Mary Todd Lincoln, kabare yıldızına engel mi oldu? Bu Cole Escola'nın görüşü.

MoonMan

Member
Mary Todd Lincoln hakkında bir komedi olan “Oh, Mary!”'de Lincoln akademisyenlerini ve sadecilerini felce sürükleyecek anı tam olarak belirlemek zor. First Lady'nin, John Wilkes Booth'un daha sonra 14 Nisan 1865'te kocasını vurduğu Our American Cousin adlı oyundaki bir rol için seçmelere feci bir şekilde girmesi olabilir. Ya da son derece gizemli Lincoln'ün masasında sözlü olarak tatmin olması. Belki kusmuk içme sahnesi?

Grevler oldu.

Serinin yazarı ve yıldızı Cole Escola, “Gişede bunun gerçekten Abraham Lincoln'le ilgili bir oyun olduğunu düşünen insanlar gördüm ve kendimi biraz kötü hissediyorum ama aynı zamanda da komik” dedi. son telefon görüşmesi.

“Oh, Mary!”: Stonewall öncesi bir gey barda geçen kin dolu, dramatik bir komediye benziyor ya da belki de Jackée Harry'ye ve onun 1980'lerdeki durum komedisi “227”deki neşeli karşılamasına alternatif bir kabare hürmetine benziyor.

Ah, Mary!'nin gay barlarla ya da Jackée Harry'yle alakası yok elbette ama durum aynı: Eski First Lady, şen şakrak bir alkolik olarak tasvir ediliyor ve o, Escola'yı büyüleyen son giyinmiş kadın. (Gösteri Perşembe günü açılıyor ve 24 Mart'a kadar Off Broadway'deki Lucille Lortel Tiyatrosu'nda devam edecek.)

İkili olmayan Escola, Lincoln ailesinin öğrencisi olmak şöyle dursun, yaklaşık üç hafta önce Mary Todd Lincoln hakkında yalnızca “bazı yüzeysel” şeyler okumaya başladıklarını söyledi.

“Sahip olmayı dilerdim herhangi Araştırın” dediler. “Ama şovu benimle aynı üçüncü sınıf anlayışına sahip bir izleyici kitlesi için yazmak istedim.” (“Sadece kostümü giymek istedim,” diye itiraf ediyor Escola bir Instagram videosunda donukluğu.)

Escola'dan Mary Todd, James Prideaux'nun 1972 Broadway biyografik draması “The Last of Mrs. Lincoln”de Julie Harris'in Tony Ödülü kazandığı Amerikalı First Lady değil. Bu portre aynı zamanda Sally Field'ın Steven Spielberg'in 2012 tarihli biyografik filmi “Lincoln”deki canlandırdığı didaktizmi de içermiyor. Ayrıca kendisi, 2022 yapımı aile dostu müzikal “The Lincolns of Springfield”da görülen aile dostu güzelliğe de sahip değil.

Sam Pinkleton'ın yönettiği ve Escola'nın hararetle canlandırdığı Bayan Lincoln, küçümseyici, depresif, öfke nöbetlerine yatkın, romantizme aç bir First Lady'dir ve bu huyunun kökleri onun bir kabare yıldızı olma yönündeki gerçekleşmemiş hayallerinden kaynaklanmaktadır. Conrad Ricamora'nın canlandırdığı kuşatılmış Başkan Lincoln, onu “aptal” olarak adlandırıyor ve “aptal” kelimesinin önüne kaba, devlet adamlığına yakışmayan bir sıfat ekliyor.

Escola, Bayan Lincoln'e çılgın bir fahişe gibi davranma kararının kişisel farkındalıktan kaynaklandığını söyledi: kendilerinin de sıklıkla “iğrenç, sinir bozucu, baş belası” olarak görüleceğini biliyorlardı.

“Bütün bunları bu şekilde görülen tarihi bir şahsiyet aracılığıyla aktarabilmek gerçekten eğlenceliydi” dediler.

Kaba ve acımasızca gey: Bu, şımarık drag performansları ve Hulu dizisi “Zor İnsanlar”daki Nelly eşcinsel fahişesi Matthew rolüyle tanınan şımarık komedyen ve aktris Escola için tanıdık bir materyal. Ve onun oyunu, 16. başkanın, Skittles'ı deviren bir çocuk gibi kutsal inekleri yutan bir dünyada (komedi, korku, gerilim) saygısız bir figür olarak kalıcı gücünün en son kanıtıdır.

Rod Serling, Lincoln'ü “Alacakaranlık Kuşağı”nın 1961 bölümü “The Passersby”de bir karakter haline getirdi. 1998'deki sitcom “Desmond Pfeiffer'ın Gizli Günlüğü”nde Lincoln ve Bayan Roper benzeri Mary, Todd'a kilosu konusunda tartıştılar. (Bu UPN şovu dördüncü bölümünden sonra, kısmen kölelik şakalarına yönelik protestolar nedeniyle iptal edildi. “Oh, Mary!” köleliğe değinmiyor.)

Başkan, 2010'un hit romanı “Abraham Lincoln: Vampir Avcısı”nda ve iki yıl sonraki film uyarlamasında kan emicileri doğradı. Yine 2012'deki “Abraham Lincoln vs. Zombies” filminde ölü Konfederasyona karşı tırpanı eline aldı. “SCTV” ve “The Whitest Kids U'Know” gibi skeç komedi programları Lincoln gibi bir kardeşi tercih etti.

Ama “Oh, Mary!”de başrolü First Lady oynuyor. (Program notlarında başkan, kısaca “Mary'nin Kocası” olarak anılıyor.) Aynı zamanda, Apple TV+'ın James L. Swanson'un çok satan romanından uyarlanan ve Dickens'ın bakış açısına sahip yeni yedi bölümlük dizisi “Manhunt”ta da önde gelen yardımcı oyunculardan biri. Lincoln suikastından sonraki günlerde Booth'un hayat arayışı. (İlk iki bölüm 15 Mart'ta yayınlanacak.)

“Manhunt”ın yaratıcısı Monica Beletsky, Lincoln'ün (Hamish Linklater) karısının (Lili Taylor) görüşlerine nasıl saygı duyduğunu vurgulayan filmi “bir kedi-fare dedektif gerilim filmi” olarak adlandırıyor; bu, öncelikle zor, dengesiz insanların tasvirinden farklı bir yaklaşım. bayan.

Beletsky, “Onun deli olup olmadığı sorusunun abartılı olduğunu düşünüyorum” dedi. Onun gerçek bir Amerikan kahramanı olduğu farklı bir versiyonuna ışık tutmaya çalışıyorum.”

37 yaşındaki Escola'nın mirasçısı olduğu Sirkian melodramının ve şehir merkezindeki drag impresario Charles Busch'un hayranları, Escola'nın Mary'sini bir kamp tipi olarak tanıyacaklar: sadakatsiz kocalarına rağmen, aşırı çocukları olan ve belli bir mizaç ve yaşta bir kadın. hayal edilemeyecek dayanıklılık testleri.

Mary Todd Lincoln ve Mildred Pierce'ın ortak noktası hiçbir şey değil. Ancak pembe dizi anlamında ortak bir zemine sahipler.

Mary Todd, Kentucky'de varlıklı bir evde büyümüş olmasına rağmen, bir mektupta çocukluğunun “kasvetli” olarak tanımladı. Annesi o altı yaşındayken öldü ve babası hızla yeniden evlendi, bu da onu terk edilmiş hissetmesine neden oldu. Kendi evliliği sırasında, en azından ara sıra Lincoln'e fiziksel olarak saldırdı ve bazen de Lincoln ona saldırdı. Kendisi ve ulus onun suikastının yasını tutarken, dört çocuğundan üçünün ölümü de dahil olmak üzere ömür boyu süren trajedilerle mücadele ederken zihinsel sağlığı bozulmaya devam etti.

Illinois Springfield Üniversitesi'nden tarih profesörü Michael Burlingame, Lincoln'e “klasik kılıbık koca” muamelesi dışında ilk bakışta Mary Todd Lincoln'de komik hiçbir şey olmadığını söyledi.

“An American Marriage: The Untold Story of Abraham” kitabının yazarı Burlingame, “Mary Todd Lincoln hakkında yazarken çoğu insanın benimsediği normal yaklaşım, onun tarihçiler ve biyografi yazarları tarafından yanlış tanıtılması ve acınacak durumda olmasıdır” dedi. Lincoln ve Mary Todd.” “Onun bir komediye dayanacak bir karakter olması bana pek mümkün görünmüyor.”

“Ah, Mary!”

Kesinlikle, dedi.

Escola, Bayan Lincoln'ün eksikliklerinin onu kampanya yapmaya değer kıldığını söyledi.

“İnsanlar onu daha iyi göstermek için bu şeyleri görmezden geliyor çünkü bunun onu daha az sevimli veya daha az kahraman yaptığını düşünüyorlar” dediler. “'Herkesi sinirlendirmesinin harika olduğunu düşünüyorum' demek için aptal olmanız gerekir. Aptal derken benim mizah anlayışıma sahip birini kastediyorum.

“Ah, Mary!” Mary Todd Lincoln'ün kurt adam, paralı asker ya da başka bir tür kinayesi olarak yeniden öne sürülmesinin ilklerinden biri olup olmayacağını kim bilebilir? “Bayan. New York Halk Kütüphanesi'nin yeni Lincolnalia varlıklarının edinilmesine yardımcı olan el yazmaları, arşivler ve nadir kitaplardan sorumlu direktör yardımcısı Julie Golia, Lincoln'ün tabu olmak bir yana, “yorumlayıcı yaratıcı yeniden tasavvur için olgunlaştığını” söyledi.

Golia, “Şu anda içinde bulunduğumuz anı, kayda değer siyasi çalkantıları, salgının arka planını ve #MeToo'yu, kimlik sorularını ve kimin hikayelerine öncelik verilmesi gerektiğini bir düşünün” dedi. “Bu büyüleyici tarihi figürü tekrar ziyaret etmek, durumu tersine çevirmek ve onu hikayenin merkezine koymak için daha iyi bir zaman olabilir mi?”

Bu onun da “Ah, Mary!” göreceği anlamına mı geliyor?

“Evet,” dedi.