Peki ya engelli karakterler günlük hayatlarına devam etselerdi?

MoonMan

Member
Aktörler Madison Ferris ve Danny J. Gomez, yürümek için yürüteç kullanarak birlikte dışarı çıktıklarında tuhaf bir şey olur: Madison scooter kullanıyor, adam ise tekerlekli sandalye kullanıyor. Kaçınılmaz olarak yabancıların yaklaştığını ve ikilinin bir tür sıkıntı içinde olduğunu varsaydıklarını söylüyor.

“İnsanlar daha sonra 'İyi misin? Ferris geçen gün Manhattan'daki Pershing Square Signature Center'da, burada New Group'un Broadway dışı prodüksiyonu Laura Winters'ın romantik komedisi “All of Me”de rol alacaklarını söyledi.

Birkaç tekerlekli sandalye kullanıcısı sokakta birlikte yuvarlandığında Gomez şöyle dedi: “Sanki şehirde bir sirk var.” Los Angeles dans grubu Rollettes'ten birkaç arkadaşının oyuna geldiği ve o ve Ferris'in birlikte gittiği gece gibi. daha sonra onları.

“Nereye gidersek gidelim” dedi, “sadece sağa sola bakarız.”

2016 yılında bir dağ bisikleti kazasında belden aşağısı felç olan Gomez için bu tür bir dışlama, tiyatro, televizyon ve sinemanın daha fazla engelli insanı tasvir etmesi ve bunu daha objektif bir tonla yapması gerektiğinin altını çiziyor.

“O zaman gerçek hayatta bu kadar tuhaf olmazdı” diye ekledi. “O zaman insanlar günlük hayatlarına devam edeceklerdi. Arkadaşlarınlayken sana bakmıyorum.”

Her ne kadar “Hepsim” eğitici bir amaç taşımasa da yardımcı olabileceğine inanıyor.

Oyun, Ferris'in canlandırdığı Lucy ile Gomez'in canlandırdığı Alfonso'nun bir hastanenin önünde dostça karşılaşmasıyla başlıyor. Onları canlandıran oyuncuların aksine, karakterler konuşmak için elektronik okuyuculara güveniyorlar: Alaycı Lucy çünkü kasları son zamanlarda konuşmasını zorlaştırıyor, eğlenen Alfonso çünkü ses telleri… bebeğim hasar görmüş. Lucy'nin şakaları seyircilerin hemen gülmesine izin veriyor.

Dizideki komedilerin çoğu fiziksel. Lucy ve Alfonso'nun yüzleri ve duruşlarının yanı sıra scooterlarının ve tekerlekli sandalyelerinin konumları da incelikli. Haber için “All of Me”yi inceleyen Naveen Kumar, “duygusal çekiciliğinin çoğunu iki başrol oyuncusuna” bağladı ve Ferris'in ifade becerilerini ve Gomez'in çekiciliğini övdü.

16 Haziran'a kadar sürecek olan “All of Me”, Ferris'in hayatına 2017 yılında Sam Gold'un Broadway'de yeniden canlandırılan “The Glass Menagerie”de Laura rolüyle girdi. Dizinin yönetmen yardımcısı ve aynı zamanda “All of Me”nin de yönetmeni olan Ashley Brooke Monroe, filmi Winters'a önerdi.

Ferris için bu bahar ayılma dönemiydi. Sally Field'ın Amanda rolünde ve Joe Mantello'nun Tom rolünde oynadığı Gold yapımı pek iyi karşılanmadı ve erken iptal edildi.

Ferris, “Dünyanın çok daha ilerici olduğunu hayal ettim” dedi. “Sonra 'The Glass Menagerie'yi yaptığımda onun ne kadar da öyle olmadığını fark ettim. Kişisel olarak olmasa da hakkımda yazılan geri bildirimlerin çoğu, tamamen hareket etme şeklim ve fiziksel durumumla ilgiliydi. Ve bu, bu karaktere kalbimi ve ruhumu koymamla ilgili değildi.”

O günden bu yana geçen yıllarda, New York sahnelerinde engelli oyuncuların yüksek profilli performanslarında bir artış yaşandı; örneğin Daniel Fish'in “Oklahoma!” filmindeki Ado Annie rolüyle 2019 Tony Ödülü kazanan Ali Stroker; 2022'de Broadway yapımı “Cost of Living”de Katy Sullivan ve Gregg Mozgala; Geçen baharda Dr. olan Michael Patrick Thornton. Jamie Lloyd'un Nora'sındaki (Bir Bebek Evi) sıralaması; “Karanlık Engelli Hikayeleri” ile 2024 yılında Obie Ödülü'nü kazanan Ryan J. Haddad; ve şu anda Broadway'de “Suffs”ta rol alan “All of Me”nin erişilebilirlik danışmanı Jenna Bainbridge.

“Yavaş yavaş” dedi Ferris, “gelgit dönüyor.”

Belki de Monroe'nun şüphelendiği gibi yapımcılar, engelli oyuncularla oynanan oyunların “inanılmaz derecede pahalı” olduğu veya yapımın lojistik açıdan zor olduğu yönündeki düşüncelerinde yanılgıya düşmeselerdi daha hızlı olurdu.

“Bunun insanların düşündüğü kadar zor olmadığını biliyorum” dedi.

Yine de sanatçıların ve izleyicilerin erişilebilirliği düşünülerek tasarlanan Signature Center gibi modern bir tesiste işlerin daha sorunsuz yürüdüğünü belirtti.

“All of Me”nin prömiyeri 2022'de Batı Massachusetts'teki Barrington Stage Company'de yapıldı. Gomez projeye Ferris'ten iki yıl sonra 2019'da katıldı.

Dizinin yaratılışı boyunca, kimin ne tür karakterleri canlandırma hakkına sahip olduğu konusundaki kültürel tartışma daha da yoğunlaştı. “All of Me”de engellilik hakkında yazarken asıl ilham kaynağı büyükannesinin hareket kabiliyetini kaybetmesinin anısı olan Winters engelli değil.

Ferris için bu, Winters'ın Lucy ve Alfonso'nun hayatlarını hayal etmesinin tabu olduğu anlamına gelmiyor.

Ferris karamsar bir tavırla, “Eğer biri Laura'ya böyle bir şey söyleseydi, muhtemelen onu döverdim,” diye düşündü. “Muhtemelen ona scooter'ımla vururdum.”

Öncelikle Winters'ın kendisini ve Gomez'i dinlediğini ve oyuncuların deneyimlerine daha iyi uyacak şekilde senaryoyu yeniden yazdığını söyledi. Öte yandan kendisi de engelli olmayan Winters ve Monroe, danışman olarak uzmanları işe aldı ve perde arkasına engellileri işe aldı.

Winters, bazen engelli karakterleri yazma konusunda gergin olduğunu itiraf etti. Ancak onları aile ilişkilerine bağladı; en çok da Lucy'nin, Kyra Sedgwick'in canlandırdığı annesiyle olan gergin ilişkisinde.

Winters, “Aileleri nasıl yazacağımı biliyorum,” dedi, “ve kız kardeşleri nasıl yazacağımı biliyorum, sevgilileri nasıl yazacağımı biliyorum ve insanların tarihlerini nasıl yazacağımı biliyorum. Ve engelli insanların hayatlarında yaptıkları diğer şeyler de var.”

Hem Ferris hem de Gomez, engelli olarak yazılmış olsun ya da olmasın, bu dünyada var olan karakterleri canlandırmak istiyorlar.

Ferris'in, Sarah Ruhl'un komedi filmi Dead Man's Cell Phone'daki Jean'den başlayarak, Mary-Louise Parker'ın 2008'de Off-Broadway'de oynadığı rolden başlayarak, Ferris'in çok sayıda rüya rolü var. Ayrıca “The Heiress”in sahne versiyonunda Catherine Sloper, “Three Sisters”da Natasha, “Endstation Sehnsucht”ta Stella, “Be Serious”ta Gwendolen ve Lady Macbeth – “elbette” dedi.

Ancak hepsinden önemlisi, engelliliğin pek çok tasvirini “keyifsizlik” olarak değerlendiren Ferris, sahnede ve beyazperdede komedi yapmaya devam etmek istiyor.

Esas olarak sinema oyuncusu olarak çalışan Gomez ise sürekli çalışmak istiyor. Dolayısıyla yazarların engellilikleri konusunda bu kadar endişelenmeyi bırakmaları yararlı olacaktır.

“Los Angeles'taki yazarlardan duyduğum en büyük şey şu: 'Neden tekerlekli sandalyede olduğunu sana nasıl açıklarım?' Ben de 'Kimsenin umrunda değil' diyorum.”

“Eğer bundan bahsetmezsen” diye ekledi, “ya da sadece 'Adam bir kafede çalışıyor ve kahve servisi yapıyor' yaz, o kadar. O zaman hikayene devam edebilirsin.”