Rachel McAdams karanlıktan korkmuyor

MoonMan

Member
Dışarıdan bakıldığında, gişe rekorları kıran romantik komedilerin, romantik dramaların, Marvel serisinin ve Oscar ödüllü “Spotlight”ın düşünceli ve çekici yıldızı Rachel McAdams'ın ölümü düşündüğünü bilemezsiniz.

Belki de terapistin, çocukluğundan beri içinde barındırdığı başkalarının gözünden görme konusundaki kararsızlığının ve derin merakının “ölüm korkusu” denen bir şeye bağlanabileceğini söylemesiyle bir ilgisi olabilir.

McAdams uzun süredir oyunculuk tercihlerini kapsamının bir uzantısı olarak görüyor. “Birçok hayatı tek bir hayat içinde yaşamanın bir yoluydu” dedi. Eğer mesele ölüm korkusuysa, bu onu şaşırtmadı.

Bunun yerine, onun özelliği olduğu gibi onu benimsedi. “Kültürümüzde ölüme karşı çok fazla harika başa çıkma mekanizması yok” dedi. “Yani evet, bu konuya en kısa zamanda girme fırsatını memnuniyetle karşılıyorum. Bu konuda rahat olalım. Bir sonraki maceraya hazırlanalım.”

Ölüm, “Mary Jane” oyunundaki ağır hasta bir çocuğun bekar annesi olarak oynadığı son rolün etrafında bir hayalet gibi dolaşıyor. McAdams üniversiteden beri tiyatro yapmadı; İlk Broadway çıkışını, 2 Nisan'da Samuel J. Friedman Tiyatrosu'nda gösterime giren bu Manhattan Tiyatro Kulübü prodüksiyonunda baş karakter olarak yapıyor. Bu eser aynı zamanda Ibsen'in şu anki Broadway şovu “An Enemy of the People”ı da uyarlayan meşgul oyun yazarı Amy Herzog'dan geliyor.

“Mary Jane”, 2017'de New York Theatre Workshop'ta aldığı beğeninin ardından, Broadway'de sahnelenen aldatıcı derecede seyrek oyunlarından ilki oldu. (Şaşırtıcı bir şekilde) gülme çizgileriyle dolu ve gündelik kirlerle ve nadiren dramatize edilen hassas bir konu olan bakımın kalıcı derinliğiyle ilgileniyor. Jesse Green, Haberler'taki incelemesinde “Her insan için kalp kırıcı” diye yazdı.

Kadroyu ikili rol oynayan dört kadın daha tamamlıyor. Dizi, her zaman sahne dışında olan ve sağlık personelinin sürekli ilgisiyle durumu netleşen iki yaşındaki Alex ile amansız bir hastalığın ortasında bir ışık huzmesi olan Mary Jane'in etrafında dönüyor. Dramatik bir meydan okumada, düşman görünmez ama her şeyi kapsıyor: Yönetmen Anne Kauffman, “Amerikan sağlık sistemi” dedi.

Ortağı senarist Jamie Linden'den 6 yaşında bir oğlu ve 3 yaşında bir kızı olan McAdams'ın, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde uzun süre kalması ve Vigilance – Sigorta çağrılarını sonsuza kadar durdurun. Onu çeken şeyin bu olduğunu söyledi. “Bu dünyayı keşfetmek, onu kendime açmak ve sonra sahneye taşımak istedim.” Herzog'un senaryosunu elinden bırakamadı ya da aklından çıkaramadı. “İnkar edilemeyecek kadar güçlüydü ve gerekli hissettiriyordu” dedi.

Yirmi yıl önce “The Notebook” ve orijinal “Mean Girls” filmlerinde kariyerini zirveye taşıyan arka arkaya rollerinin ardından 45 yaşındaki McAdams, profesyonel yaşamını yavaş yavaş gerekli olduğuna inandığı şeye odakladı. 2016'dan bu yana bunun anlamı şu: Pek fazla değil. Yılda bir proje yapmanın tatmin edici olabileceğini söyledi, “Eğer gerçekten çaba gösterirseniz.”

Bir sabah provaya gitmeden önce şehir merkezindeki bir kafede buluştuk. Spor ayakkabılarında gri tüylü bir kazak ve üzerinde “Anne” yazan çocukların yaptığı boncuklu bileklik Konuşurken etrafa savurduğu sarı kumral yelesiyle, hareket halindeki bir anne gibi saklandı.

Bugünlerde işi nedeniyle çok kolay ağladığını söyledi. Ancak konuşmamız aynı yaşta çocuğumuz olup olmadığı sorusuna geldiğinde biraz da kahkaha vardı. McAdams aynı zamanda ödül çizelgelerinde de akıcıdır ve çocuklarımız kendi çoraplarını giydiğinde hayatlarımızın daha özgür olacağına kesinlikle inanır. (“Son sınır,” dedi. “Çoraplar.”) Her ne kadar bazı ayrıntılar özel olsa da (nerede yaşadığı sorulduğunda “Güneyde” cevabını verdi) kariyerini kendi yaptığı gibi düzenlemeye açıktı. o, “tamamen çocuklarıma dalmış.”

Hollywood'da geri adım atmak seyircinin hafıza kaybı ve yapımcıların ilgisizliği anlamına gelebilir; ancak McAdams daha önce, 2005'te şöhretinin zirvesindeyken, işlerin çok hızlı ilerlediğini düşündüğünde buna direnmişti. “Eskimiş ya da ilgisiz olma konusunda endişelenmemeye çalışıyorum” dedi, “çünkü iyi hiçbir şeyin korkudan gelmediğini hissediyorum.”

Her ne kadar Judy Blume'un 2023 uyarlamasındaki “Are You There God?” It's Me, Margaret” filmindeki anne gibi daha küçük ve daha az gösterişli rolleri seçmiş olsa da, “Dr. “Garip” Seri – McAdams, olağanüstü sanatçının süperstar karizması ve gerçekçi dürüstlükle nadir birleşimini simgeliyor. (Geçen yılın absürt FXX komedisi “Dave”de kendisinin oynadığı üç bölümlük kamera hücresine göz atın.)

McAdams'ın, incelenen Katolik Kilisesi Kilisesi'ndeki tacizi ifşa eden Boston Globe gazetecisini canlandırarak Oscar adaylığı kazandığı 'Spotlight'ın yönetmeni ve yazarı Tom McCarthy, “Bir nevi devam edecek donanıma sahip” dedi. (Film 2016'da En İyi Film ödülünü kazandı.) Gerçek hayattaki muhabir Sacha Pfeiffer'ın alışkanlıklarına ve haki gardırobuna çok yakın olan performansı, tek bir bakışla bile bakışları üzerine çekebiliyor.

Duygusal dinlemesi bile sözsüz kalıyor. McCarthy, “Bunu inanılmaz derecede ilgi çekici hale getiriyor” dedi. “Bunun bir kısmı zanaat, bir kısmı da onun kim olduğu.”

Herzog ve Kauffman için McAdams'ın ekran dışı görünümü Mary Jane rolünü üstlenmesini sağladı. Herzog, “Onda sürekli var olan bir güneş ışığı ve nezaket ve bir ironi var” dedi. “Yazdığım şeylerin çoğunu bünyesinde barındırıyor.”

Herzog ve kocası Sam Gold (“Halkın Düşmanı” filminin yönetmeni) 2023 yılında nadir görülen bir kas hastalığı olan nemalin miyopatisi nedeniyle kızlarını kaybetti. Herzog, “Mary Jane”i çocuğu birkaç yaşındayken yazdığını ve bu kitabın mizahı ve kapsamlı problem çözme becerileri açısından onunla ilgilenen bazı uzmanları yansıttığını söyledi.

Umudu, yalnızca ağır hasta bir çocuğun doğumuna eşlik eden tıbbi gerçekleri ve sistemik engelleri değil, diğer bir deyişle boşunalığı değil, aynı zamanda neşeyi, kararlılığı ve inancı da yakalamaktı. Herzog, “Sanırım bu deneyimi yaşayan insanların bunun bir şekilde yansımasını görme açlığı var; pişman olunacak bir trajedi olarak değil, büyük karmaşıklığa sahip yaşanmış bir deneyim olarak.” dedi.

Provalar sırasında prodüksiyona uzmanlar getirildi: bir müzik terapisti, bir haham, bir yoğun bakım doktoru; McAdams'ın değer verdiği araştırma. “Genellikle tüm bunlarla tek başıma uğraşmak zorunda kalıyorum” dedi. (2015'te “True Detective”in ikinci sezonuna hazırlık olarak Ventura İlçesi polisiyle birlikte gece geç saatlerde bir yolculuğa çıktı.)

“Mary Jane” ekibi bu süreci tedavi edici ve kişisel buldu. April Matthis, son olarak Broadway'de sahnelenen “The Piano Lesson”da bir doktor ve hemşireyi canlandırıyor; Kendi annesi doğum ve doğum hemşiresiydi ve Matthis hastalarının itibarını nasıl koruduğunu hatırladı.

Matthis, McAdams'ta daha samimi ve cömert bir ortak buldu; gerçek hayatta kucaklayıcı; karakter olarak beklediğinden daha fazla “çalışan kadın”. Matthis, “Onun varlığı sıcak bir banyoya girmek gibi” dedi.

McAdams, üç çocuğun en büyüğü olarak Toronto'nun birkaç saat dışında büyüdü; Annesi hemşire, babası ise nakliyeciydi. Yedi yaşında oyunculuk yapmak istediğini biliyordu ve dizginleri eline aldıktan sonra hızla başarıya ulaştı, ancak Toronto'da kaldı, erkek veya kız kardeşiyle birlikte şöhretinin ilk yıllarına kadar yaşadı.

Tipik bir hayırsever Kanadalı hissini korudu. Oyunculuk işi onun eğitimini bırakmasını sağladı. “Son projelerimi tamamlayamamakla ilgili hâlâ kabuslar görüyorum” dedi. “Soğuk terler içinde uyanıyorum ve 'Ah, bir tanrıçayı oynamalıyım!' diye düşünüyorum.”

“Margaret” dizisindeki makyaj sanatçısı kız kardeşi Kayleen McAdams, çocukluk arkadaşlarının hala onun yakın çevresi olduğunu söylüyordu; bu, o zamanlar her ikisinin de emziren anne olması gerçeğiyle vurgulanan bir aile işiydi.

Kız kardeşler güneydeki küçük kasabalarında aynı sokakta yaşıyorlar ve burada “bir köy al” ütopyası gibi bir şey hayal ediyorlar.

Kayleen McAdams, “Birçok kez 'Hey, ben öğle yemeği hazırlamaya başlayacağım, sen de koşup çocukları alacaksın, sonra hep birlikte öğle yemeği yiyorlar, sonra, sonra, sonra' diyoruz” dedi.

Rachel McAdams, anne olmanın kendisini daha iyi bir oyuncu yaptığını söyledi: “Sadece hızlı olmanız ve buna tüm kalbinizle inanmanız gerekiyor.”

Kafeden ayrılırken bir Mean Girls hayranı yanımıza geldi ve kız arkadaşı için bir fotoğraf istedi (McAdams'ın belirttiğine göre genellikle kız arkadaşı için). Poz vermeyi ve ardından çift hakkında bir hikaye uydurmayı seviyordu. “İyi bir filmi kiminle izlediğini her zaman hatırlıyorsun, değil mi?” dedi.

“The Notebook” artık çığlık atacağı bir Broadway müzikali (orijinal senaryoyu okuduğunda “Ağlamadan duramadım” dedi); “Mean Girls” sertifikalı bir ezici güçtür (bir müzikal ve bir film müzikali, ikisi de hit). Sosyal medya, mutfak masası selfieleri ve diğer seçici aktrislerin ortalıkta dolaştığı cilt bakımı replikleri olmasa bile, hâlâ kültürel sohbetin bir parçası olmak, hayranların akıllarında kalmasını sağladı.

Her ne kadar spot ışıklarından uzak kalması onu Hollywood'un aramayı bırakması durumunda sorun olmayacağını – memleketine tiyatro öğretmenliği yapmaya geri dönmesinin “annemi çok mutlu edeceğini” ikna etmiş olsa da – İşine ciddiyetle bakıyor. “Mary Jane”deki karakterler gibi, “İçgörü dolu hikayeler anlatmak veya dünyanın buna şiddetle ihtiyaç duyan bölgelerine ışık tutmak neredeyse bizim görevimiz” dedi. “Ayrıca bizim işimizin de eğlendirmek olduğunu düşünüyorum.” (“Eurovision Şarkı Yarışması: The Story of Fire Saga”nın son büyük komedisi, pandeminin başlangıcında gösterime girmişti.)

Ancak McAdams kahkahaları uyandırmada ne kadar iyi olursa olsun, “Mary Jane” üzüntüye bürünür ve performans olumsuz etkilenir. Aktörlerin ve yaratıcıların hepsi ağırlıkla farklı şekilde ilgilendiler.

Bunu yaşayan Herzog için her şey değişti. “Hasta bir çocuğa sahip olmadan önce sahip olduğum çerçeve psikanaliz ya da sınıf analiziydi” dedi ve “bunların hiçbiri korku durumunda özellikle işe yaramaz.” Karakterleri maneviyata ve dine yöneliyor.

Atölye çalışmalarından bu yana eseri denetleyen Kauffman, eserin kendisini kısa süreliğine tapınağa geri gönderdiğini söyledi. Gösteri sırasında şunları söyledi: “Benim için gerçekten Tanrı'nın ne olduğunu anladım. Her şey bakım yönü ile ilgili.

Matthis ayrıca adanmışlığın tasvirini aydınlatıcı bulduğunu söyledi. “Bu gerçek kas aşkı” dedi. “Bu kadar bitkin olmamın bir nedeni de her şeyin çok etkileyici ve çok güzel olması.”

Budist meditasyon dersleri alan McAdams, bu eserde topluluğun ve bilinmeyene yer açmanın değerini gördü. Herzog, “hayatta karşılaştığımız şeylere verilen tüm olası tepkileri araştırıyor ve hepsini anlamlandırmaya çalışmıyor, ki bunu seviyorum” dedi.

“Benim için” diye ekledi, “bu oyun sadece bir çocuğa bakmakla ilgili değil. Bu, birbirimize bakmakla ilgili.”