Kitap İncelemesi: “Büyük Beyaz Ozan: Irk Hakkında Konuşurken Shakespeare’i Sevmek”, Farah Karim-Cooper

MoonMan

Member
BÜYÜK BEYAZ OZAN: Irk hakkında konuşurken Shakespeare nasıl sevilir?kaydeden Farah Karim Cooper

Shakespeare ve ırkla olan ilişkimin bir gerçeklik kontrolüne ihtiyacı var mıydı?

Bu soruyu kendime, Hamlet’in provası için G trenine yetişmek için 50 yarda koşarken ve Farah Karim-Cooper’ın yazdığı The Great White Ozan: Shakespeare’i ırktan bahsederken nasıl sevilir kitabının bir kopyasını tutarken sordum. Kitap, Elizabeth ve Rönesans dönemlerinin ırksal ideallerine ve Shakespeare’in onları şekillendirmeye ve tanımlamaya nasıl yardımcı olduğuna bakarak oyunların perde arkasına gerekli bir bakış atıyor. Karim-Cooper, “Sözlerine tapmak yerine, onları sorgulamamıza, zamanımızın önemli meseleleriyle boğuşmamıza izin veriyor” diye yazıyor.

Shakespeare’in en iyi rollerinden birçoğunu oynama fırsatı bulan siyahi bir aktör olarak, eserlerine pembe gözlüklerle baktım mı? Elbette Shakespeare’de ırkçılık olduğunu biliyordum ama ne ölçüde? Bu soru, Shakespeare’in geçerliliği söz konusu olduğundan, son zamanlarda drama okullarında ve tiyatrolarda sıcak bir konu haline geldi. Biliyorum çünkü kampüse bunu tartışmak için getirildim.

Bu yüzden bu yaz, The Great White Bard’ı tren yolculuklarında, provalar arasında, soyunma odalarında ve sahne arkasında güvenilir, rahatsız edici ve büyüleyici yoldaşım yaptım ve New York’un tartışmasız en büyük sahnesi olan Central Park’taki Delacorte Theatre’da performans sergiledim. Shakespeare’in en büyük oyunu.

Shakespeare’s Globe Theatre’da eğitim direktörü ve King’s College London’da profesör olan Karim-Cooper, yalnızca uzaktan analiz yapmakla kalmıyor; O cephede bir görgü tanığı. 2018’den beri Globe’da Shakespeare ve Yarış temalı festivallerin düzenlenmesine yardımcı oluyor ve bu, sosyal medyada tepkilere neden oluyor. Ayrıca Ayanna Thompson, Kim F. Hall ve Margo Hendricks gibi önde gelen bilim insanlarının giderek artan sayıdaki önemli araştırmalarından yararlanıyor.

336 sayfada Büyük Beyaz Ozan, “Shakespeare’in metinlerinin denilen şeyin bir deposu olduğunu” savunuyor. yarış yapmak” – dil, ırksal kimliği nasıl tanımlayabilir ve hiyerarşiler kurabilir.

Kitap, ırkçılığın Shakespeare’in oyunlarını ve Shakespeare bilimini nasıl rahatsız ettiğini ayrıntılarıyla anlatıyor. Karim-Cooper, her ikisinin de açık ve ince bir şekilde beyazlığı yücelttiğini ve siyahlığı kötülediğini ve gerçek katılımı neredeyse imkansız hale getirdiğini savunuyor. (Cinsiyetçilik ve kadın düşmanlığı da büyük rol oynar.)

Sonuç: Çoğunluk için değil, birkaç kişi için Shakespeare.

Yine de, Karim-Cooper hiçbir şekilde iptal edilecek bir aydınlatıcı teklif etmiyor. “Shakespeare’i sevmek, onu tanımaktır” diye yazıyor. “Bir noktada aşk, hatalar ve sınırlamalarla uzlaşmamızı ister. Ancak o zaman bir başkasıyla daha derin bir anlayış ve yakınlık olabilir.”

Kitap, “Othello”daki (“barbar Moor”) çok sayıda ırkçı dil örneğini vurgular. “Venedik Tüccarı” (Shylock “şeytan”, “kurt”, “tazı” ve “tazı” olarak tanımlanır); ve “Titus Andronicus” (Moor Harun, aynı zamanda “barbar”)). Karim-Cooper, “Titus” ve “Antony and Cleopatra”daki ırklararası ilişkilerin tanımlarının siyahlığı insanlıktan çıkardığını ve beyaz üstünlüğünü kurduğunu savunuyor.

Ayrıca, Much Ado About Nothing, Love’s Labor Is Lost ve As You Like It adlı komedilerde siyah ve esmer kadınların cinsel klişelerine rastladığı zamanlar gibi, sezgileri beklenmedik yerlere de ulaşıyor.

Yazarın analizi hem baş döndürücü hem de etkileyici, ancak bazen aşırı hevesli. Metinlerin ayrıştırılması, zaman zaman dar ve ikili görünerek, çoklu anlamlarının kapsamını ve kapsamını azaltır. “Nezaket” ve “adil” gibi kelimelerin doğası gereği yalnızca beyazlıkla ilişkilendirildiği şeklindeki dikkatlice gerekçelendirilmiş iddiası, Shakespeare’in zamanında veya bugün bir abartı olma riskini taşır. Elbette öcü her yerde olamaz.

Sanki o eserler benim için yazılmışçasına kendimi hep Shakespeare’de buldum. Onlar tarafından görüldüğümü, duyulduğumu ve yeniden yaratıldığımı hissediyorum. Başrollerinin birçoğunu oynarken saf neşe ve acı yaşadım ve içimdeki daha iyi ve daha karanlık meleklere teslim oldum. Kozmik bir şekilde, bu karakterlerin beni benim kadar çektiğini düşünüyorum.

Bu, 1992’deki ilk “Othello”dan, aralarında Macbeth, Antony, Richard III ve Prospero’nun da bulunduğu 2022’deki son Shylock rolüme kadar şarkı sözlerinde ırkçılıkla uğraşmak zorunda olmadığım anlamına gelmiyor.

Irkçılık bulduğum yerde, derin derinlikleri ve inanılmaz insanlıklarıyla nefesimi kesen karmaşık karakterler de buldum. Kelimeler, kelimeler, kelimeler: Shakespeare’in sözleri, siyah bedenimde değişken ve eski hale gelen – zamana, niyete, bağlama, algıya ve kültüre göre değişen – çok sayıda anlam, fikir ve duygu içerir.

Her gece bir Hamlet gösterisinden sonra, Delacorte’den eve yürürken Büyük Beyaz Ozan’ı keşfetmeye devam ettim. Shakespeare’in gücünü ve dolgunluğunu onaylarken aslında beni kusurlar ve sınırlamalarla yüzleştirdi. Belki Karim-Cooper ve ben aynı plana sahibiz. Bazı bulgularından şüpheliyim ama kitabına ve çaldığı alarma saygı duyuyorum.

“Büyük Beyaz Ozan”, edebiyat bilginlerini, tarihçileri, etimologları, izleyicileri ve evet, hatta aktörleri dahil etmesi gereken Shakespeare ve ırk hakkında önemli bir tartışmaya katkıda bulunuyor. Karim-Cooper’ın gündeme getirdiği konuları hep birlikte tartışalım ve üzerinde eleştirel olarak düşünelim. Günün sonunda, böylesine katı bir aşk bizi Shakespeare’i gerçekten sevmeye yöneltebilir.

John Douglas Thompson, en son Shakespeare in the Park için Hamlet’te Claudius’u oynayan New Yorklu bir aktördür.

BÜYÜK BEYAZ OZAN: Irk hakkında konuşurken Shakespeare nasıl sevilir? | Farah Karim Cooper tarafından | Resimli | 336 sayfa | Vikingler | 30 dolar