“'The Wiz' İncelemesi: Bir Siyah Klasik Broadway'e Geri Dönüyor”

MoonMan

Member
Bir itirafla başlayayım: Oz Büyücüsü'nü hiç sevmedim. Ama bana siyah bir Dorothy ve siyah bir Oz'la yeniden anlatırsanız anında bağımlısı olurum.

“The Wiz” 1975'te Broadway'de ilk kez sahneye çıktığında, sahnede siyahlığın renkli bir nidasıydı. Yani, Charlie Smalls'un gospel ve R&B'yi içeren bir Black müziği; siyah bir kadro; ve ön planda siyah izleyiciler.

Ardından, üç yıl sonra, Diana Ross, Michael Jackson ve Richard Pryor'un başrollerini paylaştığı popüler Motown film uyarlaması, Kansas'taki değil Harlem'deki evinden siyah bir Dorothy'yi aldı ve New York City'nin mahalleleri akıllıca şık, fütürist Oz'a dönüştürüldü.

Şimdi “The Wiz”, Schele Williams'ın yönettiği ve Amber Ruffin'in güncellenmiş kitabıyla Broadway'e geri dönüyor ve “siyahın en siyahının merceğinden” bir bakış açısı yaratmayı amaçlıyor. Salı günü Marquis Theatre'da açılışı yapılan bu yeni yapım, yaratıcı görseller ve bazı dikkat çekici performanslar içeriyor ancak modern Siyahlığı Broadway'e getirmiyor.

Burada Dorothy (Broadway'deki ilk performansında Nichelle Lewis), Em Teyzesi (Melody A. Betts, daha sonra lezzetli, teneke boğazlı cadı Evillene'i canlandıracak) ile birlikte yaşamak için Kansas'a taşınan şehirli bir kızdır. Ancak Dorothy kendini evinde gibi hissetmiyor ve sınıf arkadaşları tarafından zorbalığa uğruyor. Ani bir meteorolojik anormallik Dorothy'yi Oz'a götürür ve burada büyük ve güçlü Wiz'den (Wayne Brady) eve nasıl döneceği konusunda tavsiye ister. Yol boyunca ona beyne ihtiyacı olan bir korkuluk (Avery Wilson), kalp isteyen bir Teneke Adam (Phillip Johnson Richardson) ve biraz cesaret isteyen bir aslan (Kyle Ramar Freeman) eşlik eder. (Üzgünüm köpek severler, Toto yok.)

Bu sarı tuğlalı yol boyunca bol miktarda altın bulunacaktır. Deborah Cox'un iyi cadısı Glinda, parıldayan altın rengi bir elbise içinde, “He's the Wiz”de cazip tınılardan ışıltılı bir falsettoya dönüşen kristal sesiyle bir mücevher gibi görünüyor ve ses çıkarıyor ve daha sonra muzaffer bir performans sergiliyor “Kendine inan.”

Göz alıcı modaya sahip olan tek kişi Glinda değil. Sharen Davis'in kostüm tasarımı, çılgın, öngörülemeyen zaman dilimleri ve trendlerden yararlanıyor. New Orleans'ta ikinci sıra geçit törenini yeniden yaratmayı amaçlayan bir sahnede, mavi Afro puflar, yeşil saç uzatmaları ve rengarenk örgülerle Ozyalılar parlak jüponlarla dans ediyor; Evillene'in şeytani gelinciklerden oluşan ordusu, 70'ler tarzı Afro elbiseler ve bol bacaklarla sinsice dolaşıyor ve Emerald City sakinleri, süslü yakaları ve püskülleri olan Afro-fütüristik kıyafetlerle geziniyor.

Etkileyici bir tarz karışımı sunan JaQuel Knight'ın koreografisinde de bir o kadar renk var. Dorothy'nin kasırgası, dalgalanan gri kumaşlar içindeki dönme dansçılarının telaşı tarafından yaratılıyor. Daha sonra bu sert, zarif dönüşler, aynı hızla kambur, Afro-Küba adımları ve keskin hip-hop hareketleriyle değiştirilir.

Yapımın en iyi performansları aynı zamanda harekete de dayanıyor: Wilson, titreyen dizleri ve serbestçe sallanan uzuvları etkileyici esneklik ve akrobatik beceriler sergileyen oyuncu bir korkuluk. Freeman'ın aslan gibi dramatik zıplaması ve yürüyüşü, karakterinin aslanvari teatralliğine mükemmel bir şekilde uyuyor.

Karışıma, aynı zamanda duygulu bir “Hissedebilseydim Ne Yapardım” ve Brady's Wiz'in (performansından bile daha keyifli, canlı bir çıkış numarasıyla donanmış) büyüleyici şovmenliğini de içeren güçlü bir Teneke Adam'ı ekleyin ve siz de ben. Kahramanı gölgede bırakan bir grup arkadaşı var.

Lewis, Dorothy rolünde notaları görev bilinciyle çalıyor ancak sahne ve etrafındaki sanatçılar tarafından gölgede bırakılıyor. Ruffin'in kitabı jargona birkaç modern güncelleme sunmasına ve arkadaşları için yeni arka plan hikayeleri sunmasına rağmen, Dorothy'nin hâlâ boyutu eksik ve Lewis onu herhangi bir duygusal gölgelendirmeyle doldurmaya çalışıyor.

Serbest tarzına rağmen üretimin çoğu sınırlı kalitededir. Genel yönetmen gibi, bu “Dorothy ve Macerası” da parlak ve düzenli ama çok az karaktere sahip. “Oz”un animasyonlu arka planları genellikle sevimli, aşırı parlak bir Pixar filmi hissine sahiptir. Gösterinin iki buçuk saatlik yayın süresi boyunca hızlanırken tempo pek düşmüyor; Ayarlar ve karakterler bulanık bir şekilde geçip gidiyor. Gösterinin müzikal akışı bile her büyük solo doruğa öngörülebilir bir artışla bir rutine giriyor.

Genel olarak, “The Wiz” tiyatroda keyifli ve kullanışlı bir zaman, ancak Blackness'i Hollywood ve Broadway'in en sevilen peri masallarından birine getirme mirasına sahip yeni bir müzikal prodüksiyonu olarak daha az tatmin edici.

Coşkulu kostüm seçimi ve koreografi karışımı, daha taze bir prodüksiyona işaret ediyor. New Orleans'ın Tremé mahallesinin hafif vurgularında ve bir karakterin saçlarının kıvrımlı şeklini keşfetmesiyle ilgili şakasında, modern siyahlığın daha güçlü, daha cesur bir temsili var.

Geçmişte bu gazetenin eleştirmenleri bu müzikalin prodüksiyonlarından pek etkilenmezdi. 1984'te Frank Rich, “pek harika” olmadığını, ancak “siyahilerin öz saygısının ve yeteneğinin bir zamanlar parlayan bir ifadesi” olduğunu düşündüğü bir müzikalin “sevimsiz” Broadway prodüksiyonunu aceleyle reddetti. Clive Barnes, orijinali 1975'te değerlendirdiğinde, “canlılık” ve “üslup” içeren ama yine de “yorucu” olan bir yapımdan söz ediyordu – belki de bu tür peri masallarının yalnızca gerçekliğe dayalı olduklarında ona çekici geldiğini iddia ettiği için. kişinin kendi deneyimi. Program “siyahilere beyazlara göre farklı bir şey mi söylüyor”? Birkaç ay sonra Times'ta siyahi bir yazar bu soruyu sordu. Cevabı evetti. Benimki de böyle.

Yaklaşık 50 yıl sonra, benzer düzeyde bir kararsızlıkla, tiyatronun en sevilen siyahi müzikallerinden birinin yeniden canlandırılmasının gerçekten bir başarı olup olmadığını merak ediyorum. Siyah Deneyim. Daha çok tiyatroda başka bir akşam gibi geliyor.

Büyücü
18 Ağustos'a kadar Manhattan'daki Marquis Tiyatrosu'nda; wizmusical.com. Süre: 2 saat 30 dakika.