Küçük bir kızın iç dünyasını nasıl sahnelediler?

MoonMan

Member
Şovun yaratıcıları, romandaki durumun açıklamasına ayrıntı ve doku da eklediler. Krieger’in danıştığı disleksik bir öğretmen, bunu zihinsel dosyalama dolaplarından bilgi çıkarmaya çalışmak, ancak sıra dışı seçmek olarak tanımladı. Bu benzetme senaryoya girdi.

Queens’teki Valence College Prep’te disleksik çocuklara eğitim veren bir eğitimci olan dizinin dramaturgu Taylor Janney-Rovin tarafından önerilen, disleksik öğrenciler için mevcut araçlar da öyle. Ally’nin sonunda yardımını kabul ettiği Bay Daniels, Ally’ye ve izleyicilere öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için çoklu-duyusal teknikleri tanıtıyor. Bunlar arasında gökyüzü yazımı (havada büyük harfler yazmak) ve tıraş köpüğü ile kelimeler çizmek yer alır.

Krieger, dahili geri bildirimlere yanıt olarak senaryo taslaklarını değiştirmeye devam etti. (Oyuncu kadrosunda, yaratıcı ekipte, yönetim ekibinde ve çalışanlarda yedi engelli var.) Ally’nin büyükbabasından cesaret verici bir söz uydurmuştu: “Yeterince çabalarsan her şey mümkündür.” , benzer koşullarda insanlara ima edilen sıkıntı nedeniyle bu formülasyonu reddetti. Krieger şu satırı yeniden yazdı: “Kendinize inandığınızda birçok şey mümkündür.”

Lipman revizyonu onayladı. “Benim için en büyük an, Ally’nin ‘Okuyamamamın bir nedeni var’ demesidir” dedi. Lipman, karakterinin sınıf arkadaşlarının avantaja sahip olduğunu anladığını ve “sadece hepsinin sahip olduğu parçayı alamadım” diye ekledi.

Ancak oyun sadece engelli gençlere yönelik değil. Zorbalık, arkadaşlık ve kardeş bağlarını keşfetmesi, geniş yaratıcılığı gibi daha geniş bir izleyici kitlesine hitap ediyor.

Jessel, şirketin umudunun “çocukların kendi hayal güçlerini keşfetmekle ilgilenen hikayeden uzaklaşmaları” olduğunu söyledi.

ağaçta balık
9 Nisan’a kadar Theatre Row, Manhattan’da; nycchildrenstheater.org. Çalışma süresi: 1 saat.