Müzikallerde üç kez Tony kazanan Hinton Battle, 67 yaşında hayatını kaybetti

MoonMan

Member
1981'de Duke Ellington'ın müzikal revü “Sophisticated Bayanlar”daki performansıyla üç Tony Ödülünden ilkini kazanan, galaya birkaç hafta kala dokunmayı öğrendikten sonra kazanan çarpıcı dansçı Hinton Battle, Salı günü Los Angeles'ta hayatını kaybetti. 67 yaşındaydı.

Hastanede öldüğü, Broadway'de onunla dans eden ailenin sözcüsü Leah Bass-Baylis tarafından doğrulandı. Bir sebep belirtmedi.

Bay Battle'ı 16 yaşından beri tanıyan dansçı, koreograf ve oyuncu Debbie Allen, “Bazı insanlar dans ruhuyla doğar” dedi. “Hinton Battle böyle bir insandı.” Şöyle ekledi: “Teknik olarak kendisine yaklaşan herkesten üstündü. Ritmi ve tarzı vardı. Bir süpernova gördün.”

Bay Battle, 18 yaşında “The Wizard of Oz”un tamamen siyahlardan oluşan uyarlaması “The Wiz”de Korkuluk rolünü oynadıktan birkaç yıl sonra “Sofistike Bayanlar” seçmelerine katıldı. Bale dansçısı olarak eğitim almış, nasıl vuracağını bilmiyordu ve Gregory Hines ve Gregg Burge gibi usta vuruşçularla bir gösteride olmanın baskısını hissediyordu.

Seçmelerde Bay Battle, yumuşak ayakkabı rutinini manipüle ettiğini söyledi.

1984'te Haberler'a “Panikledim” dedi. “Önceden kapıyı nasıl çalacağını bilmene gerek yoktu. Tap çok uzun zamandır dışarıdaydı ve gösterilecek pek bir şey yoktu.”

Gösteriye katılmadan önce ve gösteri sırasında, gösterinin koreograflarından biri ve uzun süredir usta tap eğitmeni olan Henry LeTang'dan yoğun dersler aldı. Desteğin karşılığını aldık.

Boston Globe'da eleştirmen Kevin Kelly, Bay Battle'ın “fırsat bulduğunda topluluktan öne çıkmayı – yani kendini ayırmayı kast ediyorum – başardığını” yazdı.

Şöyle ekledi: “Dansı ihtişamla dolu.”

Bir Müzikalde En İyi Erkek Oyuncu dalında Tony ödülünü kazandıktan sonra Bay Battle, heykelciği annesinin Washington, D.C.'deki evine getirdi. 1981'de The Washington Post tarafından çekilen bir sahnede, heykelcik küçük çantanın iplerini çözdü ve Tony'yi dışarı çıkardı.

“Ah, güzel!” dedi mutlu bir şekilde ve ekledi: “Bunu bana bırakır mısın?”

Bay Battle, “Adaylık plaketini alabilirsiniz ama Tony'yi alamazsınız” dedi. “Bu benim.”

Sonraki on yılda, “The Tap Dance Kid”de, Amerika'nın gösteri dünyasındaki tutkularını yönlendiren, hevesli bir Broadway dansçısı ve koreografı olan Dipsey Bates rolüyle Müzikalde Başrol Oyuncu dalında iki Tony Ödülü daha kazandı – bu kategoride bir rekor – Başlık karakteri ve daha sonra “Bayan Saygon” da.

Frank Rich, 1983 tarihli “The Tap Dance Kid” Times incelemesinde, Bay Battle'ın “o kadar çok tap varyasyonu çalabildiğini ve ayaklarının seslerinin bir perküsyon senfonisine dönüştüğünü” yazdı.

“Pippin” müzikalindeki Tony ödüllü performansıyla tanınan aktör ve dansçı Ben Vereen, Bay Battle'ı ilk kez “The Tap Dance Kid”de gördü.

Bay Vereen bir telefon görüşmesinde “Hinton'ın hareket ifadesi içeriden yapılan bir işti” dedi. Onun için hiçbir şey mekanik değildi. Bu bir duyguydu. Eğer içten geliyorsa gerçektir.”

Bay Battle'ın 1991'deki “Miss Saigon” filmindeki Tony ödüllü performansı dans gerektirmedi. Dizinin talihsiz sevgililerini (çavuş erkek arkadaşı ve Vietnamlı bir barmen) tanıtan ve daha sonra Amerikan askerlerinin ve yerel kadınların terk edilmiş çocuklarının savunuculuğunu yapan bir denizci olan John'u canlandırdı. “Bui Doi” şarkısında acilen çocuklara şefkat çağrısında bulunuyor.

1991'de Associated Press'e “Bu şarkıyı söyledikten sonra yıkıldım ama bunu yalnızca şifonyerim görüyor” dedi.

Hinton Govorn Battle Jr., 29 Kasım 1956'da ABD Ordusunda görev yapan babasının görev yaptığı Batı Almanya'nın Neubrücke kentinde doğdu. Annesi Carrie (Griffin) Battle bir muhasebe müdürüydü. Hinton, hayatta kalan tek kız kardeşi Lettie ve Eddie Battle ile iki erkek kardeşi Washington'da büyüdü.

Hinton, 10 yaşında Jones-Hayward Okulu'nda bale derslerine başlamadan önce evde ve ilkokul yapımı “Fındıkkıran” filminde dans etti. 13 yaşındayken New York'taki Amerikan Bale Okulu'ndan burs aldı ve Washington'a dönmeden önce yaklaşık üç yıl orada kaldı. Ancak gösteride koro dansçısı olan kız kardeşi Lettie'nin önerisi üzerine kısa süre sonra The Wiz seçmelerine katılmak üzere New York'a döndü.

“The Wiz” 1974'ün sonlarında Philadelphia'daki Broadway denemesine başladığında, yönetmen Geoffrey Holder Bay Battle'ı koro hattından Korkuluk'u oynaması için çıkardı ve hastalanan çok daha yaşlı Stu Gilliam'ın yerine geçti. Broadway açılışının ardından The Record of Hackensack, NJ'den dans eleştirmeni Emory Lewis, Bay Battle'ın “The Sihirbazı” filminde Korkuluk'u oynayan aktör ve dansçıya atıfta bulunarak “Ray Bolger'ın zarafetiyle” hareket ettiğini yazdı. 1939” Oz'u canlandırdı.”

Bay Battle, The Wiz'de yaklaşık iki yıl geçirdi, ardından bale okuluna döndü ve Chicago'daki Lyric Opera Ballet Company'de ve Harlem Dans Tiyatrosu'nda performans sergiledi. Ancak Broadway yeniden ilgi gördü ve 1981'de “Sophisticated Bayanlar”ın orijinal kadrosuna katılmadan önce Bob Fosse'nin “Dancin'” adlı revüsünde yedek oyuncu olarak çalıştı.

1983 yılında Bay Battle, genel olarak Supremes'in hikayesine dayanan “Dreamgirls”de soul şarkıcısı James (Thunder) Early rolünde Cleavant Derricks'in yerini aldı. Aynı yılın ilerleyen saatlerinde The Tap Dance Kid'in provalarına başlamak için ayrıldı. “Miss Saigon”un yanı sıra Broadway'deki diğer rolü – 1997'deki James Naughton rolü – “Chicago”nun müzikal yeniden canlandırılmasındaki neşeli ve acımasız savunma avukatı Billy Flynn rolüydü.

Bay Battle ayrıca Baltimore Sanat Okulu'nda bale koreografisi yaptı ve şarkıcılar Anita Baker ve Sister Sledge için gösteriler yaptı ve dansçı Bayan Allen ile iki Akademi Ödülü gösterisinde işbirliği yaptı. 2006'da Outkast müzikali Idlewild'in (2006) ve Broadway dışı gösteri The Evil Dead: The Musical'ın koreografisini yaptı.

2017'de Japonya'da bir dans akademisi açtı ancak 2022'de, kısmen sağlık sorunları nedeniyle koronavirüs pandemisi nedeniyle kapandı.

Bay Battle, Broadway'dekinden farklı bir rolde olmasına rağmen “Sophisticated Bayanlar” (1982) ve “Dreamgirls” (2006) film versiyonlarında yer aldı.

En unutulmaz film görünümlerinden biri, “Buffy the” adlı televizyon dizisinin müzikal bölümünde insanları şarkı söylemeye ve dans etmeye ve en derin sırlarını itiraf etmeye zorlayacak güce sahip, şarkı söyleyen ve dans eden bir iblis rolüydü. 2001 Vampire Avcı.”

Zoot kıyafeti, tayt ve şeytan maskesi giyen kendine güvenen Bay Battle, Buffy'nin küçük kız kardeşi Dawn'a onu başka bir boyuta götürüp kendi gelinini yaratacağını söylediği bir sahnede step dansı yaparak ilerliyor. Bay Battle büyük bir cesaretle şarkı söylüyor:

Ben en ateşli şeyim! Ben Twist and Shout'um!

Şarkı söylemen gerektiğinde, söylemen gerektiğinde!

Beni çağırıyorsun ve koşarak geliyorum.

Müziği açıyorum, eğlenceyi katıyorum.

Şimdi kutluyoruz, bütün mesele bu.