Prof. Dr. Küçük’ten ‘maske’ uyarısı: 3-4 saatte bir değiştirilmeli

PilaR

Member
Korona virüsü salgınıyla birlikte yaklaşık 2 yıldır günlük hayatın bir modülü haline gelen maskelerin maskenin 3-4 saatte bir değiştirilmesi gerektiğini tabir eden Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hasret Su Küçük, aksi takdirde müdafaa nazaranvini kaybettiğini hatırlattı.

DHA’ya konuşan Prof. Dr. Hasret Su Küçük, 3-4 saatte bir değişmesi gereken maskenin kullanması için de bir kadro kuralları olduğuna dikkat çekerek, “Maskenin metal kısmının burun üzerine gelmesi ve elle bastırılarak yüze tam oturtulmasının sağlanması gerekli. Maskemizin ön kısmına elle dokunmamak lazım. Ellerimiz kirli olabilir fakat şayet dokunuyorsak maskeyi değiştirmek gerekli” dedi.

‘KİMİSİ 24 SAATTE BİR DEĞİŞTİRİYOR’

Maskeyi cebe ya da itinasız masa üzerine koymanın gerçek olmadığını belirten Prof. Dr. Küçük, “Temiz bir peçetenin üzerine aykırısı gelecek biçimde koyabiliriz. Kimisi dirseğine kimisi çenesinin altına kimisi de 24 saatte bir değiştiriyor. Kimi bireylerin de ceplerinde taşıyarak haftalık maske kullandığını maalesef görmekteyiz. Salgının bu kadar yayılması ve maalesef toplumumuzda da son vakit içinderda bir rehavet kelam konusu. Bu biçim olumsuz davranış usullerinden, uygun olmayan davranış formüllerinden ortaya çıkıyor” sözlerini kullandı.

‘CEBİMDE BİR MASKE VAR, KAÇ GÜNLÜK OLDUĞUNU BİLMİYORUM’

Maske kullanmasına hala eskisi kadar itina gösterenlerin yanı sıra kimisinin de bir maskeyi 2 günde bir değiştirdiği ortaya çıktı. Pandeminin başından beri toplu taşımalar hariç maske takmadığını söyleyen Sebahattin Kolcuoğlu, “Cebimde bir maske var ve ben bunun kaç günlük maske olduğunu bilmiyorum. Benim tüm montlarımın cebinde maske var. O anda elime hangisi gelirse onu takıyorum. Ben pandeminin başında da fazlaca maske takmadım. Nefes almayla ilgili küçük bir meselem var. Toplu taşımalarda, alışveriş merkezlerinde, insanların ağır olduğu bölgelerde takıyorum. Tek başıma bağımsız dolaşırken hiç takmadım” tabirlerini kullandı.

‘2 GÜNDE BİR DEĞİŞTİRİYORUM’

Maskesini cebinden çıkaran Ramazan Aşıcıoğlu ise, “Açık havada olduğumuz için açıkçası artık sıkıldık. Oğlum takıyor, onu yetiştiriyorum. Günlük değiştirdiğim de oluyor, takmadığım günler, cebimde olduğu vakit içinder da 2 günde bir falan değişiyorum fakat eskisi kadar takmıyoruz, biraz hafifçeledi güya. Evvelden günde 2-3 kez maske değiştiriyordum. Çılgın üzere değiştiriyorduk, bunda leke var, bunda bu var deyip atıyorduk. Artık daha hafifçeledi” diye konuştu.

Maskesini 2 günde 1 değiştirdiğini söz eden Enes Çetin de, “Eskiden de günde 1 sefer değiştiriyordum. 2 gün boyunca da maskeyi cebimde saklıyorum” dedi.

‘4 SAATİ TAMAMLAMIYORUM’

Ekseriyetle 8 saat dayanan maskelerden taktığını belirten Zekiye Topçu, “Toplu taşımaya bindiysem tekrar takmıyorum. Şayet kısa ara bir markete gittiysem 4 saati tamamlıyorum” dedi. Maskesini kimi vakit 1 gün, kimi vakit de 2 günde bir değiştirdiğini lisana getiren Celal Keskin, “Eskiden maskeyi beklemeden değişiyordum. Bu maskeyi dün akşam ekmek alırken taktım, artık konuta gidince çöpe atacağım” sözlerini kullandı.

Maskesini her gün değiştirdiğini söyleyen Elif Şahin de, “Eğer bir kafede yemek yiyorsam çabucak değiştiriyorum, çantamda ya da otomobilimde genelde yedeğini taşıyorum. Hala dikkat ediyoruz” diye konuştu. İlknur Cordanoğlu, “Bir kullandığım maskeyi 1 saatten çok kullanmıyorum. Pandemi başladığından beri bu biçimdeyim” dedi. Zeynep Mirza da, “Maskemi her gün kimi vakit de günde 2 defa değiştiriyorum. İnsanların pandeminin başına kıyasla maskelerini daha uzun müddet taktığını düşünüyorum” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Okumaya devam et...