Second Stage, onlarca yıldır yeni bir lider seçen ilk Broadway kâr amacı gütmeyen kuruluşudur

MoonMan

Member
Broadway'de tiyatroları bulunan dört kar amacı gütmeyen kuruluştan biri olan Second Stage Theatre, endüstrinin liderlik değişiklikleri dalgasına hazırlandığı bir dönemde Perşembe günü yeni bir sanat yönetmeni seçti.

1979 yılında kurulan Second Stage, yaşayan Amerikalı yazarların eserlerini sunmaya olan bağlılığıyla öne çıkıyor. Tiyatronun yönetim kurulu bir sonraki sanat yönetmeni olarak Evan Cabnet'i seçti. Cabnet şu anda Lincoln Center Theatre'ın yeni yazarlar, yönetmenler ve tasarımcılara yönelik programı olan LCT3'ün sanat yönetmenidir. Cabnet, tiyatronun kurucularından biri olan ve organizasyonu 45 yıldır yöneten ve ağustos ayında görevinden ayrılan Carole Rothman'ın yerini alacak.

İkinci Aşama'nın, Pulitzer ödüllü “Nehir Kenarı ile Çılgın Arasında”, “Kaşıkla Su” ve “Normalin Yanında” gibi beğenilen oyunlarla uzun bir geçmişi var. Topluluğun oyunları ve müzikalleri çok sayıda ödül kazandı. Son olarak “Uygun” yapımı bu yılın En İyi Tiyatro Canlandırması dalında Tony Ödülü'nü kazandı.

İkinci Aşama, Broadway'deki en küçük ev olan 600 koltuklu Hayes Tiyatrosu'nun sahibidir. Kâr amacı gütmeyen birçok tiyatro gibi Second Stage de pandemiden bu yana varlığını azalttı; Yukarı Batı Yakası'ndaki Off-Off-Broadway alanından vazgeçti ve bu yılın sonlarında Times Meydanı'ndaki Off-Broadway salonundan da vazgeçecek, ancak planlar Bunu yapmak için Başka alanlarda iş üretmeye devam etmek. Kuruluşun şu anda 47 çalışanı ve yıllık bütçesi 27 milyon dolardır; Bu sezon iki Broadway gösterisi, iki Off-Broadway gösterisi ve yeni ortaya çıkan sanatçılar için bir Next Stage Festivali gerçekleştirmeyi planlıyor.

Kâr amacı gütmeyen dört Broadway şirketinin liderliği onlarca yıldır değişmedi ve sektör, yeni nesil liderliğin öncekilerden nasıl farklı olabileceğini yakından izliyor. Kâr amacı gütmeyen diğer iki kuruluş da yeni sanat yönetmenleri arayacak: Lincoln Center Theatre'ın yapım sanat yönetmeni André Bishop, 33 yıllık görevine önümüzdeki baharda son verecek ve Roundabout Theatre Company'nin sanat yönetmeni ve genel müdürü Todd Haimes , bu örgütte geçirdiği 40 yılın ardından geçen yıl hayatını kaybetti. (Dördüncü kar amacı gütmeyen Broadway şirketi Manhattan Tiyatro Kulübü, bu organizasyonun 52 yıl boyunca sanat yönetmenliğini yapan Lynne Meadow tarafından yönetiliyor.)

46 yaşındaki Cabnet, 1996'dan beri New York'ta yaşayan ve şu anda Brooklyn'de yaşayan bir Philadelphia yerlisidir. 2016'dan beri LCT3'ü yönetiyor; Daha önce Roundabout'ta serbest yönetmen ve sanat işbirlikçisiydi. Yeni işine 1 Eylül'de başlayacak; Kendisinin seçtiği şovların ilk sezonu 2025 sonbaharında başlayacak. Bir röportajda planlarından bahsetti; bunlar konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

Bu işi neden istedin?

Kendimi her zaman yeni çalışmalara, çağdaş Amerikan eserlerine ve yeni seslere adadım ve kişisel misyonumun kurumun misyonuyla uyumlaştırılması muazzam bir uyum gibi göründü. Sadece yeni ve ortaya çıkan yeteneklerle çalışmayı değil, aynı zamanda köklü yazarların şampiyonu olmayı ve ikinci kez bakmaya değer güncel eserleri yeniden canlandırmayı da sabırsızlıkla bekliyorum.

İkinci Aşama yaşayan Amerikalı yazarlara adanmıştır. Bu bağlılığı sürdürmeyi düşünüyor musunuz?

Evet. Carole'un mirası olağanüstüdür; rakipsizdir. Ve bu mirası korumak ve onurlandırmak benim umudum, misyonum ve hayalim. Misyon aynı kalıyor.

Bu göreve başlamadan önce araştırma yaptığınızı varsayıyorum. İkinci Aşamanın sağlığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Olağanüstü sağlıklı bir organizasyondur.

Ancak birçok kâr amacı gütmeyen kuruluş gibi onlar da eskisinden daha az gösteri düzenliyorlar ve kendilerini Broadway dışı ve Broadway dışı mekanlardan ayırıyorlar.

Bakın, kar amacı gütmeyen tiyatro dünyasında zorluklar var. Her zaman aradığım ilk şey, sahnelerdeki işin kalitesidir – bu her zaman en önemli şeydir – ve Second Stage'in özellikle son birkaç sezonda yaptıklarına baktığınızda, bu olağanüstü. Ve gerçek şu ki tiyatronun her zaman zorlukları olmuştur; bunu pandemi öncesine göre daha zorlayıcı görmüyorum, sadece farklı bir set [of challenges].

İkinci Aşamanın Broadway Dışında kalıcı bir evi olmalı mı?

Böyle bir karara yol açan pek çok hareketli kısım, henüz sahip olmadığım bilgileri içeriyor. Söyleyebileceğim şey, bunun emlakla ilgili olmaktan çok, ne tür işler ürettiğimiz, hangi sanatçıları desteklediğimiz ve ne tür izleyicileri ağırladığımızla ilgili olduğu.

Bu, bir Broadway sahnesinin programlanmasından sorumlu olacağınız ilk işiniz olacak.

Heyecan verici. Son zamanlarda Broadway'de ciddi Amerikan oyunlarına karşı gerçek bir istek olduğunu öğrendik. Sanki hepsi trajedi olmak zorundaymış gibi “ciddi” demiyorum ama devasa demek istiyorum. Bunu kanıtladık. Ve bu benim uzun zamandır yaptığım şeyle aynı doğrultuda.

Second Stage'in öncelikle bir Broadway şirketi haline geldiğini mi düşünüyorsunuz, yoksa operasyonun Broadway dışı kısmıyla ne kadar ilgileniyorsunuz?

Tüm girişimlerimize eşit davranırız. Hayes'te sahneye koyacağımız tanınmış yazarlar ve yerleşik oyunlar var; Broadway dışında yapımcılığını üstleneceğimiz kariyerinin ortasındaki sanatçılar veya belki de yeni ortaya çıkan sanatçılar var; Next Stage Festivali ise daha önce bu seviyede üretilmemiş yazarlara şans verecek. Favorilerimiz yok. Hepsi en önemlileri ve hepsi bizden eşit ilgi görüyor.

Ülkede çok sayıda harika iş olduğunu ve bu nedenle harika fırsatlara sahip olduğunuzu mu düşünüyorsunuz, yoksa çok sayıda kar amacı gütmeyen kuruluşun bir avuç harika gösteriyi bir araya getirmeye çalıştığını mı düşünüyorsunuz?

Amerika'da inanılmaz derecede yüksek düzeyde çalışan çok sayıda oyun yazarı var ve şehirdeki kar amacı gütmeyen kuruluşların sezonlarına baktığınızda, harika oyunların gerçek bir zenginliği olduğunu görebilirsiniz. Ancak İkinci Aşama'nın misyonuyla ilgili olağanüstü olan şey, yakın zamanda yeniden canlanan parçadır – “Uygun” bunun en iyi örneğidir. Son 20, 25 yılda kurumlarda o kadar çok inanılmaz oyun gördük ki, bazı nedenlerden dolayı sadece kısa süreliğine oynandı ya da hak ettikleri ilgiyi göremediler ve İkinci Aşama'nın yapmaya ideal olduğu şeylerden biri de şu: Amerikan kanonunda yerlerini alabilmeleri için bu parçalara yeni bir hayat vermek.

Film yıldızları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Her zaman parçayla başlarım. Rol için en iyi kişinin kim olduğunu buluyoruz ve oradan yola çıkıyoruz. Bazen ünlü bir aktördür, bazen değildir.

Seni oyunlarla buluşturuyorum. Second Stage zaman içinde bazı önemli müzikalleri Off Broadway'de seslendirdi. [“Dear Evan Hansen,” “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee,” “Next to Normal”]. Bu sanat formuna karşı bir ilginiz var mı?

Her halükârda. Bu projeleri değerlendirmek istiyorum ve bunların organizasyonun, özellikle de Off Broadway'in can damarının bir parçası olmasını istiyorum.