“‘Purlie Muzaffer’: Ossie Davis’in ‘İnsanlığın İncili’ Broadway’e Geri Dönüyor”

MoonMan

Member
Eserin mizahını ve politikasını nasıl dengeliyorsunuz?

ODOM
Bu bir boğuşma. Bu gerçek bir patlama. Eğleniyoruz. Deneyim ne kadar neşeli ve ışık dolu olsa da, izleyiciden bunu izlemesini istemenin çok acı verici olduğunu fark etti. Bunları bu şekilde bir araya getirmeye karar vermesi zaten büyük bir cömertlik ve zarafet örneğiydi. Birlikte büyüdüğü bu insanlara, büyüdüğü bu ülkeye, çok iyi tanıdığı bu çiftliğe tanık olmamızı istiyordu ama buna katlanabilmemizi, tahammül edebilmemizi istiyordu.

LEON Neşeli bir şekilde anlatıyoruz ve gerçek şeylerle uğraşıyoruz.

GENÇ Varlığımızın şiddetinde o kadar çok mücevher var ki. Geçenlerde söylediğim, bana soylulaştırmayı hatırlatan bir söz var. Lutiebelle şöyle diyor: “Tüm olay seni evden çıkarmak için yapılmış bir yolculuktu.” Ben Harlem’liyim ve soylulaştırmanın şiddetini yıllardır hissediyorum. Oyunun konusunun bu olmadığını biliyorum ama bu tür şeyler hikayenin dışında bırakıldı ve dramaturjik açıdan çok iyi olduğundan kendi başlarına yaşayabilirler.

LEON Bu çok güzel çünkü bana göre sanatçıların yapması gereken şey bu. Bir önceki neslin eserlerini gözden geçirip şöyle demeliyiz: “Bunun şimdi benimle ne alakası var?” Ben canlandırmalara yeni eserler muamelesi yapıyorum. Amerikalı olmakla, özellikle de Amerika’da Siyah olmakla ilgili her şey onun eserinde bulunabilir.

Bu yüzden mi yapıyı aralıksız üç perdeden iki perdeye değiştirdiniz?

LEON
Onlarla ne yapacağım konusunda kendimi bilgilendirmek için oyunları beş kez okurum. Beşinci okumadan sonra asıl meselenin son sayfaya ve sahneye ulaşmak olduğu sonucuna vardım. Son sahneye geldiğimizde, sahnede olup bitenlerin ritmi ve seyirciler arasındaki insanların zaman hakkında nasıl düşünmedikleriyle ilgiliydi. Dış dünyanın içeri girmesini istemiyorum. Sadece onların bu dünyada kaybolmalarını istiyorum.

Kara ve Leslie, Ruby Dee ve Ossie Davis’in ruhunu sahneye çağırmak nasıl bir şey?

GENÇ
Tuhaf bir şekilde, bir Harlemli olarak bile büyük bir Ruby hayranıyım. Ruby ve Ossie organizatör, aktivist ve değişim gücü olmanın ne anlama geldiğine dair harika örnekler. Ancak Ruby Dee’nin yarattığı bir role adım atmanın ne anlama geldiğini tam olarak kelimelere dökemiyorum. Ama bu rol aynı zamanda genç bir kadın ve onun yolculuğunu, kendini ve dünyadaki anlamını ilk kez bulması ve bu anlamda ayakta kalmasıyla ilgili. Siyahi bir kız için çok evrensel bir hikaye gibi geliyor.