Len Cariou için her gece sahnede ölmek “canlandırıcıydı”.

MoonMan

Member
Chris Domig havluyu atmaya hazırdı.

Bir buçuk yıl süren aramanın ardından Gramercy Park'taki bir kilise şapeli, Off-Off-Broadway şirketi Sea Dog Theatre'ın sanat yönetmeni Domig'in “Salıları Morrie ile” prodüksiyonunu sahnelemek için bulabildiği tek uygun fiyatlı alan oldu. Sandalyelerin sunaktaki bir dizi yükseltici üzerine düzenlenmesi gerekecekti. Sahne donanımı bir piyano, birkaç sandalye, bir yürüteç ve bir tekerlekli sandalye olacaktır.

Ayrıca şirketin neredeyse hiç reklam bütçesi yoktu.

Ancak 1979'da Broadway'de Sweeney Todd rolüyle Tony Ödülü kazanan, tiyatronun yaşlı devlet adamı Len Cariou vardı. Amyotrofik lateral skleroz (ALS) tanısı konulduktan sonra öğrencilerinden biriyle bir dizi haftalık toplantıda yeniden bağlantı kuran eski bir sosyoloji profesörü olan Morrie'yi canlandıracaktı.

“Küçük Bir Gece Müziği” ve “Alkış” gibi müzikallerdeki performanslarıyla da tanınan Cariou, Mitch Albom'un 2002 tarihli oyunun temelini oluşturan 1997 tarihli anı kitabını okuduğundan beri Morrie karakterine ilgi duyuyordu.

84 yaşındaki Cariou, geçtiğimiz ay, yakın zamanda genişletilmiş “Tuesdays With Morrie” filminin gösterildiği St. George Piskoposluk Kilisesi'nde Domig ile yaptığı ortak röportajda “'Bir gün bu rolü oynamak isterim' dedim” dedi. 20 Nisan'a kadar. “'Ya umutsuzluk ve ölüm son değilse?' sorusunu soran bir dizide çok zengin bir rol. Ya daha fazlası varsa?”

Ancak Domig, geriye büyük bir engelin kaldığını söyledi: Bir avuç dolusu aksesuarla oyunu nasıl sahneleyeceklerdi?

Cariou bir anını bile kaçırmadı.

Domig, “Len az önce 'Biliyor musun, bunların hiçbirine ihtiyacımız yok' dedi” dedi. “'Bunu Morrie'nin kafasında oynayan bir hafıza oyunu haline getirebiliriz.”

“Tuesdays With Morrie” filminin yönetmeni ve Cariou'nun Batı New York, New Jersey'deki uzun süredir arkadaşı ve komşusu olan Erwin Maas, bu tutumun Cariou'ya özgü olduğunu söyledi. Yakın zamanda yapılan bir telefon görüşmesinde Maas, “Büyük bir yaygaraya ihtiyacı yok ve hiçbir şeyin onun altında olduğu hissine sahip değil” dedi. “Onu harekete geçiren şey işine olan tutkusu.”

Altmış yılı aşkın bir süredir devam eden sahne ve sinema kariyeri boyunca Cariou, 2015 yapımı “Spotlight” filminde gözden düşmüş Kardinal Bernard Law karakterini canlandırdı ve 14 sezon boyunca CBS dizisi “Blue Blood”da eski bir New York polis komiseri olarak rol aldı. ” .”

Ancak Morrie'yi oynamanın zorluğu, rolü her gece sahne kapısında bırakamamanızdır. Domig, pek çok yaşlı oyuncunun, kendilerine biraz fazla yakın gelebilecek bir temayı (hayatın sonuyla zarafetle yüzleşmek) ele almakta isteksiz olabileceğini söylüyor.

Peki Cariou için? “Kolaydı” dedi.

“Bu, Morrie'nin oyunda ALS hastası olduğu haberini aldığında söylediği şeye benziyor” diye devam etti. “Diyor ki, 'Kendime şunu sordum: Pek çok insan gibi ben de dünyadan mı çekileceğim, yoksa yaşayacak mıyım?' Ve şuna karar veriyor: “Geri kalana kadar yaşayacağım.” Ve ben de tam olarak bunu yapıyorum.”

Her akşam Cariou'nun yanında Morrie'nin eski öğrencisi Mitch'i oynayan Domig sadece başını salladı.

“Bu çok cesur bir başarı” dedi. “Len, 'Bakalım bu bende nerede yaşıyor' demekten korkmuyor.”

Domig, salgın sırasında oyunu yeniden okuduktan sonra oyunun saflığı ve açıklığından etkilendiğini söyledi. Cariou ve Maas'ı 2022'de kilisenin bodrumunda oyunun bir günlük ilk okuması için işe aldı.

Cariou ve eşi daha sonra resepsiyon için şarap dağıtırken yaklaşık 60 kişi kilisenin bodrum katındaki katlanır sandalyelere oturdu. Domig, “Sonunda herkes gözyaşlarına boğuldu” dedi. “Birbiri ardına bana 'Bu oyunu prodüksiyon olarak yapmalısın' dedi.”

Gündüzleri “Mavi Kanlar”ın sahnelerini çeken Cariou'dan bir akşam okuma yapmasını istemek başka bir şeydi ama ona bütün bir diziyi yaptırtmak başka bir şeydi. (Domig, Cariou'ya Broadway dışı bir prodüksiyon için ödeyebileceği miktarın hiçbir şekilde bir televizyon sözleşmesiyle karşılaştırılamayacağını bildiğini söyledi; ancak bunun bir önemi yokmuş gibi görünüyordu. “Bunun için ona bir çek verdik. Domig, “100 dolar karşılığında basıldı” dedi. “Ama sonunda parayı bozdurmadı.”)

Ayrıca Domig özel bir şeyin peşinde olduğunu biliyordu ve Cariou'nun da öyle düşündüğünü umuyordu. Soruyu sordu.

Ve Cariou şunları söyledi: Evet.

Anlaşıldığı üzere, alacakaranlık yıllarında kendisi olan biri olmasına rağmen, oyunun ölümle ilgili açık sözlü tartışmaları onu ertelememişti.

“Yaş sorunuyla mücadele ediyorlar” dedi. “Bu olduğunda Morrie 70'li yaşlarındaydı, ben de 'O zaman 70'li yaşlarımdayım' dedim. Kendine söylemen gereken şey bu.”

90 dakikalık gösterinin tamamı boyunca sahnede olma talepleri bile onu şaşırtmadı. haftada altı kez öfkeleniyor, çığlık atıyor, hıçkırıyor, tekerlekli sandalyesinden düşüyor ve ilerleyici solunum yetmezliği çeken bir adamın vücudunda yaşıyor.

Cariou, “Bunu canlandırıcı buldum” dedi. “Bir oyun için ihtiyacınız olan kasları kullanmalısınız. Morrie'nin ALS hakkında konuşması gibi: Kaslarınız artık mesajı anlamadığında körelir ve ölürler. Mesajın bana da ulaştığından emin olacağım.

Domig araya girdi, “Birkaç gün 'Blue Bloods'ın setindeydi ve sonra gelip bu gösteriyi yaptı. İnanılmaz bir enerjisi ve dayanıklılığı var; benim enerjim ve yeterince uyuyup uyuyamadığım konusunda endişeleniyor!

Cariou'yla birlikte orijinal Broadway yapımında Angela Lansbury'yle birlikte rol alan eski Sweeney Todd oyuncusu Victor Garber için Cariou'nun işine olan bağlılığı hiç de sürpriz değil.

“Len Cariou ve Angela Lansbury ile prova odasında olmak; Daha büyük bir şey hayal edemiyordum,” dedi 75 yaşındaki Garber bir telefon görüşmesinde. “Küçük Bir Rahip'in ilk perdesinin sonunda Len ve Angela'yı izlerseniz asla ona yetişemezsiniz.”

“Len başarılı bir aktör; yaşıyor, yiyor ve nefes alıyor” diye ekledi. “Bunu yaptığı New York için büyük bir şans.”

“Tuesdays With Morrie” orijinal üç haftalık serinin son 11 performansının ve uzatmanın ilk gösterisinin biletleri tükendi.

Cariou, “İzleyiciler arasında oldukça fazla genç vardı ve sanırım onlar da bunun kendilerinde bu kadar yankı uyandırmasına şaşırdılar” dedi. “Aynı şey ebeveynleri, yani yetişkinler için de geçerli. Çocukken onları etkileyen veya onlara ilham veren ve Mitch gibi muhtemelen bir daha asla göremedikleri bir akıl hocası veya öğretmeni hatırlatılıyor.

Ancak Domig, kitabı okuyan diğer kişilerin kendisine diziyi izlemekten korktuklarını çünkü yakın zamanda sevdikleri birini kaybettiklerini veya kendilerine yakın birinin benzer bir mücadele yaşadığını söylediklerini söyledi.

Domig onlara “Evet, adam her gecenin sonunda ölüyor” diyor. “Fakat onun bu yolculuğa yaklaşma şekli – yol boyunca gösterdiği direnç, neşe, teşvik ve umut – bundan daha önemli olamaz.”

Gösterinin birkaç hafta daha sürmesi planlanıyor ancak Domig bunun ömrünün sonu olmayacağını umuyor.

İnsanlar geldiği sürece bunu yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. “Ve eğer bir şekilde Broadway transferini hayal edebilseydim…”

Cariou için bu gayet iyi olurdu.

“Yapabildiğim sürece elimden geleni yapacağım” dedi.