Şoke eden karar: Premier Lig’in yıldız ismi futbolu bıraktı

kunteper

Global Mod
Global Mod
İngiliz futbolunda son iki dönemde yükselişe geçen Brighton, Zambialı yıldız oyuncu Enock Mwepu’dan gelen haberle sarsıldı.

Yapılan kapsamlı sıhhat denetimlerinin akabinde yüksek kalp krizi geçirme riski olduğu saptanan 24 yaşında oyuncu futbolu bıraktı.

BRIGHTON RESMEN AÇIKLADI

Brighton’ın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada şu tabirlere yer verildi; “Enock Mwepu, kalıtsal bir kalp rahatsızlığı teşhisi sebebiyle mesleğine son vermek zorunda kaldı.

Bu durum Enock’un rekabetçi oyun oynamaya devam etmesi halinde vefat riskiyle karşı karşıya bırakacaktır.

Kulüp olarak ona tam olarak güzelleşmesi ve hayatının daha sonraki periyodunda tüm sevgiyi, yardımı ve dayanağı vereceğiz.”

Graham Potter’ın akabinde bakılırsave gelen Roberto De Zerbi de, “Enock için üzgünüm. Buraya gelmedilk evvel tüm takıma baktım ve epeyce heyecanlandım. birlikte çalışmayı dört gözle beklediğim oyuncularında bir tanesiydi. Onun için her şeyi yapacağız.” sözlerini kullandı.

MWEPU’DAN AÇIKLAMA

Bir açıklama da Zambiyalı oyuncudan geldi.

“Zambiya’nın küçük bir kasabası olan Chambishi’de doğan bir çocuğun paylaşacak birtakım haberleri var. En üst seviyede futbol oynama hayalimi Premier Lig’e transfer olarak Allah’ın müsaadesiyle gerçekleştirdim.

Ancak kimi düşler sona eriyor. Aldığım tıbbi tavsiye niçiniyle kramponlarımı asma sonucu aldım. Futbola alakamı sonsuza kadar sürdürmeyi planlıyorum.

Eşim, ailem, menajerim, Zambiya Futbol Federasyonu, tüm oynadığım kulüpler, kadro arkadaşlarım, antrenörlerim ve Brighton’daki herkese teşekkür etmek istiyorum”

MWEPU’NUN KARİYERİ

Futbola ülkesi Napsa Stars’tan başlayan merkez orta saha oyuncusu akabinde Kafue Celtic’in yolunu tuttu. 2018 yılında Avusturya’nın Liefering kadrosuna transfer olan Mwepu Avrupa’ya birinci çıkışını yaptı.

Bir yol daha sonra bir başka Avrupa ekibi Salzburg’a transfer olan yıldız oyuncu gösterdiği performansla dikkatleri çekti. Mwepu, 2021’de 23 milyon Euro karşılığında Salzburg’dan Brighton’a transfer oldu.

Mwepu, Premier Lig’de toplamda alana çıktığı 24 maçta iki gol atarken altı defa de asist yapma başarısı gösterdi.