“Like a Romance”: Laura Linney ve Jessica Hecht’in Bahar Şenliği sahnede

MoonMan

Member
Alice ve Diana birbirlerinden pek hoşlanmazlar. İlk başta değil. Ohio Üniversitesi’nde bir öğretmen olan Diana, Alice’in entelektüel olarak hafif ve pullu olduğunu düşünüyor. Bir fakülte karısı olan Alice, Diana’yı küçümseyici bulur.

Diana’yı canlandıran Laura Linney, “Pek olası arkadaş değiller,” dedi hafife alarak.

Yine de Orta Batı’da bunaltıcı birkaç ay boyunca genç kızları tarafından bir araya toplanmış durumdalar ve çocuk havuzları ve dondurmalar üzerinden bir ilişki gelişiyor. Sonunda bir aşkın mavi aleviyle yanıp tutuşacak olan dostlukları, her kadının hayatını sonsuza dek değiştirecektir.

David Auburn’un, Daniel Sullivan tarafından yönetilen, Linney ve Jessica Hecht’in (Alice) 50’li yaşlarındaki kadınlar olarak 20’li yaşlarındaki çok önemli bir zamanı hatırladıkları, hararetli bir iki elli oyun olan Summer, 1976’nın özü budur. Manhattan Theatre Club’ın ağırlıklı olarak art arda monologlardan oluşan prodüksiyonunun 25 Nisan’da Samuel J. Friedman Theatre’da açılması planlanıyor.

Bir hafta içi sabahı, iki kadın MTC’nin Midtown ofislerinde boş bir prova alanında buluştu. Bu, bu süreçte hassas bir andı. Linney, “Denemenin üçüncü haftası benim için her zaman bir felakettir, çok hüsrana uğradım,” dedi. Ve Hecht, Signature Theatre’da Sarah Ruhl’un Letters From Max adlı başka bir gösterisinde rol aldı. Ancak dökümlü kıyafetler giymiş yardımcı yıldızlar yeterince rahat görünüyordu.

Her ikisi de Sullivan’la – Hecht uzun zaman önce The Heidi Chronicles’da, Linney en son The Little Foxes’ta – çalışmış, ama asla birlikte çalışmamış sahne ve sinema gazileridir. Parçayı birbirlerini dikkatle dinleyerek öğrendiler.

Hecht, “Bir tür romantizm gibi,” dedi.

Sabah ortası kahvesinde – “Bazen Tanrı çok hızlı gelir,” dedi Linney, içecekler gelirken Tennessee Williams’tan alıntı yaparak – iki kadın oyunu, süreci ve neden tiyatroya geri döndüklerini tartıştı. Bunlar röportajdan düzenlenmiş alıntılardır.

1976’ya dair hangi anılarınız var?

JESSICA HECHT
Annemin Boşanması ve Farkındalık Grubu.

LAURA LINEY Corkys giydiğimi ve dudaklarımı şapırdatarak ve buğday tohumu gibi kokan şampuanımla gerçekten havalı hissettiğimi hatırlıyorum.

Bu bahar NYC tiyatrosu, müziği ve dansı hakkında daha fazla bilgi

Sizi bu karakterlere çeken neydi?

ASTAR
İlk başta karaktere ilgi duymadım. Birkaç haftadır üzerinde çalışana kadar bir karakterin kim olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Yani benim için gerçekten insanların birleşimiydi. Dan Sullivan adımı fısıldarsa gelirim. Dürüst olmak gerekirse, adam benden ne yapmamı isterse onu yapacağım. Ve gerçekten Jess ile yapmak istedim çünkü o çok harika. Ayrıca, yeni bir parça için yaşasın!

mızrak Sana hiç söylemedim ama resmi olarak benden oyunu oynamamı istemelerinden önce Dan’i 93. Cadde ile Broadway’in köşesinde gördüm. “Laura ile çalıştın mı?” dedi, ben de “Hayır, onunla çalışmadım” dedim ve o, “O gerçek bir anlaşma” dedi. Ve bu doğru çünkü senin net bir niyetin var. Bunu paylaşıyoruz. Yakınlığı konu alan oyunlarla ilgileniyorum.

ASTAR O zamanlar cep telefonlarından, internetten önceydi. Dostluklar çok derindi. Bir ilişkiyi veya arkadaşlığı sürdürmek için göstermek isteyeceğiniz çaba! Ve birine anında erişememenin getirdiği romantizm.

Peki kaydolduktan sonra, bu karakterleri oluşturmak için ne gibi çalışmalar yapıldı?

mızrak
Benim yaklaşımım daha içsel, gerçekten dile ve hikayenin nasıl çalıştığına bağlı. Oldukça can sıkıcı.

ASTAR Hayır, hiç de değil.

mızrak Her zaman tekniğimin diğer oyuncuları kızdıracağından endişeleniyorum. hiç bu duyguya kapıldın mı Bunun diğer kişi için sinir bozucu olması gerektiğini mi?

ASTAR Başka birinin sürecini izlemeyi seviyorum. Bizim yaptığımız bu çılgınlığı nasıl yapıyorsun? Hepimiz çok farklı olduğumuz için, oyuncu ile karakter arasındaki arayüzün nerede olduğunu görmek her zaman heyecan vericidir. Onları içeri alan, karaktere kan bulaştıran nedir? Mesela, yollarını nereden buluyorlar?

Ben bir oyun yazarının kızıyım. Bu yüzden daha çok metin tabanlı çalışıyorum. Parçanın bana ne anlattığını dinlemeye çalışıyorum. Üzerinde çalışıyorum, üzerinde çalışıyorum ve üzerinde çalışıyorum. Sonra öyle bir an gelir ki, kelimenin tam anlamıyla sayfadan kalkar ve üç boyutlu bir canlıya dönüşür. Sonra beni etkilemeye başlıyor. Her zaman olmaz. Ama zamanı geldiğinde heyecan verici olacak.

Bu kadınlar kim? Alice kimdir?

mızrak
Alice’in insanlarla ilişki kurma ve farklı insanlara ilgi duyma söz konusu olduğunda bir tür dürtüselliği vardır. Bu beni heyecanlandırıyor. Kesinlikle o kişi bendim.

Diana kim?

mızrak
O tam bir muamma. O çok karmaşık.

ASTAR Soru, gerçekte kim olduğu ve kim olduğunu düşündüğü ile ilgili olarak ortaya çıkıyor. İkisi arasında büyük bir fark var. Sanatçı olmak istiyor. onun için önemli Bu bir aramadan daha fazlası. Bu kutsal bir anlaşma. Ve çok acı çekiyor. Taviz vermez, inatçıdır. Algılayıcı, anlayışlı ve tanılayıcıdır. Ayrıca kim olduğunu, neye ihtiyacı olduğunu veya ne istediğini gerçekten bilmiyor.

Bu arkadaşlık neden bu kadar yoğun?

mızrak
İkisi de ortak olarak birine sahip olma ihtiyacını gerçekten hissediyor. Alice ile Diana ona çok şey öğretir.

ASTAR Kendilerinde olmayan ama diğer kişide bolca bulunan nitelikler onları cezbeder. Ve bir birliktelik duygusu var. Bir aile duygusu var, bir kimya duygusu var. Biriyle tıkladığınızda, bu gerçekten güçlüdür.

mızrak Diana ile arkadaş olmak neredeyse bir ilişki gibidir, Alice’in tüm metabolizmasını değiştirir.

ASTAR Kimyasal olarak değiştirilmişsin. Ve ruhsal olarak yeniden düzenlendiniz.

Provalara yaklaşık dört hafta kaldınız, oyun hakkında ne öğrendiniz?

mızrak
Dün elimizde kitaplarımız olmadan oyunun ilk temsilini gerçekleştirdik. Ve çok korkutucuydu ama üstesinden geldik.

ASTAR çok şey öğreniyoruz Hiçbirimizin tüm cevaplara sahip olduğunu iddia ettiğini sanmıyorum. Belki de bu işi ne kadar uzun süredir yaptığımızı gösteren tek şey bu. Eğer çok biliyorsan, büyüme için yer yoktur.

Birbirine bu kadar güvenmek zorunda kalan iki elin neşesi ve dehşeti nedir?

ASTAR
Sevinç, samimiyet ve bağlantıdır ve orada yalnız değilsiniz. Toplam karşılıklı bağımlılık vardır. En büyük korkusu, başı belaya girerse ona yardım edemeyeceğim.

mızrak Evet, diğer kişiyi hayal kırıklığına uğratacağımızı.

ASTAR Dil çok zor. Konuşmayı asla bırakmıyoruz. Bunu batıracağız. Biz insanız. Şovun raydan çıkmasına yetecek kadar her şeyi mahvedeceğimize dair bir korku var.

İkiniz de kariyerinizin çoğunu televizyonda geçirdiniz. Sizi tiyatroya dönmekten alıkoyan nedir?

mızrak
Kendimi topluluğumuza çok ama çok bağlı hissediyorum. Bu topluluğun bir parçası olmak kesinlikle profesyonel hayatımın en büyük başarısı. Birlikte hareket ettiğim ve adına hareket ettiğim insanlarla muazzam bir enerji ve insan bağı hissediyorum. Başka hiçbir şey bunu tekrar etmez.

ASTAR Bu bir aile işi. Onunla beni aşan bir geçmişim var. Ayrıca bunun kamu yararının bir parçası olduğuna kesinlikle inanıyorum. Tiyatro, izleyicilere entelektüel, duygusal ve ruhsal beslenme sağlar. Ve ritüeli seviyorum. İşle, TV ve filmde yapabileceğiniz her şeyden çok daha derine inen bir bağlantı var. Çünkü baştan sona haftada sekiz gösteri yapıyoruz.

mızrak Bu bir din. Geçen gün birisi bana, “Ah, bu benim dinim. Tiyatroda olun.”

ASTAR İnsanlar bana “Hangi kilisede büyüdün?” diye soruyorlar, “Tiyatro” diyorum. Hayata dair önemli olan her şeyi tiyatroda öğrendim.