Öncü bir sanatçı için, işi kendi yönteminizle yapmış olmanın sevinci

MoonMan

Member
Deneysel yönetmen Ping Chong’un Meredith Monk ile yaptığı gibi 50 yılı aşkın bir süredir bir müzisyen arkadaş yetiştirdiyseniz, belki o arkadaş emeklilik partinizde size bir şarkı söyler. Ve böylece Çarşamba gecesi Chelsea Fabrikası mekanında, ışıldayan bir keşiş klavyenin başına oturdu, Chong’la ilk tanıştığı zamanı hatırladı – dans sınıfında, bol kot pantolon giyen at kuyruklu bir öğrenci olarak – ve “Gotham Lullaby” oynadı.

Kalabalığın başında duran Chong, Monk’un şirketinin bir üyesi olduğu tiyatrodaki ilk günlerine geri dönerek dinliyordu. 76 yaşında, şehir içi tiyatrosunda çoktan bağımsız bir güç haline geldi. Bir belgesel ekibi odada süzülürken, La MaMa ve Wooster Group’tan elçiler, Ping Chong ve Company ile yaklaşık yarım asırını kadeh kaldıran 250’den fazla konuk arasındaydı.

Sıcaklık ve dostluk dolu bir akşamdı, Chong’un New York’ta Asyalı-Amerikalı bir tiyatro sanatçısı olarak yalnız çalışırken hissettiği yalnızlıktan uzak bir dünyaydı. Sally Field, Stephen King ve Monk ile aynı yıl olan 2014’te Başkan Barack Obama’dan aldığı Obie Ödülü sahibi ve Ulusal Sanat Madalyası sahibi Chong, şirketini 1975’te Collidescope gibi niş şovlar yaparak kurdu. (2014), Trayvon Martin suikastından esinlenerek; kukla oyunu “Kwaidan” (1998); ve Chong’un “hepimiz insanız ve yüzeysel yüzeyde olanın bizi ayırdığını düşünmeyi bırakmalıyız” şeklindeki mihenk taşı inancı üzerine Nuit Blanche (1981).

Çin’den göç etmiş bir ailenin çocuğu olarak Toronto’da doğdu, ailesi New York’a taşındığında dört aylıktı. Ailesinin iki restoran ve bir kafe işlettiği Chinatown’da büyüdü ve Midtown Manhattan’daki Sanat ve Tasarım Lisesi’ne gitti. Pratt Enstitüsü’nde iki yıl geçirdikten sonra (“Yanımdaki şövale Robert Mapplethorpe’du”), Görsel Sanatlar Okulu’nda sinema okudu ve 1969’da mezun oldu.

Üç yıl sonra, sanat yönetmeni olarak son gösterisi olan Lazarus 1972-2022 adlı bir versiyonda geçen sonbaharda yeniden ele aldığı ilk bağımsız oyunu Lazarus’u yönetti. Şu anki projesi, Mayıs ayında prömiyeri yapılması planlanan, şirketin röportaja dayalı, sosyal adalet odaklı Ukrayna dizisi Undesirable Elements’ın son bölümü.

Bundan sonra Chong, arşivinin geri kalanını New York Sahne Sanatları Halk Kütüphanesi’ne getirmeye çalışırken “tekrar sivil olmanın nasıl bir his olduğunu görmek için” biraz zaman ayırmayı planlıyor – birlikte çalışmak olarak gördüğü bir görev Asyalı-Amerikalı bir öncü olmanın getirdiği tarihe karşı sorumluluğun bir parçası olarak, onun hakkındaki belgeselin yapımcıları. Onun ve Ping Chong and Company’nin uzun süredir CEO’su olan Bruce Allardice’nin de Çarşamba gecesi kutlanan istifasıyla şirket, dört kişilik bir ekibin sanatsal yönetimi altında yoluna devam edecek.

Geçen hafta Chong, kariyeri hakkında konuşmak için Greenwich Village’daki Great Jones Caddesi’ndeki bir prova odasında oturdu. Bunlar, o konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

İlk tiyatro deneyiminiz nasıldı?

Ailem Çin operasıyla ilgileniyor, bu yüzden Çin operasıydı. Liseye kadar batı tiyatrosu görmedim. Annem bir divaydı. Büyükbabam çok ünlü bir Çinli opera yönetmeni ve libretto yazarıydı. Babam bir yönetmen ve yazardı. Annem 20’li yılların sonunda Vietnam’da sahne aldı ve babam 20’li yıllarda Singapur ve Malezya’da yönetmenlik yaptı. Ama tiyatroda olmayı hiç planlamamıştım. Ressam olacağımı düşündüm.

Sizi tiyatro yapmaya iten ne oldu?

Bir kaza. Film okulundan mezun olduğumda kendime o kadar güvenim yoktu. “Asyalı sinemacı yok” dedim, dansa ilgi duymaya başladım. Bu genç kadın, “Meredith Monk’un dersine katılmak ister misin?” dedi. Derse girdim ve Meredith beni kişisel atölyesine katılmaya davet etti. Bunu yapmasaydım, şimdi burada olmazdım. Sonunda Meredith, “Bu yaz Connecticut Koleji’nde bir gösteri yapacağım. Bunun bir parçası olmakta özgür müsün?” Ben de, “Yapabilir miyim bilmiyorum çünkü Hindistan’a gitmeyi düşünüyorum” dedim. 60’lar, değil mi? Hindistan’a hiç gelmedim. Connecticut Koleji’ne girdim. Ve bunalmıştım çünkü daha önce hiç böyle bir tiyatro görmemiştim. Gerçeküstü bir rüya gibiydi. Hiç gerçekçi değildi. Çin operası gerçekçilik değildir. Yani bağlantı benim için o kadar çılgın değildi. Sonra beni şirketin bir parçası olmaya davet etti.

Tiyatroyu nasıl tanımlarsınız?

Tiyatro terimini neredeyse sevmiyorum. Performans terimini dans içerdiği için tercih ediyorum. Benim kendi işim dans, tiyatro, görsel sanatlar ve diğer tüm şeyleri birleştiriyor, biliyor musun? Bu yüzden daha geniş bir tanımı tercih ediyorum.

Tiyatro yapma felsefeniz var mı?

Sahne, gerçekçilik açısından sinema veya televizyonla rekabet edemez. Neden birbirimizi rahatsız ediyoruz? Tiyatronun kendine has özellikleri vardır. Bu, Yunanlılara geri dönmeniz gerektiği anlamına gelir. Tiyatronun gerçekçilik olmadığını kabul eden kabuki veya diğer tiyatrolar gibi insanlara geri dönmelisiniz. Tiyatro çok daha yaratıcı bir alandır.

Uzun bir kariyerin parçası olması dışında bunu neden sorduğumu bilmiyorum. Hiç baştan çıkarıldın mı?

at onu

Atmak için, evet!

İlk kez 1991’de atmak istedim. Onu gerçekten atmak istediğim tek zaman oydu. İşler arasında Portekiz’de olduğumu, yerde yattığımı ve başka ne yapabilirim diye düşündüğümü hatırlıyorum. Kimse yaratmanın ne kadar korkutucu olduğundan bahsetmiyor. Çünkü her zaman başarısızlıktan korkuyorsun. İşte büyük korku budur. Hep yapamayacağını düşünüyorsun. Yaptığım işi seviyorum ama stresli.

Durmamaya karar vermene ne sebep oldu?

Yapılacak başka ne var bilmiyorum. Bu küçük krizden sonra iyiydim. Devam etmeye karar verdiğimde, bu benim için en parlak gündü. sanatsal. Ama sanırım olan bir diğer şey de 80’lerin sonlarında Asya’ya gitmemdi. 17 yaşıma geldiğimde Asya’ya, Japonya’ya, Hong Kong’a ve Singapur’a gitmiştim. Japonya’daki o festivale gittiğimde asla ’86’ya geri dönmedim. Asyalı olduğum için öne çıkmadığım bir yerde olmak şok ediciydi ve bu gerçek bir keşifti. İki yıl sonra Hong Kong’daydım. kantonum Hong Kong, Kanton dilidir. Ve Hong Kong’a gittiğimde kültürel köklerimle yeniden bağlantı kurdum. O zamana kadar sanatsal olarak Avrupa’ya baktım. Ondan sonra dedim ki: “Avrupa tarafından kabul edilmek artık benim için önemli değil. Ben sadece kendi yoluma gideceğim.”

17 yaşındayken “Buraya gelmiyorum” hissine kapıldığın zamanı hatırla, çünkü 17 yaşında Çin mahallesinde yaşıyor olurdun, değil mi? Ama aynı zamanda Avrupa’da onay arayan bir liseye gitmek.

Pekala, Çin mahallesinden ayrılma ve liseye gitme süreci — o noktada, taşınmakta olduğum yeni dünyaya nasıl ait olacağımı öğrenmeye çalışıyordum. Henüz yeni bir dünya keşfettiğim için yabancılaşma o kadar fazla olmadı. Yabancılaşma benim için gerçekten eğitimim sırasında başladı, çünkü orada Avrupa sanatıyla hiçbir bağlantım olmayan bir duvara çarptım. Sürrealizm ile bağlantı kurdum.

Tabii ki sen yaptın!

Çünkü çok daha stilize bir dünya, değil mi? Ama yaşım küçük olduğu için hiçbirini anlamadım. Chinatown’dan ayrılmanın ondan uzaklaşmak anlamına geldiğini anlamadım the ve içinde gerçekten rahat değil Bu. Bu yüzden ilk çalışmalarım tamamen bu havaya yükselme duygusuyla ilgiliydi. “Lazarus” nerede duygusal olduğumun ve nasıl yabancılaşmış hissettiğimin bir örneğidir. Ve “Lazarus” 72’deydi. 70’lerin tamamı, nereye aitim? Bu noktada, her iki konuda da rahatım. Oraya varmak, kendimin bu iki yönünü kabul etmek karmaşıktı. Aslında Çin’e, babamın memleketine gittim. Ve ayrılırken dedim ki — kendi kendime dedim çünkü o çoktan ölmüştü — “Tamam, nereli olduğunu biliyorum ama ben buralı değilim” dedim çünkü ben buralıyım. . Beğensen de beğenmesen de.

Tiyatro geçicidir. 50 yıl sonra, tüm bu şovlar, elinizde ne var?

Bunu yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyorsun. Bunları insanlarla paylaşmanın keyfini yaşarsınız. Zaten hepsi geçici. Geçici olan sadece tiyatro değildir. Hepsi geçici.