Kitap İncelemesi: Güneşle Birlikte, Thomas Mallon

MoonMan

Member
“O sahip sahip olmak Kallman’ın atölyesine başarılı bir şekilde katıldığı Lucy ve Desi’nin kızı Lucie Arnaz merak ediyor. Bir çukur müzisyeni, aktörün “Seventeen”in kadın başrol oyuncusunu şemsiyesiyle öldüresiye dövdüğünü hayal ediyor.

Muadili (anlayabildiğim kadarıyla) bu prodüksiyondaki tamamen kurgusal piyanist Matt Liannetto, hikayesi alternatif sans serif bölümlerinde Mallon Kallman’ın hikayesiyle tezat oluşturuyor. Yavaş yavaş dolaptan çıkan boşanmış bir baba olarak, Liannetto da kendi yolunda ölüme mahkumdur – öksürük, iştah azalması ve gece terlemeleri bunun nedenini gösterir – ama ahlaki açıdan güvenli, yürüyen bir şöhret iddianamesi. Kendini Amadeus’taki Salieri ile karşılaştırarak, “Yaptığım küçük şeyde oldukça iyi olduğum için mutluydum,” diye düşünüyor, “benden daha büyük bir şeyde vasat olmaktansa. sınanmış yapmak.”

Eski tarz eğlence (tiyatro, sinema, kitap, müzik, televizyon) otoyolunda – omzunda dedikodu sütunlarıyla – “Up With the Sun” koşulsuz bir başarıdır. Kallman’ın Possessions of Prominence adlı bir ev mobilyası holdingindeki ortağı, az kullanılmış aktris Dolores Gray tarafından yönetilen eğlenceli yürüyüşlerle dolu; bilen, sevgi dolu referanslarla (Hal Hastings! “Bizim şarkımızı çalıyorlar”! Manhattan Plaza!); ve kültürel değişimin rastlantısal gözlemleriyle.

Örneğin Kallman, “A Chorus Line” dan nefret ediyor ve “seyircilerin önündeki kulis ter kokusu ve dayanılmaz yoksulluktan tiksiniyor. Artık büyük bir sırıtışla hedefi vurmak ve neşe dolu mutlu bir metin söylemek yok.” Liannento, her zamanki gibi, bir analog saatin “ebedi yörüngeleri” için daha derin bir yas tutuyor. Judy Garland’ın 1961’de Carnegie Hall’daki konserine ve Billy Rose’un cenazesine zamanda yolculuk yapıyoruz. Kim daha fazlasını isteyebilir?

Tutarlı bir suç hikayesi belki. IRL’nin Kallman cinayetinden suçlu bulduğu adam, Charles Lonnie Grosso – ona ne oldu, diye merak ettim, amansız bir şekilde gerçeklere yaslandım. Buradaki faillere farklı isimler veriliyor ve soruşturmada ve mahkeme sahnelerinde pek çok standart karakter var – Columbo benzeri bir dedektif, “saçma sapan” bir yargıç – Kötü bir uyuşturucu çetesine bulaşması dışında, ana karakterin zamansız ölümüyle neden karşılaştığını veya ayrıntıları anlamak zor. Cinayet apaçıktı; Sebep sıradan görünüyor ve tam olarak açıklanmamış ve Liannetto’nun bir polis asistanıyla ilişkisi biraz fazla düzenli.

Bir monologda, kendisinin ve anti-kahraman Kallman’ın ortak noktalarının, her ikisinin de “gerileme” olmaları olduğunu söylüyor. “Hayatım boyunca geçmişi, seni şimdiki zamandan koruyabilecek bir yer olarak sevdim, cansız, uykuda ve bitkin, seni itip kakmayan bir dünya.”

“Up With The Sun” bu geçmişin tuhaf bir köşesindeki perdeleri aralıyor, uyanıyor ve arasını karıştırıyor. Gözlerimizi ovuyoruz.