Shakespeare’in “Hamlet”i ve onun keder, aile ve cinsiyete dair içgörüsü

MoonMan

Member
Yönetmenlerin kadın karakterleri kaderci, tabu aşkın yerine ne sıklıkla kullandıklarını ilk kez Hawke’nin “Hamlet”i ve Mel Gibson’ın 1990 tarihli duygusal, şehvetli “Hamlet”inde fark ettim. (İster 1899’da tiyatronun öncüsü Sarah Bernhardt, ister 2020’de Ruth Negga olsun, cinsiyetler arası Hamlets’ten hoşlanıyorum.) Kraliçe Gertrude ya aptaldır, bencildir ya da başıboştur, evcilleştirilmemiş şehveti yüzünden kör olmuştur. Pek çok yapım, Hamlet’in yatak odasında annesine seslendiği III. Perde, Sahne 4’ü fiziksel olarak sahnelemeyi tercih ediyor. Hawke’ın Hamlet’i siyah cübbeli annesini yakalıyor ve onu bir dolap kapısına doğru itiyor. Gibson’ın dengesiz Hamlet’i de Gertrude’la mücadele ediyor ve ona tutunuyor, tıpkı Robert Icke’nin 2017 Londra prodüksiyonunda Andrew Scott’ın yaptığı gibi. Thomas Ostermeier’in geçen yıl Brooklyn Müzik Akademisi’nde yaptığı çılgın “Hamlet”, Gertrude’un cinselliğini aşırı derecede vurguladı ve sanki onun sanki sürünüp sallanmasına izin verdi. cinsel enerjiyle boğulmuş. Metin, sevgi konusunda fazla cömert olan bir kadının kendi mezarını kazdığını öne sürüyor.

Buna elbette Hamlet’in ebediyen lanetlenmiş aşkı Ophelia da dahildir (onu sağ kolumda bir kafatası ve bir menekşeyle yakaladım). Onu kırılgan bir kadın klişesi olarak görmezden gelirdim ve onun kederi, deliliği ve ölümü bağlamında bu karaktere her türlü aracılık kazandıracak bir yapım veya uyarlamanın özlemini çekerdim.

Kenny Leon’un bu yaz Delacorte’da hayal kırıklığı yaratan “Hamlet”i tam da bunu yaptı. Solea Pfeiffer, Hamlet’in zekası ve küstahlığıyla eşit olan bir Ophelia’yı canlandırdı; karakteri 17. yüzyıldaki evinden günümüze taşıyan bir bilgi ve öfkeyle konuşuyordu.

Ophelia’daki bu ikilik (samimiyet ile başarı, şiddetli delilik ile açık ve net öfke arasındaki) memnuniyetle karşılanıyor. Bu, çoğu yönetmenin yapımlarında genellikle kelimenin tam anlamıyla benimsediği bir ikiliktir. Bazıları aynaları olay örgüsünü göz ardı ederek Hamlet’in sürekli düşüncelerine gönderme olarak kullanırken, diğerleri sunum ile gerçek arasındaki boşluğa dikkat çekiyor.

Ama “Hamlet” ne kadar bir karakter çalışması işlevi görse de benim için hikaye, egosu parçalanmış kayıp bir prensin kavramsallaştırılmasının çok ötesine geçiyor. Hüzünle başlayıp hüzünle biten bir hikaye bu.

Hamlet ve rahmetli babası için bir dövmem var; taçtaki kırık bir kafatasını delen mücevherli bir kılıç. Babamı neredeyse on yıl önce kaybetmiş biri olarak, gerçek anlamda bir kral olmayan ama belki de James Ijames’in “Şişman” filmindeki Pap gibi mezarın ötesinden aynı ucuz atışları yapan bir patrik tarafından rahatsız edilmenin nasıl bir his olduğunu biliyorum. “Hamlet”in Shakespeare’in orijinal metniyle diyalog halinde siyah, tuhaf bir yorumu olan oyunda, Hamlet babasına yalnızca bir evlatlık yükümlülüğü duygusuyla değil, aynı zamanda suçluluk, pişmanlık ve utanç duygularıyla da bağlıdır. Pap, kendi babamın hatalarını gördüm – kötülüğü, önyargıyı, toksik erkekliği.Hamlet’in kederinin ne kadarının babası için olduğunu ve ne kadarının babasının sembolize ettiği istikrar için olduğunu merak ettim.