Nicole Scherzinger Norma Desmond rolünde mi? Evet, bir bağlantı var.

MoonMan

Member
Nicole Scherzinger bitkin düşmüştü. Jamie Lloyd’un Andrew Lloyd Webber’in “Sunset Boulevard” adlı eserini yeniden canlandırmasının üzerinden bir hafta geçti ve Scherzinger, geri dönüş denemesi iyi sonuçlanmayan, sessiz filmlerin unutulmuş yıldızı Norma Desmond’un başrolünü oynadı.

Lloyd’un Savoy Tiyatrosu’ndaki sadeleştirilmiş, psikolojik odaklı prodüksiyonunda, Norma’nın çözülmekte olan ruhu, şöhret kaybından ziyade, tüm yeteneklere sahipken göz ardı edilmenin duygusal sonuçlarıyla ilgili bir hikayenin merkezinde yer alıyor. Önceki gece gösterinin sonunda Scherzinger sahnede tek başına durdu, kanlar içinde ve sersemlemiş halde, seyircilerin gürleyen alkışlarını zar zor fark etmiş gibi görünüyordu.

Geçen hafta Savoy’un derinliklerinde bir sandalyeye kıvrılıp “Yorucu” dedi. “Fakat yıllardır potansiyelimin yalnızca bir kısmını kullandığımı söyledim ve şimdi buna gerçekten ulaştığımı hissediyorum.”

45 yaşındaki göz alıcı Scherzinger, müzikalin dayandığı 1950 yapımı Billy Wilder filminde Gloria Swanson tarafından ölümsüzleştirilen Norma rolü için ilk bakışta tuhaf bir seçim gibi görünüyor. Scherzinger, 2000’li yılların başında kurulan bir kız grubu olan Pussycat Dolls’un solisti olarak ün kazandı. Her ne kadar 2014’te Lloyd Webber’s Cats’in West End’de yeniden canlandırılmasında Grizabella’yı oynamış olsa da, Dolls sonrası kariyerinde iki solo albüm ve The X Factor ve The Masked Singer’da jüri olarak uzun görevler yer aldı.

Lloyd yaklaşık 18 ay önce bir toplantı isteyip bu rolü önerdiğinde Scherzinger bile şaşırmıştı. Bir saat süren röportaj sırasında “Müzikal tiyatroda oynamak istediğim birçok rol var ama bu onlardan biri değil!” dedi. “Fikrimin gurur verici mi yoksa saldırgan mı olduğundan emin değildim. Ama Jamie bana filmi izleme dedi; Satırları okuyun, müziği dinleyin. Ve ona delicesine aşık oldum.”

Bir telefon görüşmesinde Lloyd, başlangıçta pandemi sırasında “Sunset Boulevard”ın yeniden canlandırılmasını yönetmeyi düşündüğünü ve “hemen Nicole’ün de bu filmde yer alması gerektiğini düşündüğünü” söyledi.

Beğenilen deneysel yönetmen Norma Desmond’un artık daha yaşlı bir aktrisin rolü olarak görüldüğünü ekledi. Ancak o, “en iyi döneminde olan, gerçekten parlak olan ancak bugün hâlâ 40 yaş üstü kadınların sahip olmaları gereken fırsatlara sahip olmadığından bahsettiğimiz gibi bir kenara atılmış” bir kadın istiyordu. “Olağanüstü uluslararası üne kavuşan ancak daha sonra potansiyelini gerçekleştirme fırsatı bulamayan Nicole ile bir bağ kurduğumu hissettim.”

Kariyeri hakkında Scherzinger, utangaç ve beceriksiz bir çocuk olmasına rağmen “her zaman aç olduğunu ve araba kullandığını” söyledi. Honolulu’da Filipinli bir baba ve Hawaiili Ukraynalı bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Louisville, Kentucky’de dindar ve korunaklı bir ortamda annesi ve soyadını benimsediği Alman-Amerikalı üvey babası tarafından büyütüldü.

Ebeveynleri işçi olmasına ve konserlere veya tiyatrolara gidecek çok az paraya sahip olmasına rağmen, şarkı söyleyerek ve müziği severek büyüdü (annesinin ailesinde Hawaii’nin Oğulları ve Kızları adında bir müzik grubu vardı). Bir sahne sanatları lisesine gitti, Louisville’de profesyonel olarak oyunculuk yaptı ve üniversitede tiyatro (“Stanislavski ve Shakespeare ve diğerleri”) ve ses eğitimi aldı.

Bir akustik rock grubuna katılmak için üniversiteyi erken bıraktıktan sonra Scherzinger, kazananlara bir müzik grubunda yer ve plak anlaşması sunan bir realite dizisi olan “Popstars”ın seçmelerine katıldı. Kazanan grubu Eden’s Crush orta derecede başarılıydı ve Los Angeles’a taşınmasıyla ilgili olarak “beni Louisville’den çıkardı” dedi.

2003 yılında, seksi şarkı söyleyen ve dans eden bir kız grubu olarak yeniden faaliyete geçen eski bir burlesk grubu olan Pussycat Dolls’un seçmelerine katıldı. Scherzinger, Dolls’un “Don’t Cha” ve “Buttons” gibi hit parçalarla milyonlarca plak satmasıyla baş şarkıcı ve tanınan bir isim haline geldi.

Ünlüydü ama “kilisede şarkı söyleyerek büyüyen” bir kadın olarak grubun dar kıyafetleriyle ve cinselleştirilmiş imajıyla mücadele etti ve on yıldan fazla bir süre boyunca takıntılı bir şekilde egzersiz yaparak ve bulimia ile savaşarak geçirdi. “Keşke geri dönüp bunun tadını çıkarabilseydim, bunun sonsuza kadar böyle olmayacağının farkındayım” dedi. “Belki de Norma’nın hissettiği budur: Gençliğiydi, çok çalıştı ve bunu geri alamıyor.”

Pussycat Dolls 2010 yılında dağıldı ve Scherzinger mütevazı bir başarı ile solo kariyerine devam etti. Bu süre zarfında, Lloyd Webber’in onuruna düzenlenen bir TV özel programında “Don’t Cry for Me Arjantin” şarkısını (Lloyd Webber’in “Evita” filminden) seslendirdi. Lloyd Webber, yönetmen Trevor Nunn ile birlikte kendisinden filmin kadrosuna katılmasını istedi. Cats in the West End’in 2014’te yeniden canlandırılması. Scherzinger, gösteri Broadway’e taşındığında yapımda kalmamasına rağmen bu deneyimi dönüştürücü olarak tanımladı (her gece eski benliğimden kurtulup yeniden doğabiliyordum). . Bunun yerine The X Factor’da yer almaya karar verdi ve Lloyd Webber öfkesini açıkça dile getirdi.

Bir telefon röportajında besteci hayal kırıklığına uğradığını çünkü onun yeteneğine inandığını ve “Broadway’de neler yapabileceğini göstermesini istediğini” söyledi. Ancak arkadaş olarak kaldıklarını ekledi ve Lloyd Scherzinger, Norma’yı oynamasını önerdiğinde bundan memnun oldu. “Sanırım o, işimi icra ederken gördüğüm en yetenekli şarkıcı ve aktrislerden biri” dedi. “Zor bir rol ama Nicole müzikal ve dramatik açıdan korkusuz. Ben tam bir hayranıyım.

Scherzinger “Kirli Dans” dedi ama özellikle 2021’de “Annie Live!” adlı televizyon özel programında göründükten sonra müzikal tiyatroya geri döneceğine her zaman inandığını söyledi.

Şimdi tekrar sahneye çıkması nasıl bir duygu? Norma rolüne hazırlanmanın rahatlatıcı bir deneyim olduğunu söyledi: “Bu terk edilmişlik hissini, sürekli yalnızlık hissini, doyumsuz güvence ve güvence ihtiyacını yakından bildiğimi hissettim.” bunların hepsini koy ve işkence mekanlarında sanat yarat.”

Lloyd, Scherzinger’in “sürekli araştırdığını, sorguladığını, ayrıntıları bulduğunu ve karakterin iç dünyasına dair anlayışını derinleştirdiğini” söyledi. Çalışma ahlaklarının (soru sormak, not almak ve bazen molalarda çalışmak) tüm oyuncu kadrosu için ilham kaynağı olduğunu ekledi. “Tüm süreç boyunca onun oyunculuk geçmişi olmadığını asla tahmin edemezsiniz.”

Gelecek planları sorulduğunda Scherzinger, hayalinin genel olarak kendi hayatından yola çıkarak kendi müzikalini yazmak olduğunu söyledi.

“Bunca yıldan sonra nihayet başkalarının ne düşündüğü hakkında endişelenmeyi bırakacak cesareti buldum ve söyleyecek bir şeyim olduğunu biliyorum” dedi. “Jamie’nin her zaman dediği gibi, ‘Sen cesursun, daha cesur ol.'”