Kennedy Center ödülleri arasında Francis Ford Coppola ve Apollo yer alıyor

MoonMan

Member
Bonnie Raitt, Kennedy Center onur ödülüne layık görüldüğünü öğrendiğinde menajerine “Emin misin?” diye sorup duruyordu.

“Just Like That…” adlı şarkısı üst sıralardaki pop sanatçılarını geride bırakarak geçen yıl yılın şarkısı Grammy ödülünü kazanan Raitt, bu ödülün sürpriz olduğunu çünkü yıllar süren tanınırlığın ardından öncelikle blues ve Americana limited'e odaklandığını söyledi. kendisini ana akım bir sanatçı olarak görmüyor.

74 yaşındaki Raitt, “Ticari başarının onaylanması veya ödüllerle geçinmiyorum” dedi. “Fakat bu çok prestijli bir hafta sonu, etkinlik ve süreç olduğu için bu kadar önemli bir şey alacağımı sanmıyorum.”

Raitt'e, film yapımcısı Francis Ford Coppola, popüler rock grubu Grateful Dead, Kübalı-Amerikalı caz trompetçisi ve besteci Arturo Sandoval ve Harlem'in simgesi olan Apollo Tiyatrosu, 47. Kennedy Center Onur Töreni'nde sanatsal çalışmaları nedeniyle ödül almak üzere eşlik edecek. 8 Aralık, hayatın eserini korur.

Kennedy Center Honors, 23 Aralık'ta CBS'de ve Paramount Plus'ta yayınlanacak.

Geçmişte “Susam Sokağı” ve “Hamilton” gibi kurumlar onurlandırılmıştı ancak bu onuru alan ilk kurum Apollon oldu. Tiyatro, Ella Fitzgerald ve Billie Holiday de dahil olmak üzere birçok siyah sanatçının ünlü amatör gecelerinde ilk kez sahneye çıktığı mekan olarak biliniyor.

Apollo'nun başkanı ve CEO'su Michelle Ebanks, haberi almanın gerçeküstü bir an olduğunu çünkü çok beklenmedik olduğunu söyledi.

Kurumun baş yapımcısı Kamilah Forbes ile birlikte ofiste oturan Ebanks, bunu duyduğunda “Apollo'nun kendisi kadar benzersiz” dedi. “Bu, Apollon'un kültürde sahip olduğu çok özel yerin muazzam bir şekilde tanınmasıdır.”

“The Godfather” ve “Apocalypse Now” gibi Amerikan klasiklerinin yönetmeni olan 85 yaşındaki Coppola, tüm kariyerinin Oscar'ların gölgesinde geçtiğini söyledi. Ancak İtalyan kökenli bir ailede büyüyen biri için Kennedy Center onuru sanki bizzat ülkeden gelmiş gibi geliyordu.

“Annem 'Sen Amerikalısın, burası dünyanın en harika ülkesi' dedi” dedi. “Ve babam dedi ki, 'Ama sen de İtalyansın; burası harika sanatçılar ve tarih yetiştirmiş bir ülke.' Her ikisine de sahip olduğum için heyecanlandım. Bir Amerikalı olarak bu benim için çok şey ifade ediyor.”

Coppola kültüre olan katkısını düşünürken, “Baba”yı, özellikle de gangster filminin ilk cümlesini düşündüğünü söyledi: “Amerika'ya inanıyorum.”

Coppola, “Doğru ile yanlış, yasal ile yasa dışı arasında zorlu bir yol izlese de temelde bir Amerikan benzetmesidir” dedi.

Bu yılki ödüller arasında Grateful Dead'in dört kurucu üyesi de yer alıyor: davulcular Mickey Hart ve Bill Kreutzmann, bas gitarist Phil Lesh ve gitarist Bob Weir.

Kreutzmann, Kennedy Center onurunun güzel olduğunu ancak Dead için müzik yapmanın her zaman ödül kazanmaktan daha önemli olduğunu söyledi.

“Şapkadaki başka bir tür tüydü” dedi. “Bu konuda kendimizi gerçekten iyi hissettik, ancak bu bizim için o kadar da büyük bir mesele değil.”

Trompet ustası, birçok Grammy Ödülü sahibi ve Başkanlık Özgürlük Madalyası sahibi Sandoval, 1990 yılında ABD kendisine siyasi sığınma hakkı vermeden önce Küba'dan kaçtı. Bu onurun ilham verici olduğunu söyledi.

“Kennedy Merkezi gibi bir kurum çabalarınızı takdir ettiğinde, bu size denemeye ve gelişmeye devam etmeniz için büyük bir motivasyon verir.”