Mircea Lucescu: Ukrayna’da olanları gördüğümde ruhum acıyor

kunteper

Global Mod
Global Mod
Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı daha sonrası ülkesi Romanya’ya periyot zorunda kalan Dinamo Kiev’in teknik yöneticisi Mircea Lucescu, Ukrayna’da yaşadıklarını hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

The Guardian’a konuşan deneyimli teknik yönetici, olayların yaşandığı birinci anlarda neler yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Gecenin bir yarısı uyandım ve düşündüm: ‘Hava ne durumda? Şubat ayında şimşek fırtınası mı?’ Büyük bir gürültü duydum ve ses korkutucuydu. Sabah alarm beni tekrar uyandırdı. daha sonra ne olduğunu öğrendim. Her yerde panik vardı.”

“Ukrayna’da olanları gördüğümde ruhum acıyor”

Ukrayna’dan ayrılırken şahit olduğu manzaraların kendisi için güç olduğunu belirten Lucescu, “Romanya’ya giderken şahit olduğum sahneler benim için sıkıntı oldu. Çocukları olan beşerler, huduttan kilometrelerce uzakta otomobillerini bırakıp bir elinde bagaj, başkasında çocuklarla sona daha süratli varmayı umarak yürüyorlardı. Sondaki otomobil kuyrukları muazzamdı. Bilgi vermeye çalışıyorum ancak haberleri epey fazla izlemiyorum. Ukrayna’da olanları gördüğümde ruhum acıyor.” sözlerini kullandı.

“Ayrılmak istemedim”

Ukrayna’dan ayrılmak istemediğini lakin yardımcı olmak ismine ülkesine döndüğünü belirten Lucescu, “Ayrılmak istemedim. Bunu yalnızca oyuncularımla bir arada Bükreş’ten, Kiev’de olduğumdan daha fazla yardım edebileceğimi fark ettiğim için yaptım. Romanya büyükelçiliği ayrılmam konusunda ısrar etti ve kulübüm de gitmem gerektiğini düşündü. Ancak evvel gruptaki oyuncularıma ne olacağını bilmek istedim. Kiev’in birkaç kilometre haricinde bulunan kadronun idman tesislerinin daha inançlı olacağını düşündük.” dedi.

Futbolculara ve ailelerine inançta olmaları ismine yardım eden Lucescu, “Bunalmadım. Birilerinin bir şeyler yapması gerekiyordu. Yapabileceğim kadar yardım ettim, yardımcı olmak için elimden geleni yaptım. Aileleri inançta ve oyuncular da bundan yürek alıyor.” kelamlarını lisana getirdi.

Shakhtar ve Dinamo oyuncularından ortak bir ekip

Ukrayna Ulusal Grubu’na da yardımcı olmak isteyen teknik adam, “Ukrayna Futbol Federasyonu’na fikirlerimi anlattım. Bükreş’te idman yapan ve oynayan Shakhtar ve Dinamo oyuncularından oluşan ortak bir ekibe sahip olmanın düzgün bir fikir olacağını düşünüyorum. Memleketler arası oyuncuların Avrupa kupalarında yer almayan kulüplere karşı hazırlık maçları yapmalarını ve bir ekip oluşturmasını diliyorum. Dönemin alanda bitmesini isterdim fakat şu anda epey güç. Shakhtar’ın 10’dan fazla oyuncusunu kaybettiğini hayal edin. Şu anda rekabete yer yok, biz biriz. Birbirimize bağlıyız ve mümkün olduğunca yardım etmeye çalışıyoruz. Tek maksadım bu.” açıklamasını yaptı.

“Günlük rutinimi özlüyorum”

Lucescu kelamlarını ise şöyle noktaladı: “Ukrayna’da yaşananların bedelini Rus atletlerinin ödememesi gerektiğini söylemiş oldum ve birçoğu bunun için bana saldırdı. Lakin sporun barış uğraşlarına katkıda bulunabileceğine inanıyorum. Hepimizin istediği bir şeye giden yolu açabilir. Çatışma bittikten daha sonra ne yapacağız? Aramızdaki barışı nasıl sağlayacağız? Günlük rutinimi özlüyorum, idman seanslarımı özlüyorum.”