Kendi ifadeleriyle 2023’te kaybettiğimiz sanatçılar

MoonMan

Member
Bu yıl ölen pek çok yaratıcı insan, bilgeliklerini barış zamanlarında ve çatışma zamanlarında cömertçe uzun ya da çok kısa hayatlar üzerine inşa etti. Onların fikirleri, bakış açıları ve insanlığı bizimkini şekillendirdi: sözlü, yazılı veya sözlü olmayan dilde; notalara vuruldu, satırlar okundu, sınırlar zorlandı. İşte bazılarının seslerinde bir saygı duruşu.

“Hayallerimden vazgeçmeyi hiç düşünmedim. Yenilmez bir iyimserliğe sahip olduğumu söyleyebilirsin.”

— Tina Turner, müzisyen, 1939 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Ne olursa olsun ve onları ne kadar zayıf duysanız da, fantezilerinize tutunun, çünkü siz buna değersiniz.”

— David Del Tredici, besteci, 1937 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Hatırlayabildiğim kadarıyla hareket etmenin saf neşesi için dans ediyorum.”

— Rena Gluck, dansçı ve koreograf, 1933 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Benim için sahne sihir değil. Asla olmadı. Her zaman seyircinin ilk kan damlasını görmeyi beklediğini hissettim.”

— Lynn Seymour, dansçı, 1939 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Pee-wee Herman hakkında bana sorulan soruların çoğu hakkında hiçbir fikrim yok. Bunu kendim için aşırı analiz etmemeye her zaman çok dikkat ettim.

— Paul Reubens, aktör, 1952 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Sesinizi gerçekten iyi tanıdığınızda, ses sisteminiz konusunda rahat olduğunuzda, hangi kısımları söyleyebileceğinizi ve hangilerine dokunmamanız gerektiğini bile bilirsiniz.”

— Grace Bumbry, opera sanatçısı, 1937 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Oyuncular seçmelere (ve kariyerlerine) benzersiz bir şeyler sunabilecekleri inancıyla yaklaşmalılar. Kim olduğunuzu ve seçmelere ne kattığınızı takdir edin.

— Joanna Merlin, oyuncu, 1931 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Sağlıklı ve güçlü olduğumda, dünyanın en korkunç yaşlı kadını olacağım. Etrafımdaki herkese patronluk taslayacağım, bir odaya girdiğimde insanların bana destek vermesini sağlayacağım ve genel olarak toplumun yaşlılara karşı gösterdiği ikiyüzlülükten yararlanacağım.”

– Glenda Jackson, oyuncu ve politikacı, 1936 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Kendimi öncü olarak görmüyorum. Kendimi çalışan bir insan olarak görüyorum, hepsi bu, bu da yeterli.”

— William Friedkin, film yapımcısı, 1935 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Bazı insanlar her gün kalkıp odun keser, bazıları ise şarkı yazar.”

— Robbie Robertson, müzisyen, 1943 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Hollywood’da büyümedim. Bir kibutzda büyüdüm.”

— Topol, oyuncu, 1935 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Seyircilerimin önünde oynamıyorum. Seyircim için oynuyorum.”

– Jimmy Buffett, müzisyen, 1946 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“İnsanların önünde hâlâ doğal biri değilim. Ben utangacım. Ben bir münzeviyim. Ama hâlâ biraz öğreniyorum.”

— Andre Braugher, oyuncu, 1962 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Bazı şairler mekansal olarak, örneğin dolu bir salonda, çok sayıda insana ulaşma ihtiyacını görmüyorlar. Görüyorsunuz ki çoğu zaman içinde, teker teker, çoğu zaman içinde geleceğe geliyor, ama derin bir şekilde bu okuyucular her zaman birer birer, birer birer geliyorlar.”

— Louise Glück, şair, 1943 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Resim yapıyorum çünkü bunun bir insan olarak zamanımı geçirmenin en iyi yolu olduğuna inanıyorum. Kendim için resim yapıyorum. Eşim için resim yapıyorum. Ve ona bakmaya istekli olan herkes için resim yapıyorum.

— Brice Marden, sanatçı, 1938 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Yazmak cömertlik ve ne yazık ki kendi başınıza bulmak zorunda kaldığınız şeyleri başkalarına aktarmakla ilgilidir.”

— Fay Weldon, yazar, 1931 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Fukushima yakınlarında tsunami suyuna batmış piyanolardan birine baktım ve onu kaydettim. Tabii ki tamamen uyumsuzdu ama güzel olduğunu düşündüm. ‘Doğa bunu koordine etti’ diye düşündüm.”

— Ryuichi Sakamoto, besteci, 1952 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Doğal olan her şeyden nefret ediyorum ve yapay olan her şeyi seviyorum.”

— Vera Molnar, sanatçı, 1924 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Çatı çatı olabilir ama aynı zamanda küçük bir bahçe de olabilir.”

— Rafael Viñoly, mimar, 1944 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Gerçek mimari hayattır.”

— Balkrishna Doshi, mimar, 1927 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Kelimeler son derece güçlüdür ve söylenen sözler on kat daha güçlüdür. Söylenen söz, tüm evrenin üzerine inşa edildiği bilimdir.”

— Sinead O’Connor, müzisyen, 1966 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Bir şeyi dünyaya yaymadan önce en az birkaç yıl bekleyip onu düzenlemem gerekiyor. Daha önce bir düzine kez düzenlenmemiş hiçbir şey ortaya çıkmıyor.”

— Robert Irwin, sanatçı, 1928 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Bir editör, düzenleme yapan bir okuyucudur.”

— Robert Gottlieb, editör ve yazar, 1931 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Bazen şu anda yaptığım şeyi yapmak, yani insanlara yardım etmek için bağımlılıktan, alkolizmden ve şöhretten geçtiğimi düşünüyorum.”

— Matthew Perry, aktör, 1969 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Apartheid dönemiydi. Bilirsiniz, çok zordu, çok zordu ve çok acı vericiydi ve birçok kez şöyle hissettim: “Bu hayata devam etmeli miyim, yoksa devam mı etmeliyim?” Ama devam ettim. Dans etmek istedim.”

— Johaar Mosaval, dansçı, 1928 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Tanrı bizim mutlu olmamızı istiyor / Kalplerimiz yerde nefes alırken bile.” (“Çatıdaki Kemancı”)

— Sheldon Harnick, söz yazarı, 1924 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“O zamanlar The Beatles, Stevie Wonder ve David Bowie’nin hala çalınmasının çok güzel olduğunu söylediğimi hatırlıyorum. Hip-hop’un olmasını istediğimiz şey buydu.

— David Jolicoeur, müzisyen, 1968 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Kültür olmadan medeniyet var olamaz ve gelişemez.”

— Ahmad Jamal, müzisyen, 1930 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Mücadele ölmediği için hareketler ölmez.”

— Harry Belafonte, şarkıcı ve oyuncu, 1927 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Bazı insanlar sanatçılara değişmeleri gerektiğini söylüyor. Neyi değiştirmek? Bu, “Neden farklı yürümüyor veya konuşmuyorsun?” demek gibi bir şey. Sesimi değiştiremiyorum. Ben böyleyim.”

— Fernando Botero, sanatçı, 1932 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Performans sergilemek benim insanlığın bir parçası olma yolumdur; paylaşmaktır.”

— André Watts, piyanist, 1946 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Şarkı söylemek benim tüm hayatım değil.”

– Renata Scotto, opera sanatçısı, 1934 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Oyunlardaki karakterler üzerinde çalışmak bana kendim ve insanların nasıl davrandığı hakkında bir şeyler öğretti.”

— Frances Sternhagen, oyuncu, 1930 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Yolumu bulup bulmadığımı bilmiyorum ama mutlu hissettiğimi biliyorum.”

— David Crosby, müzisyen, 1941 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Çok soyut biriyim. Anlatı haline geldiği anda her şey biter. Bırakın ne olacağına seyirci karar versin.”

— Rudy Perez, koreograf, 1929 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Gerçekten orada yazı yazmak için güçlü bir arzu hissetmiyorum. Ama okumayla ilgili her türlü heyecana tepkim, yazmak istemem oluyor.”

— AS Byatt, yazar, 1936 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Başka müziklere yanıt vermek için müzik yazdığımı hiç sanmıyorum – gerçekten kendimi ifade etmeye çok güçlü bir ihtiyacım vardı.”

— Kaija Saariaho, besteci, 1952 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Dar görüşlülük bana yabancıdır.”

– Richard Roundtree, aktör, 1942 doğumlu, ancak bazı kaynaklar 1937 diyor (Ölüm ilanını okuyun.)

“Bu kadar uzun süre dans edebilmemin nedeni mutlak irade gücümdür.”

— Gus Solomons Jr., dansçı ve koreograf, 1938 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Benim pratiğim göz kamaştırıcı sanat nesnesine karşı bir direniştir.”

— Phyllida Barlow, sanatçı, 1944 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Hayattaki amacım, sorunun mümkün olan en büyük ciddiyetini, biçimin mümkün olan en hafifliğiyle birleştirmekti.”

— Milan Kundera, yazar, 1929 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“En ekstrem modanın çok ama çok ucuz olması gerekir. Birincisi, yalnızca gençlerin onu giyme cesaretine sahip olması; ikincisi, oğlanlar onlarla daha iyi göründüğü için; ve üçüncüsü, eğer yeterince aşırı ise uzun sürmemelidir.”

— Mary Quant, moda tasarımcısı, 1930 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Kendiliğinden bilinmeyene gidiyorum.”

— Vivan Sundaram, sanatçı, 1943 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Amaç dolaşmak, bilinmeyeni aramak için bilinmeyenin içinde dolaşırken aynı zamanda izinizi bırakmaktır.”

— Richard Hunt, sanatçı, 1935 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Stil, kendinizi nasıl taşıdığınızdır.”

— Angus Cloud, oyuncu, 1998 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Benim bir auram var.”

— Barry Humphries, aktör, 1934 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Yoğunluk denediğim bir şey değil. Ben böyleyim.”

— Lance Reddick, aktör, 1962 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Kendime olan güvenimin o kadar az olduğu bir dönem vardı ki, bedenimden çıkıp başka biri olmak için rahat bir nefes aldım. Ama artık çoğu zaman kendimden hoşlanıyorum.”

— Alan Arkin, oyuncu, 1934 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Kendimi her zaman içinden işin akabileceği bir tür kap olarak gördüm.”

— Valda Setterfield, dansçı, 1934 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Bir kitabın nasıl yazılacağını düşünerek çok zaman harcıyorsanız muhtemelen bunun hakkında konuşmamalısınız. Muhtemelen bunu yapmalısın.

— Cormac McCarthy, yazar, 1933 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Genelde çok fazla düşünmüyorum. Müzecilerin ve sanat eleştirmenlerinin hoşuna giden o komik kelimeleri kesinlikle kullanmıyorum.”

— Elliott Erwitt, fotoğrafçı, 1928 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Her sabah yatakta daha fazlasını bırakıyoruz: kesinlik, güç, geçmiş aşklar. Ve saç ve cilt: ölü hücreler. Yine de bu antik enkaz, kozmosa yeniden katılmak için kendi mizahsız düzenlemelerini yaparak sizden bir adım öndeydi.” (“Bilgi”)

— Martin Amis, yazar, 1949 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Bunu tek başıma yapmadım.”

— Magda Saleh, balerin, 1944 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Benim için ‘caz’ kelimesi sadece ‘Sana meydan okuyorum’ anlamına geliyor.”

— Wayne Shorter, müzisyen, 1933 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Caz şarkıcısı nedir? Birisi doğaçlama mı yapıyor? Ama yapmıyorum: Sadeliği tercih ediyorum.

— Astrud Gilberto, şarkıcı, 1940 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Süre dolduğunda kim olacağına bağlı.”

— Anne Perry, yazar, 1938 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Kızımı ve hayatıma devam edeceğim günü düşündüğümde bir parçam onunla kalacak.”

— Ron Cephas Jones, aktör, 1957 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Ortak bir gelecek vizyonuyla birbirimizi teşvik edelim. Gelin bir araya gelip o geleceği inşa etmek için toplayabildiğimiz tüm cesareti, açıklığı ve yaratıcı ruhu ortaya koyalım.”

— Norman Lear, televizyon yazarı ve yapımcısı, 1922 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

“Yeterince uzun yaşarsan hayat sana nasıl yaşayacağını öğretir.”

— Tony Bennett, müzisyen, 1926 doğumlu (Ölüm ilanını okuyun.)

Yukarıdaki fotoğraflar Getty Images aracılığıyla.