Tony adaylıkları: “Hell's Kitchen” ve “Stereophonic” çoğu kez eşit durumda

MoonMan

Member
Yarı otobiyografik bir Alicia Keys müzikali ve bir albüm kaydetmeye çalışan bir grup müzisyeni konu alan oyun, Salı günü 13 Tony adaylığı aldı ve şovların alabilecekleri her türlü yardıma sahip olduğu dolu bir Broadway sezonunda en fazla ödülü onlara verdi.

“Hell's Kitchen” müzikalinde Keys'in en iyi hitlerinden bazılarının yanı sıra yeni şarkıları da yer alıyor. David Adjmi'nin bir kayıt stüdyosundaki yaratıcılık ve çatışmayı keşfetmesi olan “Stereofon” parçası, şu anda Tony Ödülleri tarihinde en çok aday gösterilen parça oldu ve 2021'de 12 adaylık alan “Slave Play”in kırdığı rekoru geride bıraktı.

Stephen Sondheim'ın meşhur fiyaskosunu sezonun en büyük hitlerinden birine dönüştüren yıldızlarla dolu “Merrily We Roll Along” yapımı, Müzikal Uyanış kategorisini kazanmak için tercih edildi. Ancak, Eddie Redmayne'in başrol oynadığı, kategorideki tüm gösteriler arasında en çok aday gösterilen “Cabaret”in gösterişli prodüksiyonu ve aynı zamanda “The Who's Tommy”nin heyecan verici bir şekilde yeniden canlandırılması ve bu arada tamamlanmış olan “Cabaret”in de dahil olduğu birçok büyük yeniden canlanma daha var. “Gutenberg! The Musical!” prodüksiyonu iki çekici başrol oyuncusuyla başarıya ulaştı.

En çok aday gösterilen iki program olan “Hell's Kitchen” ve “Stereophonic”, 24 saat arayla iki haftadan kısa bir süre önce açıldı.

Eski Arcade Fire üyesi Will Butler'ın şarkılarının yer aldığı “Stereophonic”in prömiyeri geçen sonbaharda Broadway dışı kar amacı gütmeyen Playwrights Horizons'ta yapıldı. Üç saatlik yayın süresine ve önemli bir ünlünün olmamasına rağmen, güçlü eleştiriler ve kulaktan kulağa yayılan söylentiler sayesinde başarılı oldu.

Çalışmaları daha önce Broadway'e hiç ulaşmamış, uzun süredir şehir merkezinde oyun yazarı olan Adjmi, “Suskun kaldım” dedi. “Bu esere 11 yıl önce başladım ve bir gün üretilip üretilmeyeceğini bilmiyordum; pratik değildi ve her açıdan son derece zorluydu ve bunu sadece tutku ve takıntıdan yaptım. Böyle bir platformda ödüllendirilmek o kadar inanılmaz ki, söyleyecek söz bulamıyorum.”

Geçtiğimiz sonbaharda Off Broadway'de kâr amacı gütmeyen Halk Tiyatrosu'nda sahnelenen “Hell's Kitchen”, Manhattan'da büyüyen 17 yaşındaki bir kızın ilk aşkıyla, bağımsızlık açlığıyla ve iyi niyetli bir kadınla gergin ilişkisiyle mücadele etmesini konu alıyor. ama aşırı korumacı bekar bir anne.

1990'larda büyüdüğü zorluklar “Hell's Kitchen”ın olay örgüsünü şekillendiren Keys, “Kesinlikle derin bir panik halindeyim, gerçekten harika, harika, minnettar bir şekilde” dedi. “Bu hikayenin misyonuna kendimi çok bağlı hissettim. Her zaman hikayenin bir amacı, bir nedeni ve önemli bir yanı olduğunu hissettim.”

Adaylıklar Broadway için zor bir zamanda geldi. Tiyatrolar gösterilerle dolu – 15 yeni müzikalden oluşan alışılmadık derecede büyük bir liste de dahil olmak üzere bu sezon Tony'ye uygun 36 gösteri açıldı. Ancak pandemiden bu yana bilet alıcılarının sayısı düşerken üretim maliyetleri de hızla arttı.

İşte adaylıklardan öne çıkan diğer bazı noktalar:

• Daniel Radcliffe sonunda Tony Ödülü'ne aday gösterilmesini engelleyen büyüyü bozdu. Sekiz filmin tamamındaki Harry Potter rolüyle sevilen aktör, daha önceki dört Broadway gösterisinde de adaylar tarafından gözden kaçırılmıştı ancak Salı günü “Merrily We Roll Along” filmindeki çalışmasıyla tanındı.

• “Hell's Kitchen” şimdi en iyi müzik ödülü için alışılmadık derecede zorlu bir yarışa giriyor, çünkü yarışmacılardan hiçbiri gişede veya eleştirmenler nezdinde fikir birliğinin favorisi olarak kendini kanıtlayamadı. Adaylık derbisinde “Hell's Kitchen”ın hemen arkasında, SE Hinton'ın on iki kez aday gösterilen klasik genç yetişkin romanının müzikal uyarlaması “The Outsiders” yer alıyor. Diğer adaylar ise Sufjan Stevens'ın şarkılarının yer aldığı, kendini keşfetme öyküsünü anlatan anlatısal bir dans olan “Illinoise”; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kadınların oy hakkı hareketine bir bakış; ve bir sirk aşkını konu alan romandan uyarlanan “Filler için Su”.

• “Stereofonik” en iyi oyunlar yarışında favori gibi görünüyor, ancak dört güçlü rakiple rekabet etmesi gerekiyor: “Jaja'nın Afrika Saç Örgüsü”, “Mary Jane”, “Mother Play” ve “Fransız Cumhuriyeti için Dua”.

• Özellikle, aday gösterilen oyunlardan üçü (“Jaja's”, “Mary Jane” ve “Prayer”) kâr amacı gütmeyen tek bir kuruluş olan Manhattan Tiyatro Kulübü tarafından Broadway'de üretildi ve aday gösterilen müzikallerden ikisi (“Hell's Kitchen” ve ” “) Suffs”) Halk Tiyatrosu'nda başladı.

• Radcliffe ve Redmayne'in yanı sıra Tony onayını alan film yıldızları arasında Jessica Lange, Jim Parsons, Rachel McAdams, Sarah Paulson, Jeremy Strong, Liev Schreiber, Leslie Odom Jr. ve Amy Ryan yer alıyor.
Adaylar, tiyatro geçmişi olan (çoğu sanatçı veya sanat yöneticisi olan) ancak uygun gösterilerde hiçbir mali payı olmayan 44 kişilik bir grup tarafından seçildi. Grupta başlangıçta 60 kişi vardı, ancak uygun 36 gösterinin tamamını görmek zorunda oldukları için bazı gösterilerin kaçırılması veya çıkar çatışmaları nedeniyle sayıları azaldı.

Broadway League ve American Theatre Wing tarafından sunulan Tony Ödülleri, 16 Haziran'da sahiplerini bulacak. Tören Lincoln Center'da gerçekleşecek, sunuculuğunu Ariana DeBose yapacak ve CBS'de yayınlanacak.