Köz Biberli Kızartma İkisi Bir Ortada (Videolu)

Leila

Global Mod
Global Mod
Köz Biberli Kızartma İkisi Bir Ortada Tanımı İçin Materyaller

Sirkeli köz biber için;

• 3 adet kapya biber
  • 1 diş sarımsak
  • 3 yemek kaşığı beyaz sirke (Elma yahut üzüm sirkesi de olur )
  • Tuz
Karışık kızartma için;

• 3 adet orta uzunluk patates (Kızartmalık bulunmasına dikkat edin )
  • 2 adet sivri biber
  • Kızartmak için;
  • Sıvıyağ
  • Tuz
Domates sosu için;

• 1 kutu konserve domates (Mevsimi olmadığı için konserve tercih ettim, yoksa 2-3 adet kabuğu soyulmuş iri domates de olur )
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağ
  • 1 diş sarımsak
  • Tuz
Yoğurt sos için;

• 3-4 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 küçük diş sarımsak
  • Tuz
Köz Biberli Kızartma İkisi Bir Ortada Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle biberleri bir hoş yıkayalım. Patateslerin kabuğunu soyalım ve sudan geçirelim. Kapya biberleri bir ızgara tavasında közleyelim (Közmatik var ise daha düzgün olur benim yoktu, fırında da közleyebilirsiniz olağan olarak)
  2. Biberler közlenirken sosları hazırlayalım. Domates sosu için tenceremize zeytinyağını ek ediyoruz. Yağ biraz kızınca sarımsağı eziyoruz ve zeytinyağına dahil ediyoruz.
  3. Çabucak akabinde da konserve domatesleri ekliyoruz. Son olarak da tuz eği yapıyoruz ve orta ateşte 10 dakika kaynatıyoruz. Patatesleri uzun ince keselim (Patates kızartması gibi)
  4. Sivri biberleri de ortadan ikiye bölelim ve çekirdeklerini ayıralım. Ben ikiye böldüğüm biberi yeniden böldüm ve iki parmak genişliğinde kestim. Kızartmalık yağı kızdıralım ve patatesleri kızartmaya başlayalım.
  5. Yoğurt sosu için de tuzu ve ezdiğimiz sarımsağı ekleyip, güzelce karıştıralım. Köz biberleri de orta ara çevirmeyi unutmayalım.
  6. Patatesler kızarınca kağıt peçete serdiğimiz bir tepsiye aktaralım ve çabucak tuzlayalım. Biberleri de kızartalım ve kızarınca tıpkı tepsiye alalım ve tuzlayalım.
  7. Közlenen biberleri artık tavadan alalım ve biraz soğutalım. Kabuğunu soyalım ve çekirdeklerini ayırabildiğimiz kadar ayıralım.
  8. Köz biberleri de tıpkı sivri biberler üzere doğrayalım ve bir kaseye aktaralım. Doğradığımız köz biberin üzerine sirkeyi, 1 diş sarımsağı ve tuzu ekleyelim ve güzelce harmanlayalım.
  9. Patates ve biber kızartmanın üzerine domates sosunu ve hazırladığımız sirkeli köz biberi ek edip güzelce karıştıralım.
  10. Son olarak da sarımsaklı yoğurt gezdirelim üzerine. İnanın sofraya koyduğunuz an bitecek. İnanılmaz bir lezzet çıktı ortaya. Kesinlikle deneyin???? Bu tanım 2-3 kişilik
Köz Biberli Kızartma İkisi Bir Ortada Tanımı Fotoğraflı Yapılışı