönüşler aldığımızı da belirtmek isterim. değiller Birçoğu okulda Shakespeare tarafından ertelenen aktörler ve kitabımızı okuduktan sonra, onun oyunlarını yeniden ziyaret etme konusunda ilham aldık.

Edebi bir akşam yemeği partisi düzenliyorlar. Hangi üç ölü ya da yaşayan yazarı davet ediyorsunuz?

Çok iyi bir aşçı olmadığım için insanlara gelmeden önce yemek yemelerini tavsiye etmem gerekebilir. Kesinlikle Shakespeare'i davet ederdim. Ona yeleğini tekrar çeki düzen verip veremeyeceğini sorardım. Ayrıca yakın zamanda akraba olduğumu keşfettiğim Henrik Ibsen'le de tanışmak isterim, ancak ona kendi Norveç köftesi versiyonumu servis edersem kaşlarını çatabilir. Ve Billy Connolly'nin birkaç kitap yazdığını biliyorum, bu yüzden onu güzel bir şekilde güldürmek için davet etmem gerekiyor.