Patti LuPone ve Mia Farrow Broadway'deki The Roommate'in başrollerinde

MoonMan

Member
Uzun zamandır arkadaş olan Mia Farrow ve Patti LuPone'un, aynı evi paylaşan iki kadınla ilgili bir senaryoyla karşılaşana kadar Broadway'e dönmeye niyetleri yoktu.

Jen Silverman tarafından yazılan “The Roommate” adlı oyun, 2017'de Williamstown Tiyatro Festivali'nde farklı bir oyuncu kadrosuyla gösterildi. Haberler eleştirmeni Jesse Green bunu “bir tür kimya deneyi” olarak nitelendirdi. Tamamen farklı mizaçlara ve geçmişlere sahip iki kadın birbirlerine yardım edebilir mi? Birbirlerine çok fazla yardım edebilirler mi?”

79 yaşındaki Farrow ve 75 yaşındaki LuPone, 1979'da Broadway'de çalışırken tanıştılar – “Romantik Komedi”de Farrow ve “Evita”da LuPone – ve ardından Stephen Sondheim ile ortak bir dostluk sayesinde yeniden bağlantı kurdular. (Farrow ve LuPone'un, tıpkı Sondheim gibi Batı Connecticut'ta evleri var.)

Farrow, bir telefon görüşmesinde “The Roommate” senaryosunun kendisine gönderildiğini ve merak ettiğini söyledi. Ve LuPone ile çalışmak istediğini söyledi.

“Normalde kendimi kaptırmasaydım hayır derdim” dedi. “Bu parça çok komik ve tuhaf. Daha önce hiç böyle bir şey okumamıştım. Bu sırlarla ilgili ve pek çok sürpriz var.

Şimdi bir Broadway yapımının 29 Ağustos'ta gösterilere başlaması ve 12 Eylül'de “Kimberly Akimbo”nun geçen hafta sonu kapalı olduğu Booth Theatre'da prömiyer yapması planlanıyor. Filmin yönetmenliğini, (“Hairspray”, “Henry IV” ve “The Coast of Utopia” filmleriyle) üç kez Tony ödülü kazanan ve aynı zamanda Farrow'un arkadaşı olan Jack O'Brien üstleniyor.

En çok film çalışmalarıyla tanınan Farrow, 18 yaşında “Ciddi Olmanın Önemi” yapımında başlayarak yıllar boyunca ara sıra sahne çalışmaları yaptı, ancak bu bir süre önceydi. En son 2014'te Broadway yapımı “Aşk Mektupları”nda bir ay geçirdi.

Sahneye döneceği için hem heyecanlı hem de gergin olduğunu söyledi. “Diğer insanların aksine ben emekliliğimin tadını çıkarıyorum” dedi. “Hiç sıkılmam. Benim için biraz yorucu ama buna razı oldum.”

Şöyle ekledi: “Bunu bir daha yapıp yapmayacağımı bilmiyorum ama eğer bu yapacağım son şeyse o zaman orada olduğum için şanslıyım.”

LuPone deneyimli bir Broadway oyuncusudur ve “Evita”, “Gypsy” ve “Company” yapımlarıyla üç kez Tony ödülü kazanmıştır. 2022'de Actors' Equity Association üyeliğinden vazgeçtiğini belirterek, “Uzun süre sahnede olmayacağımı biliyordum.” “The Roommate”i duyuran açıklamada LuPone, “Kesinlikle eminim” dedi. Broadway'e bu kadar çabuk dönmeyi düşünmüyordum. “Ama oyunu okuyup Mia'nın oyuna dahil olduğunu duyduğumda bu hayatımın en kolay kararı oldu.”

Yapım, LuPone'un Broadway'de çalışmasını beklediğini söyledi. LuPone'un bunu yapabilme yeteneği sorulduğunda Equity, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bireysel işçilerin üyelik durumu hakkında yorum yapmamak, Aktörler Sermayesi Derneği'nin politikasıdır.”

“The Roommate”in yapımcılığını üstlenen, LuPone'un başrolünü oynadığı “Company”nin yeniden uyarlamasının yapımcılığını üstlenen Chris Harper (bu yeniden canlandırma ilk olarak 2020'nin başlarında gösterildi ancak koronavirüs pandemisi nedeniyle 2021'in sonlarına kadar gösterilmedi).