Transgender aktivist Tashnuva Anan, New York’taki ilk çıkışını Kamuya Açık Müstehcenlikler’de yapıyor

MoonMan

Member
Shayok Misha Chowdhury, Hindistan’ın Kalküta kentinde tuhaf yerlilerle röportaj yapan bir çift hakkında iki dilli yeni oyunu Public Obscenities için Shou karakterini yazdığında, rolü almak konusunda “çok endişeliydi”. Oyuncunun sadece doğru cinsiyetten olması değil, aynı zamanda doğru “dil yeterliliğine” sahip bir Bangla dili konuşmacısı olması gerekir. Geçenlerde bana “coşkulu, doğrudan ve kendinden emin bir şekilde” konuşan karakteri yakalamak için söyledi.

Chowdhury, Shou’nun kendisini çeşitli ifadeleri kapsayan bir Hint cinsiyeti olan kothi olarak tanımladığını söyledi. Bu yüzden tavsiye için bir arkadaşına başvurdu: Santa Barbara’daki California Üniversitesi’nde “Bangali Queer ve Trans Space yolunda çokça” olan bir profesör. Profesör Tashnuva, Anan Shishir’den bahsettikten sonra, Chowdhury onun adına internette baktı ve aklına birkaç soru geldi: O New York’ta mı? Bir seçmeyle ilgilenir miydi?

Instagram’da bir seçme çağrısı yayınladığında ve Anan yanıt verdiğinde, bir plan oluşmaya başladı. New York’taydı ve daha sonra Public Obscenities’de rol alan Golam Sarwar Harun ve Gargi Mukherjee’nin bir oyunu olan I Shakuntala’da Queens’te rol aldı. Chowdhury, Anan’ın rolü küçüktü ama “gösteriyi çaldı” dedi.

Oyunu için seçmelere katıldıktan sonra, neredeyse oybirliğiyle alındı, “Kişiyi bulduk” dedi. Shou, Public Obscenities’de sadece 50 dakika görünse de – Soho Rep’teki koşusu (National Asian American Theatre Company ile ortak yapımda) 16 Nisan’a kadar uzatıldı – karakter en unutulmazlar arasında.

Anan, Mart 2021’de Bangladeş’teki ilk transseksüel haber spikeri olarak tarih yazdı. Üç dakika boyunca Dünya Kadınlar Günü’nde canlı yayında konuştu ve milyonlarca yurttaşı tarafından görüldü. Kasım 2021’e kadar Boishakhi TV kanalında ara sıra sunuculuk yaptı.

O yılın Aralık ayında, Amerika Birleşik Devletleri’ne ilk ziyareti olan New York’a geldi. Yolculuğu, öncelikle, dönüşümü olarak adlandırdığı şeyle ilgili beslenme almaktı. Ve bu arada, kariyer fırsatları açıldı: geçen yıl, New York Moda Haftası’nda yürüyen Bangladeş’ten ilk trans model oldu.

31 yaşındaki Anan, muhafazakar Müslüman bir ailede büyümüş ve bu noktaya gelebilmek için meşakkatli bir yolculuk geçirmiştir. Acımasız tacizlere katlandı ve intihar girişimlerinden kurtuldu; babası da dahil olmak üzere aile üyeleri tarafından dışlandı; ve bir gecekondu mahallesinde beş parasız yaşadı.

Güney Asya’da ve küçük bir Bangla filmi olan “Kosai”de tiyatro yapmış olan Anan yakın tarihli bir video röportajında bana “Gerçekten bir aktris olmak istedim” dedi. “İnsanlar cinsiyetlerine göre değerlendirilmemeli. İnsanlar yaptıkları işi tanımalı. İnsanlar onun yeteneklerinin farkına varmalı.” Bangladeş’te bir haber spikeri olmanın ufuk açıcı olduğunu, ancak ABD’nin yapabileceği gibi dünyayı ona açamayacağını söyledi. “Yüzmem gerektiğini hissettim. Bu yüzden okyanusta yüzmeliyim, gölette değil, nehirde değil. Yani bir şeyi başarabilirsem, başarabilirim. Değilse, o zaman değil.”

İşte sohbetimizden uzunluk ve netlik için düzenlenmiş alıntılar.

New York’ta hayat senin için nasıldı?

Çok fazla özelleştirme var. Ben bir şehirde değil, bir köyde doğup büyüdüm. Şehir çok rekabetçi ama rekabeti seviyorum. Bir aktivist olarak, uyum sağlamayı öğrenmem ve aktivizmin nasıl çalıştığını öğretmem için bu benim için büyük bir ufuk açıcı. Bangladeş’teyken ulusal düzeyde çalıştım. Şimdi New York’tayım ve dünya çapında çalışıyorum. Uluslararası katkıda bulunuyorum. O yüzden bu benim için iyi bir fırsat.

Olağanüstü bir azim gösterdiniz. sana ne güç verir

Kendi adıma inanıyorum: kendi işini yap. sadece çok çalış Hayatta kestirme yol yoktur. Sadece kendine inan ve önce kendine ilham ver.Sadece kendimle rekabetim var çünkü dünden biraz daha iyi olmaya çalışıyorum.

Shou’nun izleyiciler için neden bu kadar unutulmaz olduğunu düşünüyorsunuz?

Shou zeki, Shou ekstra yetenekli, dışa dönük ve Shou aslında bu senaryoyu biliyor: queer insanların durumu, queer aktivizm, özellikle Kalküta, Bangladeş, Pakistan. Yani Shou herkesi büyülüyor. Shou herkese bağlıdır.

Shou, Güney Asya’da çok yaygın bir karakterdir çünkü Shou bir tür kadın tipidir, bu nedenle Shou kadınlığı vücudunda veya vücudunda taşımak ister. Yani bu kadın adam aynı zamanda Güney Asya queer topluluğunu da temsil ediyor.

Kendinizi bu karakterde nasıl görüyorsunuz ve nasıl farklısınız?

Tashnuva cesur, Tashnuva seksi, Tashnuva cesur, Tashnuva ikonik – ve yarattığım markanın bana bir maliyeti oldu. Kimliğimi kanıtlamak için ailemden ayrılmak zorunda kaldım.

Shou da güçlüdür. Shou da eğlenceli. Shou da neşeli. Shou da arkadaş canlısı. Tashnuva bazen huysuz olur çünkü insanlar benim özgüvenime bakabilirler veya insanlar benim özgüvenime bir ego olarak bakabilirler, ama ben bunu sürdürmek zorundaydım. Ama Shou’da buna sahip değil; Shou daha arkadaş canlısı.

Ekibimden onay aldığımda aslında biraz gergindim çünkü uzun saçlarım var ve şov peruk gibi bir şey takacak. Sonra Misha’ya sordum: “Saçımı kesmeli miyim? Yapamam!”

Kendimi o peruk ve doğru kostümle ilk gördüğümde çok moralim bozuktu – inan bana, çok moralim bozuktu. Kendimi iyi hissetmiyordum çünkü hâlâ Shou’ya inanmıyordum. Bu yüzden sadece neler olduğunu anlamaya çalışıyordum. Şimdi tam anlamıyla bu peruğa aşık oluyorum. Evet, bu benim, bu Shou.

Güney Asyalı izleyicilerden gelen tepkiler nasıldı?

Aman Tanrım, çok takdir ediyorlar. Endişelerini önlerinde düşündüler. Önlerindeki hayatlarına Shou’nun gözünden bakıyorlar. Arkadaşlarımdan pek çok mesaj aldım – “Tashnuva, gerçekten iyi gidiyorsun çünkü bu oyunculuk değil, bu çok doğal.” Doğal bir aktör olmak istiyordum. Daha doğal ve inandırıcı olması gereken bir karakteri oynamak istiyorum. Bir şey yaparsam insanların inanması gerektiğine gerçekten inanıyorum.

Dün gece seyirciye geldiğimde bir kız resmen ağlıyordu ve Bangladeşliydi ve burada doğup büyüdü. Benden sadece sosyal medya aracılığıyla haber aldı ve bu, yüz yüze ilk kez bağlantı kurmamız. Ve bana, “Tashnuva, bildiğimiz hikaye bu ama bunu insanların önünde anlatamazdık” dedi.

Sırada ne var?

Hayalimi söylemekten hoşlanmıyorum çünkü insanlar her zaman eleştiriyor. Bu yüzden hayalimi içimde tutmayı seviyorum. Daha fazla oyunculuk yapmak için fırsatlar arıyorum. Bu yüzden şimdi, bu projeden sonra başka bir projeye atlamak istiyorum. Orada daha güçlü bir karakteri oynayabilirim. Orada farklı bir hikaye anlatabilirim. Çok sıradan bir karakter peşinde koşmak istemiyorum.

Performansları düşündüğümde – ışıklar, kamera, aksiyon – Broadway performanslarını seviyorum. Bugün ve yarınki hayalim Broadway’de ya da bir Hollywood filminde oynamak. Çalışmaya başlayınca tüm acıları unutuyorum. Her şeyi unutuyorum. Ve bu bana çok ilham veren, benim için çok şey yapan performanstı..